Nepřehlédněte
JAKÉ SIGNÁLY VYSÍLÁ VAŠE TĚLO, KDYŽ POTŘEBUJETE PÍT VÍCE VODY
Které bylinky povolat do služby pro zářivé vlasy?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Bylinky v kuchyni II. - slovníček bylinkových směsí
Nikoho asi příliš nepřekvapí, že důmyslné spojení bylinek a koření mají nejčastěji na svědomí francouzští mistři kuchyně. Jedná se o osvědčené receptury, které jsou prověřené dlouhými léty kulinářské praxe. Mnohdy se skládají z velké skupiny druhů, jak sušených, tak čerstvých, dají se ale i regionálně přizpůsobit. Ke kuchařskému umění patří také ověřování jejich platnosti, nezbytné experimenty, hledání nového ideálu a zdokonalování. Díky tomu se můžete stát opravdovými šéfkuchaři i vy sami, i když třeba jen u vás doma J
Fines herbes - fajnové čerstvé i sušené
Jednou z takových směsí jsou francouzské bylinky fines herbes. Tato kombinace má více podob, ale obvykle je složená minimálně ze tří, maximálně z devíti bylinek. Protože se používá v čerstvém i sušeném stavu, musí být velmi variabilní. Obsahuje pažitku i petrželku, dále pak kerblík, estragon, saturejku, bazalku, tymián, šalvěj a rozmarýn. Čerstvá podoba těchto bylinek se hojně používá hlavně pro ochucení salátových dipů, různých zálivek, tvarohových pomazánek a bylinkových másel. Nevadí jim ale ani krátká tepelná úprava, skvěle se tak hodí pro přípravu omelet, vajíček, drůbežího masa a ryb. V sušeném stavu tyto bylinky sice ztrácí svou svěže zelenou barvu, správný postup šetrného sušení a hlavně uchovávání jim ale jejich aroma rozhodně nevezme.
Provensálské koření ze slunného jihu
Tato slavná směs bylinek má svůj původ na samém jihu Francie, jak už napovídá sám název. Její hlavní součástí je aromatické koření – majoránka, oregano, tymián, rozmarýn, bazalka, ale také saturejka, libeček či kerblík. Svou oblibu si získala pro svou vůni, kterou dodá rozličným zeleninovým pokrmům - polévkám, salátům, jídlům zapékaným i tzv. pokrmům z jednoho hrnce. Výborně se hodí ale i ke grilování masa a ryb. Bylinky z Provence se tak staly univerzálním kořením, které by nemělo žádné hospodyňce chybět.
Bouquet garni dodá chuť i vůni
Uslyšíte-li někdy tento honosný termín, představte si pod ním svazeček zelených bylinek, který dodá konkrétnímu pokrmu přesně to, co potřebuje. Přidává se do jídla během vaření a před podáváním je potřeba ho vyjmout. Právě proto se skupinka bylinek nejčastěji svazuje provázkem, můžete se setkat ale i se sáčkem z gázy nebo sáčkem podobným tomu čajovému. Koření se také může umístit do uzavíratelného sítka na čaj a nechat při vaření louhovat. Hlavní je, aby byl splněn účel – chuť a vůně bylinek v pokrmu, ale jejich části, které by v hladké omáčce nebo vývaru překážely (zejména větvičky a stonky), mimo něj. Složení tohoto původně francouzského "zlepšováku" je různé a závisí na tom, do jakého receptu má být použit. Klasikou, která nikdy neomrzí a hodí se do polévek i omáček, je tymián, bobkový list a petržel. Masité pokrmy zase provoní saturejka, šalvěj, majoránka, rozmarýn a bazalka. Do polévek a k dušení se přidává kombinace estragonu, majoránky, kerblíku a saturejky. Svazeček může obsahovat ale i polévkovou zeleninu jako je mladá cibule, pór, celer (zejména řapíkatý), mrkev, petržel, pastinák, a to jak nať, tak kořen. V české kuchyni si takový bouquet garni můžete aplikovat třeba na svíčkovou – pepř, bobkový list a nové koření. A dokonce ho jako šikovnou pyramidku můžete už i zakoupit.
Staňte se také kulinářskými umělci a vytvořte si vlastní voňavou variantu. Nebo už ji máte?
Přístě se můžete těšit na přehled nejznámějších bylinkových omáček světové kuchyně.
Image courtesy of tiramisustudio, phasinphoto, dan, BrianHolm at FreeDigitalPhotos.Net
Poslat článek
Tisk
Štítky: Bylinky v kuchyni, fines herbes, provensálské koření, bouquet garni