newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Je úplná rovnocennost mezi pohlavími správná?

 
Je úplná rovnocennost mezi pohlavími správná?

Již léta vzduchem sviští pojmy jako je genderová válka, feminismus či emancipace žen. Ale kam až můžou dojít? Jaké jsou jejich konečné cíle? A jak moc jsme na ně připraveni?Z historického hlediska víme, že ve většině dějinných epoch byly ženy vždy odsouvány až na druhou kolej. Muži byli pány a veškeré výsady patřili pouze jim. Ale v současné době je již všechno jinak, rovnosti příležitostí jsou ve většině vyspělých zemích na vysoké úrovni a zůstávají spíše předsudky. Nicméně stále je zde část obyvatelstva, která volá po rovnocennosti ve všech ohledech, ale kam až chce zajít?

 
 

Nejsem si zcela jistá, že víme, co taková úplná rovnocennost obnáší. V ideálním světě bychom se lišili pouze biologickými rozdíli, ale i na ty je třeba brát ohled. Ať už se díváme na stavbu těla nebo smýšlení, vždy narazíme na neshody, které nedokážeme vymazat. Muž bude všeobecně vždycky silnější a žena více mateřsky založená, ať se snažíme jakkoliv. A to jsou jen dva příklady mnoha odlišností. Jenže pokud máme jiné předpoklady a chceme rovnocennost, nezbývá nám než dorovnat výsledky na úkor jedné skupiny. Nesnižujeme tak naší celkovou produktivitu? Každé pohlaví má předpoklady odlišné, stejně tak jako pohledy na věc, a díky tomu se jako lidský druh neustále vyvíjíme. Jak si můžeme být jisti, že pokud tyto rozdíly ,,násilně” vymažeme, nepostavíme  se proti chodu přírody?!

Navíc, jsme na úplnou rovnocennost všichni připraveni? Jsme my, ženy, schopny vykonávat těžké mužské práce, anebo se jedná jen o formu recese vyvolané staletími pod nadvládou mužů? Musíme se smířit s tím, že pokud muže donutíme dělat všechny ,,ženské” práce, je nutné i na sebe brát stejná měřítka. S tím přichází i obava o vymizení jakékoliv galantnosti. Proč by měl muž ženě otvírat dveře či nosit těžký nákup, když jsou si ve všem ostatním zcela rovni?! Pomalu by se vytrácela i snaha mužů se o ženy postarat, protože by v nás nadéle již neviděli křehké bytosti, o které je nuté pečovat a chovat se k nim jinak než ke kamarádům z hospody. Jsme si jisté, že to opravdu chceme?

Myslím, že v tuto chvíli bychom se spíše měli zaměřit na opravdové problémy nerovnocennosti a především nerovnoprávnosti žen v méně vyspělých zemích a v zemích muslimských. Navíc, i přes moderní a pokrokové názory některých z nás, je potřeba si uvědomit, že cesta k hromadné spokojenosti vede přes vzájemnou toleranci. Nevidím důvod, proč by se mělo koukat na úspěšnou ženu skrze prsty a navíc ji pomlouvat, že si s největší pravděpodobností vše vydobyla sexem. A naopak, proč by taková žena měla pomlouvat tu, co je ,,pouze” v domácnosti.

Pokud opravdu chceme dokázat, že jsme mužům rovnocenné, musíme o tom nejdříve ujistit samy sebe a nepochybovat o tom. Také je nutné si uvědomit, že úplné rovnocennosti se nikdy nedá dosáhnout a je pošetilé se o ní snažit. Naopak bychom měly vynikat ve věcech, které jsou nám vlastní a dokázat tak, že jsme zcela nepostradatelné. A když chceme, aby se muži na nás dívali jako na sobě rovné, musíme se na ně koukat také tak.

 

Image courtesy of nongpimmy/ FreeDigitalPhotos.net

 

2014.07.31 | Lucie Martincová | přečteno: 30062x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: rovnocennost; rovnoprávnost; muži; ženy; boj

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Nejlepší přírodní peeling je z kávového lógru

Věděli jste, že v uměle vytvořených peelingových přípravcích jsou nejběžnější hlavní složkou plastové kuličky? ...
 
celý článek | Nina Albertová | 2022.10.24 | přečteno: 30253x

Pořiďte si kvalitní lyžařskou výbavu pro radost z každé jízdy

Blíží se roční období zaslíbené všem milovníkům zimních sportů. Také k nim patříte? Nemůžete se dočkat, až budet...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2015.11.20 | přečteno: 30127x

Proč vlastně cvičíme?

Většina z nás ani neuvažuje nad tím, v jaké bude kondici ve stáří. Prostě chceme být jen štíhlé a krásné. Přesto nás ...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2015.05.16 | přečteno: 30099x

František

Ve svém životě jsem potkala spoustu lidí, kdo ne.Chytré, hloupé, vtipné.....asi není důležité vypisovat lidské vlastn...
 
celý článek | Martina Kysilková | 2015.06.13 | přečteno: 30124x
 

Portál pro ženy