Nepřehlédněte
Ostré letní slunce a obtěžující hmyz? Zkuste stylové žaluzie a sítě
Význam symbolů, které se nejčastěji objevují ve spánku
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Játra - očista po vánočních svátcích
Vhodná doba na očistu jater je na jaře, ale jsme po svátcích a jistě jsme měli hojnost různého "nezdravého" jídla, které nám játra zatížilo. Jen krátce si uvedeme pár příkladů na jejich podporu.
Pokud jste si dopřávali svátky odpočinkem u televize a různým mlsáním tučných potravin jako je cukroví, brambůrky, buráky, chlebíčky, tvrdý alkohol a nebo pak prášky na trávení či spaní, tak vám dáme pár rad.
Játra mají naštěstí velkou regenerační schopnost a tak zkuste na několik dní udělat změnu v jídelníčku a nápojovém lístku.
Přirozeným lékem na játra jsou kroupy. Už jenom samotný vývar z ječných krup je vhodný na trávicí potíže.
Jsou vhodné do polévek, pomazánek, do salátů nebo jako příloha.
Mají vliv i na slezinu, slinivku, žaludek, žlučník a nervy.
Postup vaření: 1 díl vypraných krup namočíte na cca 4 hodiny do 2,5 dílu vody a pak vařte cca hodinu a čtvrt až hodinu a půl se špetkou soli. Můžeme takto uvařené přidávat do polévek, smíchat s vařenou zeleninou, zapékat s houbami nebo použít jako rizoto.
Další vhodná potravina na játra a žaludek v zimním období je černá ředkev. Je vhodná na nespavost, bolesti hlavy i žlučníku.
Můžeme si připravit šťávu z ředkve s medem nebo posolené kousky přikusujeme k namazanému celozrnnému chlebu s pomazánkou nejlépe tvarohovou.
Oblíbeným a účinným prostředkem je čerstvá šťáva z hlávkového zelí.
Tvaroh smíchaný s nakousky nasekanou cibulí přikládáme na játra jako obklad. Směs zabalíme např. do látkového ubrousku, přiložíme na játra a přikryjeme igelitem a ručníkem. Lehneme si a necháme cca 2 hodiny působit.
Jako nápojeme zařadíme čaj z řepíku, měsíčku, pampelišky, třezalky nebo rozrazilu. Vhodná je i šalvěj, která odhleňuje žaludek a průdušky a pomáhá harmonizovat střeva. Můžeme zařadit čaj z kořene čekanky.
Velmi vhodná na játra jsou semena ostropestřce mariánského. Doporučuje se semena rozdrtit, zalít vodou a nechat hodinu až dvě odstát a vypít. Komu to nevadí, tak se dají po malých částech rozkousat v ústech. Obsahují silymarin. Obnovují regeneraci jaterní buňky. Kdo nechce semene drtit, koupí v lékárně čaj v nálevových sáčcích.
Hodně úspěchů při čištění jater, protože bez nich organismus fungovat nemůže, vám přeje redakce.
Foto: Pixmac
Poslat článek
Tisk
Štítky: