Nepřehlédněte
6 tipů, jak se přestěhovat bez námahy a vrásek na čele
BOTY, KTERÉ MILUJEME! JAKÉ JSOU IN PRO LETOŠNÍ SEZÓNU?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
K ekologické domácnosti stačí málo: jak jí dosáhnout?
Za ekologickou (někdy i zelenou) považujeme domácnost, která co nejméně zatěžuje životní prostředí. Zakládá si na třídění odpadu, minimálním plýtvání, úspoře energie, výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo úklidu přírodními čisticími prostředky.
Začněte zlehka – naučte se zhasínat a místo vany použijte sprchu
Abyste dosáhli ekologické domácnosti, nemusíte hned kupovat nový kompostér nebo se výrazně omezovat ve svém životním stylu. Začnete jednoduchými změnami:
-
Zhasínejte, pokud nejste v místnosti. V lepším případě se snažte využívat naplno denního světla – psací stůl a křeslo na čtení přesuňte k oknu. S úsporou energie vám pomohou i LED žárovky a svítidla.
-
Nádobí umývejte v myčce, pokud ji máte. Nejnovější myčky se pyšní různými ekologickými režimy, které uspoří až 50 % vody, kterou byste jinak vyplýtvali při mytí pod tekoucí vodou.
-
Televizi, herní konzoli i počítače opravdu vypínejte, uspat je nestačí.
-
Kuchyňskou baterii vyměňte za perlátor, ušetří spoustu vody.
-
Zahradu zalévejte nasbíranou dešťovkou, snadno s ní navíc umyjete kolo nebo zahradnické nářadí.
-
Místo horké vany si dejte rychlejší sprchu, ušetříte další vodu.
-
Vybavujete-li si nový byt v Praze nebo chalupu na Vysočině, pořiďte si plynový sporák nebo indukční desku. Všechny spotřebiče kupujte jen s označením A+.
Další tipy do domácnosti, které zlepší životní prostředí
Pokud výše uvedené kroky s přehledem zvládáte, vrhněte se do náročnějších změn.
Při úklidu se vyhněte nejrůznějším čističům z drogerie. Jsou drahé a přírodě moc nepomáhají. Vyrobte si vlastní čisticí prostředky – budete k tomu potřebovat základní suroviny, například ocet, citron (nebo kyselinu citronovou) a jedlou sodu. Na internetu najdete mnoho návodů, jak si z těchto surovin doma vyrobíte kapsle do myčky nebo odstraňovač vodního kamene.
Vedle vlastních čističů si zkuste ukuchtit i vlastní potraviny. Vyrobte si zavařeniny, marmelády, čaj a upečte pečivo. Zkušenější kuchaři můžou vyzkoušet i domácí těstoviny nebo jogurt.
Myslete ekologicky i při stavění nového domu
Pokud stavíte nový dům, s ekologickými opatřeními počítejte již při návrhu stavby. Střechu pokryjte solárními panely nebo vegetací a půdou (tzv. zelená střecha) – zlepšíte mikroklima, postaráte se o vyšší podíl kyslíku a nebude se vám okolo domu tolik prášit. Novostavbu také dobře zaizolujte, ušetříte na topení.
Autor článku: Veronika Holzerová
Poslat článek
Tisk
Štítky: bydlení, domácnost, domov, ekologie, ekologická domácnost, zelená domácnost, životní prostředí, tipy a triky