Nepřehlédněte
Zasoutěžte si o lahodné rakytníkové ceny s e-shopem zdravyrakytnik.cz
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Negativismus kolem nás
Přemýšleli jste někdy o tom, které slovo v průběhu dne používáte nejčastěji? Ať už samostatně nebo v předponě? Je to kouzelné slovíčko NE. Přijde na to, zda je to kouzlo, o které opravdu stojíme.
Nechoď tam, neseď na zemi, nehlaď cizí psy, nekousej si nehty. Už od dětství slýcháme podobná "moudra" a postupně je přejímáme do své řeči. Což takhle zkusit to jinak? Pojď sem, sedni si na židli, na pejska jen koukej, nech nehty růst. Ačkoliv se stále jedná o striktní příkazy, ztrácí už částečně svůj negativní náboj. Máte pejska? Kromě slov hodný a fuj užíváme taky krátkého a výstižného ne. Přitom dle zkušených kynologů psy nereagují primárně na konkrétní slovo (ačkoliv během života porozumí přibližně dvěma stovkám z nich), ale na tón, kterým na ně mluvíte. Takže když místo "ne" budete na psa řvát "čaj", odeženete jej od návštěvy, které skáče samou radostí až na hlavu, stejně účinně.
Nechci tím říct, že to děláme špatně, spousta článků, včetně tohoto, dokazuje, že se bez slovíčka ne neobejdeme, nicméně krátké zamyšlení nad touto problematikou nikomu z nás ani trochu neuškodí. Podívete se na předchozí větu a spočítejte celkový výskyt našeho drahého "ne". Zajímavé, že? Vezměte do ruky knihu, pusťte si televizi a chvíli ji poslouchejte, koukněte na facebook, promluvte s přáteli. Ne, ne, ne. Je všudypřítomné.
Obzvláště zajímavý materiál lze najít na cedulích u dětských hřišť, ale také ve školních řádech. V jednom takovém neoblíbeném dokumentu jednoho nejmenovaného gymnázia v nejmenovaném hlavním městě nejmenovaného státu není možné nepovšimnout si perel typu:
- žák nenapovídá, neopisuje a nepoužívá nedovolených pomůcek
- během vyučování neopouští budovu
- nepoužívá věci rozpytující pozornost (mobily)
- není dovoleno...(dlouhý seznam :) )
Však to jistě sami znáte, patrně všichni jsme byli během školní docházky pravidelně na začátku září týráni předčítáním této obávané listiny.
Dalším pohledem na fenomén používání slovíčka "ne" je tvrzení psychologických pouček z knih pro zvídavou laickou veřejnost. Použijete-li v komunikaci s blízkou osobou při dotazu negaci, s největší pravděpodobností se s negací opět setkáte v odpovědi. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. "Nechceš aspoň chvíli mlčet?" "Nechci." "Nemohl bys..?" "Nemohl." "Neudělal bys pro mě něco?" "Ne." Naopak s větším úspěchem při snaze o manipulaci (ať už je váš úmysl čistý či nikoliv) můžete počítat s otázkami položenými tak, aby logická odpověď měla vyznít spíše pozitivně. Tedy například "Mohl bys...?" "Udělal bys pro mě něco?"
Měli jste ve škole rádi sloh? Teď nemám na mysli nucené psaní textů, které musí přesně spadat do zadaného útvaru a mít určitý minimální počet slov. My jsme si se slohem hráli. Dostali jsme například zadáno pět slov a měli jsme za úkol vymyslet příběh, úvahu, cokoliv jsme chtěli, jedinou podmínkou bylo, aby se tam tato slova objevila. Dalším oblíbeným zadáním bylo vypisování co nejvíce slov jednoslabičných, začínajících na určité písmeno a podobně. Pojďte si hrát. Vezměte si papír a propisku a napište si co nejvíce slov začínajících na "ne". Můžete z toho udělat rodinnou zábavu na sobotní deštivé odpoledne. Schválně, kdo takových slov najde nejvíc? Kam se hrabou "Sázky a dostihy" :)
Ale víte co? Nezabíhejme příliš do hloubky. Stejně nám nic nezabrání a nedonutí nás slovíčko "ne" nepoužívat. Nemám pravdu?
Image courtesy of Stuart Miles at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: ne zákaz negace