Nepřehlédněte
Jak pečovat o pleť se sklonem k hyperpigmentaci
Rozmazlete se skleněnými vánočními ozdobami a kochejte se přepychovou vánoční výzdobou
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
OSLAĎTE SI ŽIVOT: JAK A ČÍM?
Bílý cukr je zabiják, o tom není pochyb. Stejně tak třtinový cukr není až tak zdravou alternativou. Každopádně existují a na trhu jsou dostupné mnohem prospěšnější možnosti v rámci oslazení. Pro vaši lepší orientaci se hodí následující vysvětlení pojmů, neboť v tom nemají mnozí jasno. V případě sacharózy se jedná o bílý či řepný cukr. Glukóza je hroznový cukr, oproti tomu fruktóza je ovocným cukrem a maltóza je sladový cukr.
Čím si tedy osladit kávu či čaj? Co použít při pečení? Která alternativa je dokonce vhodná i pro diabetiky?
PŘÍRODNÍ VARIANTA SLAZENÍ
Zde se nabízí využití cukru v ovoci, kde sice převažuje zpravidla fruktóza, ale ovoce obsahuje rovněž vlákninu a mikroživiny. A v tomto případě velmi efektivním ovocem jsou datle. Dokonce se hodí právě více ke slazení než přímé konzumaci. Stačí datle namočit a poté rozmixovat a použít pro slazení dezertů a při pečení.
POUŽITÍ SIRUPU ANEB JAK SE OD SEBE JEDNOTLIVÉ DRUHY LIŠÍ?
- Agávový sirup – přírodní forma sladidla na základě fruktózy. Sirup obsahuje vyšší množství ovocného cukru, ale jedná se o lepší formu než uměle vyráběná sladidla. Předností je nízký glykemický index a následné pomalé vstřebávání cukru do krve.
- Rýžový sirup – vyniká příjemnou neutrální chutí. Ideální použití do kaší, jogurtů, dezertů apod.
- Javorový sirup – získává se z mízy javoru, obsahuje především vodu a sacharózu, tj. převládají ve složení jednoduché cukry. Typická je specifická chuť, kterou v mnohých receptech nelze nahradit ničím jiným. Perfektní je na palačinky, vafle či lívance.
- Datlový sirup – výroba je z přezrálých čerstvých datlí, charakteristická je jeho tmavá barva a konzistence obdobná jako u medu. Náleží mezi nejchutnější, pozor poměrně dost sladí, stačí malé množství. Použít ho můžete do jogurtu, tvarohu, ovocného salátu i při pečení do dezertu.
- Kukuřičný sirup – tento druh sirupu se vyrábí hydrolýzou škrobu, typická je jeho tekutější konzistence. Vhodné použití při pečení do moučníku, dezertu, ale také ho můžete použít do kaše, jogurtu.
- Čekankový sirup – sladidlo vyrobené patentovanou metodou z kořene čekanky vyniká vysokým obsahem vlákniny a velice nízkým glykemickým indexem. Sirup neobsahuje konzervanty, lepek a laktózu. Použití ke slazení studeného i teplého nápoje, při pečení dezertů, ale také je vhodný do jogurtu, na palačinky apod. Při pečení dokonce dokáže částečně nahradit pokrmový tuk. Tento typ sirupu je vhodný i pro diabetiky.
POPULÁRNÍ STÉVIE
Hit posledních let. Má pozitivní vliv na zdraví, je nekalorická, glukóza se uvolňuje do těla postupně, nezpůsobuje kazivost zubů, jako je tomu v případě klasického slazení cukrem apod. Stévie dokonce ničí řadu bakterií a podporuje funkci slinivky břišní. Je ideální při diabetické i redukční dietě.
Poslat článek
Tisk
Štítky: stévie, přírodní slazení, sirupy, zdraví, cukr