Nepřehlédněte
Soutěž o Můj zápisník – Můj pomocník na celý rok, se kterým už nezapomenete na nic důležitého
Pořizujete si novou pračku? Poradíme vám, kterou vybrat
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Manuál pro začátečníky: Úspěšná léčba bylinkami snadno a rychle
Příroda a její panorama, dokonalost a síla, která k ní patří, netknutá zákoutí a drsné podnebí všem ukazuje, kdo je tady pánem. Člověk od nepaměti obdivuje rostliny, pozoruje zvěř a zároveň hledá odpovědi. Jsou to i odpovědi, které se týkají bylin.
Bylinkářství má tradici již od dávných dob. Babky kořenářky byly v každé vesnici a lidé si k nim chodili pro radu, pro léčivé masti a tinktury, pro byliny na horečku a podobně. Nebyly v tom samozřejmě žádná kouzla a čarodějnictví, jak se mnozí domnívali, ale jednoduše to byla síla přírody, která nabízela a stále nabízí své bohatství.
Jak využít bylinky
Účinné látky bylin, které působí na lidské tělo, jsou určeny k řešení problému v konkrétní oblasti. Rostliny spouštějí v těle určité procesy, které podporují zotavení. Velmi důležitá je imunita člověka a správná krvetvorba. Mnozí mohou namítat, že k posílení imunity postačí vitamín C. Není to tak úplně pravda. Je sice fakt, že přísun vitamínů tělu určitě prospívá, ale aby bylo tělo chráněno a imunita posílena, lze použít kapky z třapatky nachové, známé pod jménem Echinacea purpurea. Je to krásná květina podobná kopretině, jen s tím rozdílem, že má jemně fialkové květy a lidé ji většinou pěstují jako okrasnou rostlinu na zahrádce. Květy se ponechají v 60 % lihu alespoň dva týdny v chladné místnosti a poté lze užívat malou lžičku po ránu. Tinktura má sice hořkou příchuť, ale v době podzimních nachlazení a virových onemocnění se to dá určitě vydržet.
Bylinky, které ovlivňují krvetvorbu jsou většinou hořké. Je to kořen hořce, nať zeměžluči, nať měsíčku, listy kopřivy a čekanky, skořice. Při chudokrevnosti se podává delší dobu čaj kopřivový, a to nalačno. Strava by měla obsahovat dost petržele, a to jak natě, tak i kořene. Pomocníkem při krevních chorobách jsou šťávy z bylin. Jednou z nich je šťáva ve složení 40 % červené řepy, 30 % černého bezu, 20 % kořene pampelišky a 10% černého rybízu.
Obávaný cholesterol
Špatná životospráva je příčinou vysokého cholesterolu. Je to negativní fenomén dnešní doby a trápí stále více lidí. Zbavit se vysokého cholesterolu lze nejen medikamenty předepsaným lékařem, ale snížit jeho hladinu lze také bylinkami. Čerstvá dobromysl má nejvyšší účinnost. Pomáhá ale rovněž rozrazil, řeřicha, hloh a artyčoky, pampeliška, čekanka a kotvičník. Snížit vysoký cholesterol přírodní cestou je jistě dobrá volba pro ty, kdo mají problémy s polykáním tabletek.
Měsíček lékařský není jen květina
Jistě každý zná oranžovo - žluté květiny podobné kopretině. Rostou na zahrádce jako okrasné, přitom jde o jednu z nejvyužívanějších bylin vůbec. A znalci bylin by možná měli trošku problém označit nejdůležitější vlastnost této rostliny. Působí totiž hojivě nejen zevně, ale i vnitřně. Skvěle se hodí na nehojící se a hnisavé rány, pomáhá uvolňovat svalové napětí, zlepšuje také činnost srdce a má protizánětlivé účinky. Jde zejména o záněty oční nebo záněty v dutině ústní. Tím ale jeho skvělé vlastnosti vyčerpány nejsou. Ženy ho ocení v období menopauzy i v případě povadlé pleti.
Poslat článek
Tisk
Štítky: bylinky léčba bylinkářství krvetvorba cholesterol využití bylinek