Nepřehlédněte
Proč vaše dítě stále pláče? Možná za to může dětská kolika!
Maca pro hormonální systém a psychickou pohodu
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Moderní léčba: Od bolestí kloubů může pomoci i krevní plazma
Bolesti pohybového aparátu trápí téměř všechny generace. Kromě klasické léčby, jako jsou léky a rehabilitace, se při některých potížích dobře uplatňují moderní metody, při nichž je využívána krevní plazma nebo kyselina hyaluronová. Oba tyto způsoby pomáhají zmírnit bolesti pohybové aparátu a zabraňují tak vzniku chronického stavu. Dokáží však zmírnit i dlouhodobé potíže spojené s artrózou. Tento typ biologické léčby působí dobře také jako preventivní opatření, v Česku však stále nepatří mezi standardní ošetření.
Pokud lékař po úvodní konzultaci doporučí léčbu plazmou, dochází k odběru pacientovy krve. Z ní je v laboratorně připraveném sterilním systému, v přístroji zvaném centrifuga, oddělena plazma. Ta si díky patentované švýcarské technologii zachová 90 % aktivních trombocytů, které přispívají k rychlé regeneraci místa, kam se plazma vpichuje. „Tato metoda se v moderní ortopedické praxi používá nejen k léčbě poúrazových stavů a chronických šlachových či vazivových úponových bolestí, ale je skvělá také k léčbě degenerativních kloubních onemocnění, tedy tzv. artrózy, a to především u nosných kloubů,“ říká MUDr. Filip Svatoš, ortoped kliniky Mediestetik. K výraznému zlepšení či k úplnému vymizení potíží dochází při terapii Regenplazmou zhruba u 70 % pacientů, což je v ortopedii výborný výsledek.
Díky použití vlastních buněk pacienta s sebou tento zákrok nenese riziko alergické reakce a může jej podstoupit každý, kdo splňuje indikační kritéria, a byla mu aplikace doporučena. Při této metodě nejsou známé žádné kontraindikace, omezení se mohou vyskytnout u velmi specifických onemocnění, jako je například hemofilie.
Kyselina hyaluronová v ortopedii
Kyselina hyaluronová je pojmem napříč medicínskými obory. Přirozeně se nachází v mezibuněčné hmotě lidského těla, mimo jiné například v kloubních vazivech, které umožňují náš plynulý pohyb, a zajišťuje také neustálou hydrataci pokožky. Zatímco v dermatologii se využívá zejména ke hloubkové hydrataci pleti za účelem její výživ, případně jako dermální výplně pro zvětšení rtů apod., v moderní ortopedii má celou škálu využití. „Kyselina hyaluronová jednak chrání chrupavku, taktéž vyživuje a zároveň působí jako náhrada synoviální tekutiny v kloubu a tlumí bolesti,“ vysvětluje MUDr. Svatoš.
Synoviální tekutina je takzvané kloubní mazivo, které má význam pro vzájemný pohyb kloubních ploch a omezení jejich tření. K úbytku této tekutiny dochází například při artróze nebo po úrazech. U tohoto zákroku je třeba dbát na to, zda netrpíte alergií na samotnou kyselinu hyaluronovou či pomocné látky. O indikaci a kontraindikaci léčby by měl vždy rozhodnou ošetřující lékař.
Kombinace plazmy a kyseliny hyaluronové
Spojením těchto dvou technik se významně osvědčilo při léčbě úrazů či zánětů šlach (např. zánětu Achillovy šlachy), artrózy i tzv. tenisového nebo golfového lokte. V případě ošetření krevní plazmou nebo plazmou obohacenou kyselinou hyaluronovou mohou pacienti očekávat výrazné zmírnění bolesti, ztuhlosti i citelné zlepšení hybnosti pohybového aparátu.
Protektivní účinek těchto preparátů najde své využití zejména v prevenci u osob, jež mají dědičnou zátěž onemocnění kloubů, či je jejich pohybový aparát vystaven nadměrnému opotřebování stran náročné fyzické práce či sportu. Látky jsou tak aplikovány např. atletům, fotbalistům, hokejistům, tenistům, golfistům nebo v rámci tréninku crossfit.
Ošetření jsou poměrně rychlá, trvají přibližně 20 až 30 minut a není po nich potřeba žádná rekonvalescence. Druhý den tak může pacient vykonávat všechny běžné aktivity.
Poslat článek
Tisk
Štítky: bolesti kloubů úraz pohybový aparát moderní léčba krevní plazma kyselina hyaluronová