Nepřehlédněte
Nezapomeňte si do kuchyně pořídit kvalitní a elegantní náčiní
Hravé tvoření – zabavte děti a učte je tvořivosti
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Dolaďte (nejen) vánoční líčení
Před týdnem jsme psali o tom, že Vánoce si zaslouží trochu té naší péče o sebe a že i my bychom měli vystoupit z navyklých schémat, která praktikujeme tehdy, pokud jsme doma – o víkendech, při práci z domova a podobně. Abychom si tedy líčení doplnili o další znalosti, které často postrádáme, pustíme se i do detailů. A budou se týkat nanášení make-upu, protože dokáže změnit obličej k nepoznání.
Výběr make-upu
Samotný výběr je už velkým oříškem. Pokusíme se vám pomoci inspirací u ikonických tvůrců – make-up artistů a vizážistů. Tak například Robert Jones radí, abyste si – ještě před tím než na nákup tohoto proklínaného produktu vyrazíte – abyste si zodpověděla několik otázek.
- Jaký mám typ pleti?
- Jaké podtóny má moje pleť?
- Jak silně by měl být make-up schopen krýt?
- A jaký vlastně chci výsledný vzhled pokožky?
Odpovědi by měly jistě přispět ke správnému rozhodnutí. Také je ovšem důležité, jaký výsledný vzhled si přejete (alternativy viz níže), protože různé make-upy se chovají na různých typech pleti odlišně.
Matný vzhled
Tento vzhled je nejvhodnější pro normální, smíšenou až mastnou pleť. Velmi dobře vypadá na pleti s různými druhy nedokonalostí (pupínky, jizvičky, barevné skvrny). Nejlépe kryje a hodí se pro mastnou pleť, protože neobsahuje oleje. Používá se pouze v tenké vrstvičce, jinak může vytvořit efekt „masky“.
Vzhled orosený
Orosený vzhled je nejvhodnější pro suchou pleť, protože jí dodává vlhkost. Takový make-up lze použít pro většinu druhů pleti, tedy kromě mastné, na které by umocňoval lesk a zdůrazňoval různé pleťové nedokonalosti.
Make-up s oroseným vzhledem není příliš vhodný pro horké letní dny nebo velmi vlhká místa, protože místo šťavnatého oroseného vzhledu by mohl působit mastným dojmem.
Saténový povrch
Make-up saténového typu vypadá dobře téměř na všech druzích pleti, kromě příliš mastné pokožky. Pleti dodává měkký a hladký vzhled a jeho lesk je někde mezi matným a oroseným vzhledem. Tento typ je také nejčastěji používaným druhem make-upu.
Reflexní složka
Make-up obohacený o reflexní složku je vhodný pro všechny druhy pleti, a to bez výjimek. Obsahuje látky odrážející světelné paprsky a tím zakrývá nedokonalosti pleti a drobné vrásky.
Pomůcky pro nanášení make-upu
Houbička: Je jistě nejhygieničtější, protože ji lze vyprat či zahodit. Je nepostradatelná při roztírání make-upu.
Štětec: Make-up se dobře roztírá i štětcem – vytvoříte s jeho pomocí dokonale rovnoměrnou vrstvu. Vhodný je i pro doplňování make-upu v průběhu dlouhého dne. Po použití je dobré štětec vymýt – s čistými nástroji se pracuje lépe.
Prsty: Nemáte-li po ruce nic jiného, použijte vlastní ruce. Po nanášení hydratačního krému a dalších přípravků si nezapomeňte důkladně umýt ruce ještě před tím, než začnete nanášet make-up. Zbytky krémů na prstech by mohly ovlivnit soudržnost make-upu a snížit jeho krycí schopnost.
Aplikace make-upu
Samotná aplikace začíná nanášením make-upu uprostřed obličeje vytvořením drobných teček na tvářích a na čele – a odtud je roztírat směrem ven a dolů, po směru růstu drobných obličejových chloupků. Po nanesení odstraňte nadbytečný make-up z obličeje přitisknutím papírového ubbrousku.
Posledním krokem je zafixování make-upu jemnou vrstvou pudru.
Rady a tipy
Robert Jones se s námi podělil i o další triky. Tak například tehdy, pokud toužíte po přirozeném vzhledu, je nejlepší nanést na celý obličej bezbarvou podkladovou bázi, a poté drobné nedokonalosti pleti překrýt korektorem.
A věděli jste, že make-up můžete nanášet i na rty? Nejenže můžete, je to dobrá rada, protože tak vytvoříte „čisté plátno“ pro změnu nebo úpravu tvaru rtů. Make-up také prodlouží dobu, po kterou rtěnka na rtech vydrží.
Poslat článek
Tisk
Štítky: make-up vzhled líčení vzhled tváře matný vzhled tváře rozjasněný použití make-upu vizážistika