reklama 5 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Mandle

 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 30547x 2014.12.28

výživa v těhotenství

 
celý článek | Lenka Mašlaňová | přečteno: 30341x 2013.03.16

PROČ JE ŽLUTÝ MELOUN LEPŠÍ NEŽ ČERVENÝ?

 
celý článek | Kateřina Lulková | přečteno: 30838x 2019.06.23

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Pranostika a zahrada v dubnu. Vysazujeme rakytník

 
Pranostika a zahrada v dubnu. Vysazujeme rakytník
 

PRANOSTIKA - Panská láska a dubnový sníh za mnoho nestojí

Podle starého římského kalendáře byl duben druhý měsíc v roce. Z té doby má patrně i své jméno aprilis. Je odvozeno ze slova aperire, jež v latině znamená otvírat (ve smyslu jarního otvírání přírody) - ve střední Itálii začínalo jaro.

Karel Čapek k tomuto měsíci poznamenává: Duben - to je ten pravý a požehnaný měsíc zahradníkův. Ať si jdou do háje milenci se svým velebením máje, v máji stromy a květiny jen kvetou, ale v dubnu vyrážejí.....

Naším nejstarším dochovaným popisem aprílového počasí je zápis v latinském deníku Karla Staršího ze Žerotína z r. 1588. V překladu zní: Co říká o dubnu lidové přísloví, nestálostí svou i měsíc tento dosvědčil, že pravdou jest. Bylo totiž nutno snášet proměnlivé počasí, po jasné pohodě deště následovaly, po deštích opět jasno. Obzvláště však měsíc tento skrze drsnější větry škodlivý byl, které bez ustání takřka vanouce, dílem od severu, dílem od jihu stav povětří nejistým a pochybným nám učinily. K tomu deště časté a mrazy ranní plodům též nemálo uškodily, obzvláště pšenici na místech nejúrodnějších, která buď příroda nebo rolníků nedbalost neplodnými učinila.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Duben je měsícem, kdy je vhodné vysazovat Rakytník řešetlákový

Je opravdovým životním elixírem a vitaminovou bombou. Obsahuje vše potřebné, aby vás proti nemocem z prostydnutí ochránil. Již jedna bobule obsahuje doporučenou denní dávku vitaminu C, je výbornou zásobárnou vitaminu A a organických kyselin. Klinické Rakytníkstudie prokázaly, že má rakytník opravdu blahodárný vliv na žaludek. Šťáva z plodů i extrakt totiž významně ovlivňují funkci žaludku, sleziny a dvanáctníku. Olej má potom značné regenerační vlastnosti, hojí rány a podporuje sekreci trávicích šťáv. Plody jsou pak vhodné ke zlepšení zdravotního stavu u pacientů po infekčních chorobách i po chirurgických zákrocích.

Vyrobte si sami

Sirup - rozmačkáme nebo umeleme na masovém strojku 3l omytých plodů, zalijeme 2l vlažné vody, přidáme 2dkg kyseliny citronové a necháme 24h stát. Potom přecedíme, vymačkáme a na 1l šťávy přidáme 1kg krystalového cukru. Rozpouštíme na kraji plotny bez vaření. Ještě teplé plníme do lahví.olej z Rakytníku

Olej - usušené plody se rozdrtí a pak zalijí panenským olivovým olejem tak, aby byly zakryté. Směs se nechá v uzavřené nádobě stát asi 4 týdny na teplém místě. Každý den se směs protřepává. Poté se přecedí a zbytek se protlačí přes řídké plátno. Olej se skladuje v lahvi z tmavého skla na chladném místě. Vnitřně se užívá 3x denně 1 lžička.

Mast - Do rozehřátého vepřového sádla se přidá rakytníkový olej, nepatrné množství včelího panenského díla (voští) a kousek borovicové pryskyřice. Za tepla se přefiltruje přes plátýnko a nalévá do misek. Je možno přidat i prolisovanou tinkturu, případně květy měsíčku lékařského. Mastička regeneruje tkáně při omrzlinách, léčí drobná poranění, naraženiny, bércové vředy, lupénku a ekzémy.

Rakytník v domácí zahrádce

Rostliny se vysazují na podzim nebo na jaře do kompostem vyhnojené půdy. Optimální půda pro pěstování je neutrální (cca 7pH). Je světlomilný, neměli bychom ho zastínit. Kvést začíná koncem dubna až začátkem května. Doba květu je za slunečného počasí asi 8 dní, v nepříznivých podmínkách je to pak o něco déle. Plodit začíná většinou 3-4 roky po výsadbě, plody začínají zrát podle odrůdy. Ze vzrostlého keře se pak dá sklidit 9-26kg plodů. Dobré je, že příliš netrpí chorobami.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pokud neklesají teploty pod nulu, tak je možné koncem dubna vysazovat do skleníků okurky a rajčata nebo lilek vejcoplodý, které nám pak v létě přinesou úrodu. Ovšem tento termín výsadby vyžaduje dodatečná ochranná opatření proti mrazu, např. slaměné rohože, plachty atd. Okurky reagují velmi citlivě na stálou vlhkost půdy a je potřeba zachovat teplou, dobře propustnou půdu. Okurky lze pěstovat i na lisovaných balících slámy uložených do 15cm rýh podélně ve směru řádků jeden těsně vedle druhého. Vykopanou zeminu k nim pak přihrňte ze stran, půdu vydatně zalijte a přidejte dobrou kompostovou zeminu. Po 6ti dnech můžete sázet. S rajčaty je to obdobné, důležitý je dostatečně vysoký obsah organické hmoty. Lilek má ještě větší požadavky na teplo než rajčata, a proto byste se měli postarat o dostatečné množství materiálu na zakrytí skleníku či pařeniště.

Můžeme se pustit do pěstování fenyklu sladkého. Původně typicky italská specialita si našla cestu i do naší země a znalci si ji cení jako velmi chutnou a mnohostranně využitelnou fenyklzeleninu. V polovině dubna pak můžeme začít sázet na teplých a živinami bohatých půdách předkořeněné rané brambory. Pro ně je nezbytná otevřená a slunná poloha. Dále lze vysévat během celého dubna ředkvičky, ředkev, růžičkovou kapustu nebo červenou řepu. Ta ale klade velké nároky na půdu i podnebí. Na volný záhon vysejeme pór, který vytvoří do pozdního podzimu ještě dobře použitelné protáhlé cibule s oblou lodyhou a listy. Jarní česnek by se měl vysadit nejpozději do 10. dubna.

 Z bylinek se vysazuje např. mátá peprnná, řepík lékařský nebo meduňka lékařská. Ta potřebuje provzdušněnou, živinami bohatou a nepříliš suchou půdu.

Redakce www.realityprozeny.cz

zdroj: Rakytník - Bylinky extra speciál
Foto: Pixmac

| přečteno: 30376x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky:

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Preclíkový dort

Nevšední dezert, který vás dostane svou silnou čokoládovou chutí doplněnou hravými preclíky. V nepříznivém počasí zaj...
 
celý článek | Adela Rychtáriková | 2016.04.06 | přečteno: 30476x

Ochranné brýle používejte i při práci na zahradě

Jste nadšenou milovnicí zahradničení? Milujete ty chvíle, které můžete strávit staráním se o rostliny, jejich výběrem, a...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.06.30 | přečteno: 30874x

Na břehu jezera. Román, který jde do syrovosti lidského srdce

Román, který  osloví ženy, které se někdy setkaly s problémy tak ryze intimně ženskými, že je snad ani nelz...
 
celý článek | Renata Petříčková | 2016.05.30 | přečteno: 30375x

Třetí dítě

Troufám si tvrdit, že následující otázka napadne všechny dvojnásobné matky. „Jsou dvě děti akorát a co kdyby by...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.07.19 | přečteno: 30410x
 

Portál pro ženy