newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Kurkuma v hlavní roli: Připravte si detoxikační kúru

 
Kurkuma v hlavní roli: Připravte si detoxikační kúru

Kurkuma je znovuobjevený poklad, který se používá v Indii již více než 2 000 let, a to dokonce k rituálním účelům. Své využití kurkuma najde v kuchyni i při silných detoxikačních kúrách. Na začátku jara je taková detoxikace k nezaplacení. A můžete s ní i barvit vajíčka o blížících se Velikonocích.

 

Kurkuma dlouhá jako koření

Kurkuma dlouhá patřící do čeledi zázvorovitých nám již celá tisíciletí poskytuje žluté koření s pomerančovo zázvorovou, svěží a zemitou chutí, která se používá k přírodnímu barvení vlasů, velikonočních vajíček a tkanin. Kurkuma je metr vysoká, vytrvalá bylina, rostoucí hojně v Indii, odkud pochází až 90% světové produkce. Koření pochází z jejích usušených a následně rozdrcených oddenků. Najdeme ji také v Číně, Indonésii, Jižní Americe, Bangladéši a karibské oblasti.                                                               

Posvátná kurkuma

Své místo kurkuma našla při rituálech a svatebních obřadech. Na některých tichomořských ostrovech ji lidé nosí u sebe jako ochranu před zlými duchy. Kurkumu, jako součást vlastního rituálu, si můžete připravit i doma. V zimě je oblíbený kurkumový nápoj (tzv. zlaté mléko) z rostlinného mléka, do kterého rozpustíte med, kurkumu, máslo a skořici. Vše podle chuti.

                                                                

Zlatý elixír a ajurvéda

Kurkuma je ceněna pro svou hlavní složku „kurkumin,“ který je velice oblíbený v ajurvédské medicíně, která se vyvinula v Indii před více než 6 000 lety. Ve své podstatě se zaměřuje na dosažení rovnováhy mezi energiemi v našem těle a jejich následné udržení v každodenním životě.

Kurkumin má protizánětlivé účinky, dokáže potlačit srážlivost krevních destiček a je silným přírodním antibiotikem. Má také protibakteriální a protivirové účinky.

                                                                

Kurkuma je i výbornou prevencí a způsobem posílení imunitního systému. Ajurvéda používá kurkumu především pro posílení jater, ideálně v kombinaci se zázvorem, který její účinky posiluje. Lidskému tělu pomůže i při lehčím zánětu žaludku nebo tenkého střeva. Kurkumin zlepšuje revmatoidní artritidu – pomáhá zmírnit otoky, bolest i ztuhlost. Dokáže podpořit tvorbu žluči, takže napomáhá zpracování tuků a celkovému trávení.

V ajurvédě je kurkumin považován díky silným antioxidačním látkám za prevenci proti rakovině.

Ženy si oblíbily kurkumu i při kojení – špetka kurkumy v jídle by měla prospívat kojencům.

                                                                

Detoxikační kůra

Potřebovat budete:

  • Ghee (přepuštěné máslo), mléko (může být rostlinné) a kurkumu (vše v bio kvalitě)

V malém kastrůlku rozpusťte lžičku ghee, zalijte několika lžícemi mléka, přisypte lžičku kurkumy a nechte vše rozpustit. Pozor, ať směs nepřivedete k varu. Užívat můžete několik týdnů na pročištění žaludku a střev. Ideálně dvakrát denně.

Kurkuma účinně pročistí energetická centra v oblasti břicha a pomůže vám nabít se novou energií.

2022.03.19 | Jana Brandtlová | přečteno: 29886x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: kurkuma detoxikace zdravotní přínosy koření kurkumin imunitní systém

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Chcete rodinný dům v Praze? Raději si pospěšte!

  O rodinné domy v Praze je v posledních letech velký zájem a jejich nákup se nevyplatí odkládat. Přečtěte s...
 
celý článek | Admin | 2015.02.24 | přečteno: 29954x

Zlatá klec

Jak poznat, že jsme potkaly toho Pravého? A co dělat, když si uvědomíme, že to tak není? Určitě bojovat. Za sebe i za...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.06.04 | přečteno: 29926x

Zwow - když není čas cvičit

Zwow je fitness program vytvořený světoznámou trenérkou Zuzkou Light. Obsahuje několik typů cvičení, která vám pomoho...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2014.08.20 | přečteno: 29863x

Manželství a láska

Manželství je svazek dvou lidí, kteří si slibují věrnost a lásku po celý život. Má dnes sice trochu jiný význam, než tom...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2022.10.10 | přečteno: 29906x
 

Portál pro ženy