Nepřehlédněte
Blyštivě krásné prsteny pro každou příležitost
Jako v bavlnce aneb fusaky a deky pro naše nejmenší
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
První dojem
1) Image
Kdo by neznal přísloví „Šaty dělají člověka“? Jako první věc, kterou si na vás ostatní lidé všimnou, je fyzický vzhled. Proto je důležité správně zvolit styl oblékání na určenou událost. Vyberte si outfit, který nejvíce sedí typu vaší postavy a ve kterém se budete cítit dostatečně pohodlně.
2) Gesta
Gesta tvoří podstatnou část neverbální komunikace. Psychologové říkají, že nejde ani tak o obsah řeči, ale spíše o způsob interpretace. To, jestli nám připadá člověk sympatický či nesympatický má silnou souvislost s projevovanými gesty. Důležitou roli při projevu mají naše ruce a to, jak rychle a prudce s nimi gestikulujeme. Samozřejmě zcela klíčové je správné podání ruky a pevný stisk.
3) Mimika
Mimika opět spadá pod neverbální komunikaci. Lidé mimo gestikulace vnímají i to, jaký máte výraz v obličeji. Například úsměv je velmi důležitým faktorem pro pozitivní první dojem. Úsměv odbourává bariéry a navozuje uvolněnější atmosféru. Naopak strnulý výraz ve tváři navozuje dojem nepřístupnosti. Velkou roli hraje také oční kontakt. Zpravidla je dobré často navazovat oční kontakt, protože tím dáváme najevo, že člověku věnujeme pozornost a nasloucháme mu.
4) Postoj
Mezi dalšími faktory jistě nemůže chybět ani postoj. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaké držení těla vlastně zaujímáte? Ukázalo se, že i samotná pozice těla při konverzaci má velký vliv na utváření si prvního dojmu. Pozitivně působí vzpřímený postoj se zvednutou hlavou. Tento postoj dává najevo sebevědomí a suverenitu. Naopak shrbená záda a skloněná hlava ukazují strach a nervozitu. Založené ruce nebo ruce v kapsách také nepůsobí dobře, signalizuje to nervozitu nebo nesouhlas.
5) Zóna komunikace
Blíže k tělu si pouštíme lidi, které důvěrně známe, a naopak neznámé lidi si udržujeme dál od naší osobní zóny. Při komunikaci je dobré odhadnout vzdálenost, ve které budeme s daným člověkem mluvit tak, aby to bylo příjemné pro obě strany. Přílišná blízkost a narušování osobní zóny vede k nepříjemné atmosféře a pocitu tlaku z druhé strany.
První dojem je skutečně důležitý. V případě, že se udělá špatný první dojem, je velmi těžké ho změnit. Předsudky fungují v mezilidské komunikaci velmi často. Jak jsem již zmínila, soudíme nejčastěji podle fyzického vzhledu, a podle toho připisujeme člověku buď pozitivní, nebo negativní vlastnosti. Mimo to, i aspekty neverbální komunikace jsou velmi klíčové. Je mnoho knih, které se specializují právě na to, jak pozitivně působit na lidi a mít příjemné vystupování. Zvládnutí těchto kritérií vám přinese zaručený úspěch nejen v práci, ale i při seznamování.
Poslat článek
Tisk
Štítky: první dojem, komunikace, úspěch