Nepřehlédněte
Soutěž: Cítit svěže se můžete díky správné intimní hygieně i v kritických situacích
Polštář má zásadní vliv na důkladný odpočinek, vybírejte jej pečlivě
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jak vybrat školní batoh pro žáky 2. stupně a studenty?
V momentální situaci se sice většina školáků a studentů vzdělává z domova a školní tašku nepotřebuje, to se ale snad už brzy změní. A možná je právě teď ta pravá chvíle udělat si pořádek v jejich věcech a zjistit, jestli nepotřebují nový školní batoh. Jeho správná velikost a konstrukce je velmi důležitá pro zdravý vývoj vašeho dítěte. V období puberty dochází k prudkému růstu a páteř se stále vyvíjí. Nošení školního batohu znamená pro tělo velkou fyzickou zátěž a není proto určitě jedno, v čem učebnice a sešity mají. Výběrem vhodné tašky můžete předejít pozdějším potížím se zády a celým pohybovým aparátem svého dítěte.
Co musí školní batoh pro starší žáky a studenty splňovat?
Velikost
Zásadním požadavkem je správná velikost. Školní batoh by měl dítěti na zádech dosahovat po křížovou kost, nikoliv volně viset až pod zadek. Důležitá je vzdálenost mezi rameny a právě křížovou kostí. U dětí zhruba do 4. třídy bývá obvykle vhodná velikost 41 cm, v 5. a 6. třídě odpovídá délka zad 43 cm a od 7. třídy výš pak už běžná velikost bývá 45 – 50 cm. Samozřejmě ale záleží na vzrůstu konkrétního dítěte. Vždy tedy vybírejte podle jeho tělesné konstrukce a výšky.
Váha
Školáci a studenti s sebou musí nosit velké množství učebních pomůcek. Když se k tomu přidá ještě svačina, pití a třeba výbava na tělocvik, je toho někdy opravdu dost. S tímto nic udělat nemůžeme. Co ale můžeme, je vybrat co nejlehčí školní batoh. Každý dekagram tady opravdu hraje roli. Školní batoh pro 2. stupeň by měl vážit maximálně cca 1 400 g, jak stanovuje příslušná norma. Na trhu ale seženete kvalitní tašky i s váhou kolem 1 100 g. Takto se to možná nezdá jako velký rozdíl, ale při každodenním nošení je to znát.
Záda a popruhy
Studentský batoh musí na zádech dobře sedět. Podstatné je tedy to, jak má zpracovanou zádovou část. Musí být ergonomická a podpírat záda především v oblasti lopatek. Polstrování by mělo být silné, ale zároveň dost měkké, aby netlačilo. Dostatečně polstrované musí být i ramenní popruhy. Přece jen ponesou velkou váhu a musí ji rozložit tak, aby se dítěti nezařezávaly do ramen. Důležité je také jejich tvarování, které rozhoduje o tom, jak budou na ramenou usazené.
Kvalita a bezpečnost
Vybírat bychom měli i podle kvality. Vsaďte raději na ověřené značky, které u svých výrobků dbají na splnění výše uvedených požadavků a mají potřebné atesty. Kvalitní batoh znamená sice vyšší investici, ale kromě toho, že lépe chrání záda vašeho dítěte, také vydrží delší dobu sloužit svému účelu. Kvalitní výrobky také většinou mají různé bezpečností reflexní prvky, které dítě pomohou ochránit při cestách. Mezi oblíbené výrobce patří třeba Topgal, Bagmaster, Karton P+P nebo Ars Una.
Pár tipů, po čem se poohlédnout
Dobrou volbou bude třeba školní batoh Karton P+P, českého výrobce se značkou batohů Oxybag. Proslulou německou kvalitu reprezentují batohy Coocazoo od Hamy, které mají německou certifikaci AGR a navíc jsou vyrobené z recyklovaných PET lahví. Velmi oblíbené jsou také modely Satch od Ergobagu, které díky výškovému nastavení ramenních popruhů rostou s dítětem. K oblíbeným značkám, které si studenti vybírají především kvůli módě, patří třeba Dakine.
Poslat článek
Tisk
Štítky: škola, děti, školní batoh, rady a tipy, jak vybrat, studenti