Nepřehlédněte
Umíte se radovat? Inspirujte se ve světě
Depilace cukrovou pastou – sladká depilace
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
výživa v těhotenství
Výživa v těhotenství
Pokud těhotenství plánujeme, je dobré zamyslet se také nad svými stravovacími návyky. Za většinou zdravotních potíží stojí právě nevhodná strava. Mnohé zdravotní potíže dětí jsou zapříčiněny špatnou výživou matky před a během těhotenství. Co můžeme pro své dítě udělat dnes, neodkládejme na zítřek.
Z posledních evropských výzkumů vyplývá, že povahu a chování dítěte ovlivňuje i strava, kterou žena přijímá v těhotenství. Správnou výživou tak můžeme zamezit například civilizačním chorobám, obezitě, alergiím či hyperaktivitě.
Během těhotenství se mění chutě i pocit hladu a sytosti. Souvisí to se zvětšováním bříška a tlakem dělohy na žaludek a játra. Vhodné je tedy jíst menší porce v kratších intervalech. Samozřejmostí je dbát na vyváženost stravy, neznamená to ovšem nadměrné užívání chemických vitamínů. Čerstvá strava a v ní obsažené vitamíny jsou lepší variantou. V současnosti není problém zajistit si pestrou stravu během celého roku. Bez problémů tak mohou prožít těhotenství i ženy s některými výživovými omezeními, například vegetariánky. Pozor ovšem na potraviny chemicky ošetřované. Vybírejte potraviny ze známých zdrojů, nejlépe domácích.
Za nejdůležitější prvky, které by měla strava obsahovat, jsou považovány bílkoviny (z masa, mléka či luštěnin a ořechů), vápník (mák, ořechy, mléčné výrobky), železo a kyselina listová (zelená listová zelenina, mořské řasy) a jód (višně, třešně).
Naopak se doporučuje vynechat některé nebezpečné potraviny, například uzeniny, některá koření a bylinky a omezit cukry, které hojně přispívají k množení bakterií a plísní v zažívacím traktu i poševním prostředí.
V dnešní době není problém získat informace o vhodné stravě z internetových či literárních zdrojů, nezapomínejte ovšem na konzultaci s odborníkem a zdravý rozum.
Poslat článek
Tisk
Štítky: