Nepřehlédněte
Produkty z bylinek. Inovativní a ekologické, můžete se pustit do výroby i sami
Jak začít sportovat a přitom se nezničit XI – co takhle zkusit závod
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Nenechte si alergiemi kazit radost z přicházejícího jara
Jaro je tu, což je pro většinu lidí důvodem k radosti. Však je tak krásný pohled na znovu oživlou a rozkvetlou přírodu, že? Jenže ne všichni se z kvetoucích stromů a rostlin mohou tolik těšit. Pokud někoho trápí alergie na pyly nebo jed z včelího či vosího bodnutí, nastává pro něj s příchodem teplých dní i nepříjemné období, kdy se bez účinných léků po ruce většinou neobejde. Možná ještě horší to mají lidé alergičtí na prach, roztoče a další alergeny, kterých je všude dost po celý rok. Co je vlastně ta alergie zač a jaké jsou její příčiny?
Co je to alergie?
Náš organizmus je naprogramován tak, aby jeho imunitní systém reagoval na ohrožení vnějšími vlivy obrannou reakcí. Díky tomu se může bránit především útokům různých nemocí. Někdy však reaguje přehnaně a to i na látky, které jej nijak neohrožují. Tato přehnaná reakce organizmu na určitou neškodnou látku se nazývá alergie, látka samotná pak alergen. Alergenem mohou být například pyly, zvířata, plísně, roztoči, hmyzí jedy, léky, chemikálie nebo některé potraviny. Liší se také jednotlivé projevy alergie, od svědění, kopřivky, ekzému, přes zánět spojivek, respirační problémy, rýmu a kašel až po astma.
Jaká je příčina alergie?
Některým z druhů alergií trpí v České republice zhruba čtvrtina obyvatel a jejich počet stále stoupá. Se vznikem alergií je pořád spjato mnoho otazníků. Jisté ale je, že se člověk s dispozicí k alergiím už rodí a tyto dispozice jsou dědičné. Alergie však vznikne až po setkání organizmu s alergenem. Vědci zatím tápou v otázce, proč se to stane v určitém období života, které se u každého může lišit. Někdy se alergická reakce projeví už v kojeneckém věku, jindy se objeví třeba až ve středních letech. Rizikovými faktory jsou kromě genetiky také znečištěné životní prostředí a stravovací návyky. U dětí vede k potravinovým alergiím předčasné zavádění potravin do jejich stravy a velkou roli hraje také kouření matky v těhotenství a po porodu.
Jaké jsou možnosti léčby?
Léčba alergií záleží na konkrétním typu alergických projevů. Základem je omezení kontaktu s alergenem, což ale někdy není úplně snadné. Další léčba spočívá v podávání antihistaminik a také lokálních léků, pokud je to třeba, například u nosních a očních potíží. U astmatu přichází na řadu protizánětlivé léky. Co se týče právě začínající sezóny pylových alergií, tam je nejlepší začít s léčbou ve vhodný okamžik podle pylového kalendáře.
V lékárnách je k dostání řada přípravků zmírňujících alergické reakce. Jedním z nejoblíbenějších je Analergin, který se užívá ke zmírnění nosních a očních příznaků sezónní a celoroční alergické rýmy a ke zmírnění příznaků chronické kopřivky nejasného původu. Díky lékům jako Analergin si přicházející jaro mohou vychutnat i alergici a to bez toho, aby je obtěžovaly nepříjemné zdravotní potíže.
Tady zjistíte o alergiích a jejich léčbě více: http://www.analergin.cz/
Image courtesy of David Castillo Dominici at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: alergie příčiny léčba analergin