Nepřehlédněte
Svatý Valentýn je patronem nejen lásky, ale i epilepsie. A proč slavíme lásku právě 14. února?
Stylová móda pro muže II.: Pánské pletené svetry se s úspěchem vrací na módní výsluní
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jak vycházet s tím, kdo vás nemá rád
Potřeba být milován
Možná by bylo jednodušší, zcela odstřihnout ze života ty, kteří nás nemají rádi. To ale v mnoha případech nejde, neboť nesympatie k nám mohou chovat i velmi blízcí lidé – ku příkladu rodinní příslušníci. A pro dobro všech se s nimi musíme naučit komunikovat. V tomto ohledu může páchat velkou paseku zejména ego. Nechceme si totiž nechat ubližovat. Je to vcelku jednoduché: Pokud cítíme, že nás někdo „nemusí“, cítíme se ublížení a také zhrzení. Na světě totiž neexistuje člověka, jenž by nechtěl být milován nebo oblíben. To je lidská přirozenost. Existuje z toho cesta ven?
On na mě kamenem a já na něj chlebem?
V první řadě je potřeba si říct, že uvědomění si neharmonických vztahů představuje určitou odvahu. Jestli to tak máte, jste odvážní! Je to první krok ke změně, která příznivě ovlivní zejména vás. Bude se vám žít lehčeji. Jakmile si přiznáte realitu všedních dní, můžete činit konkrétní kroky. Začněte tedy tímto: Neoplácejte nelibost a buďte na ty, co vás nemají rádi, hodní. Je to pro vás složitá, ba nemyslitelná představa? Pak se na celou věc zkuste podívat z jiné perspektivy.
Mějte na paměti, že co na venek vydáte, to časem dostanete i zpět. Zkuste vnímat podstatu výroku „on na mě kamenem a já na něj chlebem“. Buďte lepší a jděte příkladem. Ukažte svou dobrou tvář, projevte laskavé srdce, avšak nenechávejte se zraňovat. Vytvořte si pevné hranice, které ovšem nebudou v základech destruktivní. Není to snadné – být laskavý, otevřený a zároveň opatrný. Trénujte to každý den.
Respektujte názory, i když s nimi nesouhlasíte
Pokud je nesympatie nebo nelibost vyřčená, můžete s tímto faktem lépe pracovat. Tam, kde se stále „chodí kolem horké kaše“, je to složitější. Ať už tedy víte, nebo jen tušíte, že vás někdo nemá rád, respektujte jeho názor. Nemusí vás milovat. Ostatně, na světě není jediný člověk, který by se zalíbil všem. Přijměte to. A rozhodně se neponižujte tím, že druhého budete přesvědčovat o svých dobrých úmyslech či o svém ryzím charakteru. Další rada tedy zní: Nepronásledujte ty, kteří k vám nic necítí. Mohou se vůči vám totiž ještě více zatvrdit. Jděte prostě dál a neřešte to.
Obklopte se lidmi, kteří vás mají rádi
Je velmi zajímavé, že mysl člověka se často upíná na ty, kteří jej odmítají. To právě úzce souvisí s již zmíněnou potřebou být oblíben nebo milován. Všichni zkrátka chtějí být ve společnosti uznávaní, ať mají jakékoliv postavení. Neustálým přemýšlením nad problémem se však dostáváte do smyčky, kvůli níž si přestanete uvědomovat ty, kteří o vás stojí a mají vás rádi. Vraťte se tedy na zem a važte si všech milujících rodinných příslušníků, přátel, kamarádů či známých. Pro ně jste důležití, tak na ně nezapomínejte. Věnujte jim svůj čas, neopomíjejte je jen kvůli někomu, kdo vás rád nemá. Nabije vás to totiž sebevědomím a novou energií, jež budete potřebovat v komunikaci s odmítači.
Co dalšího můžete udělat, abyste byli nad věcí?
Už tím, že se rozhodnete vycházet s člověkem, který vás nemá rád, děláte skutečnou lví práci. Můžete být na sebe hrdí. S takovou zkušeností totiž duchovně rostete a rozšiřujete si své vědomí. Zaměřte se tedy na tyto další kroky:
- Pracujte na sebekontrole.
- Vyhněte se pomlouvání osoby, která vás nemá ráda.
- Položte si otázku, proč vás to tolik trápí. Pokud jde o člověka, který je pro vás vzorem a zůstává pro vás důležitý, pracujte na zlepšení vztahů. Jestli je to opačně, jděte dál a zaměřte se na své milované a milující.
- Neberte si nic osobně.
- Snažte se vyhnout konfrontaci – nebuďte hrubí.
A v neposlední řadě pracujte na své vnitřním klidu. Tak si vybudujete racionální pohled na věc a zejména pak nadhled.
Poslat článek
Tisk
Štítky: emoce, vztahy, komunikace, náklonnost, přátelství, nepřátelství, antipatie, potřeby