Nepřehlédněte
Rozmazlete se skleněnými vánočními ozdobami a kochejte se přepychovou vánoční výzdobou
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Červenám se? No a co...?
A věděla jste, že…?
- červenání postihuje většinou ženy, muže spíše výjimečně
- je to okamžitá odezva organismu, dostavuje se již za 2 až 3 sekundy
- dříve bylo považováno za projev potlačené sexuality nebo nutkání k exhibicionismu
- je vyvoláváno pocitem trapnosti, studu, nezvyklé pozornosti, a to při kárání i chvále
- nemusí nutně znamenat stydlivost jako takovou, ale je pevně spojeno s emocemi
- může být reakcí na porušení určitého řádu, společenských, ale i nepsaných pravidel
- může být vypěstované nebo může souviset se sociální fobií (podobně jako blednutí)
- velmi často živí sebe samo, je vůlí neovladatelné a je nemožné se ho úplně zbavit
- lze ho ignorovat, zlehčovat ho, případně si z něj udělat svou přednost…
Už na sklonku 19. století samotný Charles Darwin vypíchl právě ono "červenání se" jako jedinečnou lidskou vlastnost spojenou s emocemi, dokonce ho označil za nejlidštější a nejosobitější výraz ze všech! A to je přece úžasné, ne? Přestože se stejné zabarvení ve tváři může objevit i u primátů, bývá tam spojeno s fyzickou aktivitou, nikoliv s emocionální stránkou osobnosti, jako je tomu u nás lidí.
Podle moderních výzkumů je zřejmé, že když se lidé červenají, znamená to jediné: zajímají se o to, co se děje kolem nich. A to je podle psychologů mnohem hodnotnější fakt, než být lhostejný a dávat najevo nezájem. To dá rozum.
Obecně lze říci, že rudnutí jako takové má významný efekt v pozitivním slova smyslu i na naše okolí. To potvrdili i holandští vědci ve svém výzkumu. Ukázalo se, že pokud se při vlastní chybě zardíte, lidé okolo vám daleko snadněji odpouští. A to i bez zjevně provinilého výrazu či omluvy.
Přestože psychologové po celém světě se k tomuto jevu staví veskrze pozitivně a označují ho za projev tzv. upevňování vlastních sociálních vazeb a také za způsob, jakým lze zmírnit dojem z nějakého nevhodného nebo neetického chování, vy jako nositelka této vlastnosti jistě tak nadšená nejste. Některé z vás dokonce napadá řešení v podobě chirurgického zákroku, který má přerušením nervových spojení částečně zabránit hrnutí krve do cévek a tím omezit rudnutí. Ani to ale není 100% spolehlivá a běžně dostupná záležitost. Zapomeňte proto na chirurgii a zkuste obejít tento problém jinudy, oklikou.
Co je velmi důležité – mužům se to na nás líbí. Ano, je tomu tak. Muži preferují ženy, které umí přiznat a dát najevo své city, a to daleko více než tzv. studené čumáky. Ženy s ruměncem na tváři jim připadají skromné, nezkažené, roztomilé, přitažlivé, sexy…
Pokud i přesto chcete zatočit s nepříjemnými pocity, které vám vaše nejosobitější lidská vlastnost přináší, musíte začít pracovat na svých reakcích. Nejúčinnější léčebnou metodou je podle všeho povznést se a přehlížet tento handicap. Červenám se? No a co…? Rozhodně se za to nestyďte! Američtí psychologové radí soustředit se na vzájemnou interakci a pokračovat nerušeně v konverzaci, přestože se dostaví ona horkost v oblasti obličeje. Další terapeuti navrhují žertovat a odlehčovat vzniklou situaci, zasmát se tomu od srdce, jiní zase vytvořit si z ní dokonce identifikační znak a náležitě ji ve tváři zdůraznit (určitě ne maskovat ji vrstvou make-upu). Za zkoušku to stojí. Vyberte si tu nejschůdnější možnost pro vás, a nebo si najděte úplně jiný způsob, jak na červenání vyzrajete. Máte recept? Podělte se s námi pod článkem.
Image courtesy of Stuart Miles / FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: červenánírudnutístydlivostjak se zbavit červenánífakta o červenání