reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jaký věkový rozdíl je normální?

 
Jaký věkový rozdíl je normální?

Kolik let od sebe dělí vás a vašeho partnera? Řadíte se do průměrného ideálu nebo jste museli čelit pohledům a narážkám okolí, protože nesplňujete normu? A kdo vlastně kdy určil, co je normální a co ne?

 

 

Podle různých psychologů a dalších odborníků je ideální věkový rozdíl mezi partnery zhruba pět až osm let. Myslí se tím samozřejmě muž starší než žena. V takovém případě si prý budou nejlépe rozumět, protože mají podobné zážitky z dětství i dospívání a jsou ve stejné životní fázi. Muži totiž dospívají a dozrávají později než ženy, to je všeobecně známý fakt. Takže s tímto rozdílem je pravděpodobné, že se budou ve stejnou chvíli chtít usadit a zatouží po rodině. Když ale pomineme ten podle psychologů ideál, co je ještě normální věkový rozdíl mezi partnery a co už extrém? A kdo má vlastně právo toto soudit?

Vnímání extrému je v tomto případě, stejně jako asi všude, dost individuální. Jistě, pokud si šedesátiletá „babička“ začne s dvacetiletým mladíkem, je to přinejmenším divné. Jaký div, že se to stává jen takovým jako je například Madonna, a ne obyčejné ženské, že? Myslím, že tady o lásku až za hrob s největší pravděpodobností opravdu nejde. Ale když to oběma stranám vyhovuje, proč ne? I opačně budí páry s velkým věkovým rozdílem třeba čtyřiceti let pozornost a opět se to týká většinou spíše bohatších pánů. To už jsou ale opravdu extrémy, na tom se shodne naprostá většina lidí.

Pak jsou páry, které patří tak nějak mezi tyto dva póly. K tomu ideálu mají poměrně daleko, ale úplnými extrémy také nejsou. Ale také někdy probouzí emoce. Jako příklad mohu uvést sebe a svoji kamarádku. Já mám partnera o dvacet let staršího a ona zase o pět let mladšího. Obě jsme si v začátcích vztahu vyslechly nejednu připomínku, jak to přece nemůže fungovat. Přesto obě máme spokojené rodiny a jsme už několik let šťastné.

Když je ve vztahu muž o několik let mladší než žena, každého hned napadne, že je to jen jeho chvilkový rozmar a časem si stejně najde jinou, mladší partnerku. Jakmile žena začne mluvit o rodině, rychle uteče do náruče mladé holky, kde nic takového nehrozí. Jenže najdou se i tací muži, kteří jsou daleko vyspělejší než jejich vrstevníci a dřív mají v hlavě srovnané priority. Touží po rodině a chtějí zázemí, které jim mladé holky zatím nedají. Pro ně je taková žena výhrou a mohou spolu tvořit báječný pár.

Mužů, kteří si ve středním věku našli mladou partnerku, je poměrně hodně. A přestože jsou okolím takové dvojice brány také často za nenormální, mohou si žít spokojeným životem. Páry s velkým věkovým rozdílem i jedné generace mají možná některé věci složitější. Nepojí je ty společné vzpomínky. Co jeden zažíval, druhý zná jen z vyprávění. Ono to však nemusí znamenat problém, ale naopak mnoho námětů k hovorům a zajímavé rozšíření vědomí.

Těžko říct, co bude třeba za dalších dvacet let, což byl v mém případě častý argument těch nepřejících pochybovačů. Možná zjistím, že je věkový rozdíl velkou překážkou. Ale možná bude náš vztah ještě lepší než teď. Vždyť ani u toho ideálu se nedá zaručit, že to bude vážně fungovat. Daleko důležitější je přece povaha těch dvou lidí než samotné číslo v rodném listě.

Pokud se zamilujete do staršího nebo naopak mladšího partnera, nenechte se svazovat předsudky ani názory druhých lidí. Oni nežijí váš život. Sami víte nejlépe, co vaše srdce cítí a pokud je to oboustranné, pak není co řešit. Dopředu se nikdy nedá odhadnout, jak to dopadne. Byla by škoda zahodit něco, co by mohlo být pěkné, jen kvůli zažitým ideálům, i když vědecky potvrzovaným.

 

Foto: http://www.freedigitalphotos.net/

2013.07.28 | Martina Limbergová | přečteno: 11263x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: láska partnerství ze života

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Zapečená čekanka

Ačkoliv čekanka představuje tradiční a především velmi zdravou potravinu, příliš se s ní v českých kuchyních nesetkát...
 
celý článek | Adela Rychtáriková | 2016.09.23 | přečteno: 10321x

Jíte pravidelně?

Přiznám se, že před těhotenstvím jsem nějaké pravidelné jídlo vůbec neřešila, když jsem se zabrala do práce, tak se m...
 
celý článek | Meridene | 2014.08.21 | přečteno: 9998x

Vyhrajte balíček péče o intimní partie od Oriflame

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme výhercům! ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.07.28 | přečteno: 10233x

První dojem

Říká se, že již během několika desítek sekund si vytvoříme jakýsi prvotní dojem o daném člověku. Někdy je opravdu klíčov...
 
celý článek | Petra Zápotočná | 2017.11.09 | přečteno: 2477x
 

Portál pro ženy