Nepřehlédněte
MATNÉ RTY JSOU ZPĚT! NA VÝBĚR JSOU MATNÉ BALZÁMY, LESKY I RTĚNKY
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Oprava betonové podlahy – zvládnete ji sami?
Prakticky žádný materiál nevydrží věčně, ani na první pohled tak stálý a odolný beton. Pozorujete na své betovoné podlaze čím dál výrazněji vliv času? Pak je nejspíš pravá doba na její opravu.
Betonová podlaha je součástí snad každého staršího domu. Beton má totiž hned několik výhod. Takový povrch totiž:
- Je cenově přijatelný
- Má velké možnosti využití (terasy, rodinné domy, podlahy, garáže, …)
- Zaručuje rychlou realizaci
- Je odolný
Ale ani betonová podlaha nevydrží věčně. Zvlášť když má beton „něco odžito“ nebo podlaha nebyla správně zhotovená. Potom se není čemu divit, když se i tak odolný povrch začne ničit. Někdy jde pouze o případy, kdy stačí podlahu opravit. Ale poté nastávají situace, kdy už se vyplatí udělat podlahu raději celou znovu.
A to, když je beton:
- Starý
- Extrémně poškozený po celé ploše
- Hodně se drolí
- Deformuje se
- Je výrazně znečištěný – v takovém případě by nová vrstva betonu nedržela a oprava by byla zbytečná
Je tedy pár otázek, které bychom si měly zodpovědět, než se do samotné opravy pustíme.
Co bychom si měli rozmyslet?
- Proč / kvůli čemu je beton poškozený?
- Je poničený na určitých místech nebo po celé ploše?
- Jsou praskliny stálé nebo se rozšiřují?
- Jak je poškození hluboké?
- Vytváří se na povrchu betonu velké množství prachu?
Když se i po zodpovězení těchto otázek budete stále přiklánět k opravě, už není na co čekat. V takovém případě si můžeme zvolit ze dvou variant.
Oprava pomocí stavební chemie
Jako jedna z možností se nabízí oprava pomocí stavební chemie. Pokud se rozhodnete pro ni, vaše první kroky by měly vést do obchodu se stavebninami. Manipulace s chemií by měla být jednodušší než s klasickým betonem. Horší je to s výběrem, kde musíte vybrat hned z několika druhů.
Stavební chemie je takzvaná reparační hmota, využívající se pro opravu betonových povrchů. To z toho důvodu, protože má mnohem snazší přilnutí k původnímu povrchu.
Pomocí lehkého betonu
Lehký beton se od klasického liší převážně svojí hmotností. Neobsahuje totiž štěrk, který je nahrazen jiným materiálem. To z něj dělá skvělou volbu hlavně co se týče opravy podlahy. Využívá se zejména při běžném poškození podlah, a je také vhodný při stavbě novostaveb, rekonstrukcích a při drobných opravách.
Netřeba velkých oprav
Pokud jde pouze o zmíněné drolení, anebo prášení betonu, dá se podlaha opravit o to víc snadněji. Povrch většinou stačí pouze napenetrovat, opatřit nátěrovým systémem nebo vytvořit tenkou vrstvu betonu.
I přesto může být oprava betonové podlahy značně náročná. Proto bychom měli zvážit, zda ji zvládneme opravit sami nebo si raději najmeme firmu, která ji provede profesionálně a bez chyb. Tak co myslíte, zvládnete to?
Poslat článek
Tisk
Štítky: oprava beton podlaha rady a tipy