Nepřehlédněte
Na víno pod mořskou hladinu: V Chorvatsku mají sklípek ve vraku lodi!
Studujte v USA s možností stipendia! Je to zkušenost k nezaplacení!
Jaký je nejlepší nábytek do předsíně a obýváku za dobrou cenu?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Jak si vyrobit domácí droždí? Přinášíme 3+1 recepty na vlastní kvasnice
Kvasnice jsou pro kynuté těsto, jaké potřebujeme třeba na velikonoční mazanec, chleba nebo rohlíky, nezbytné. Kvasinky obsažené v droždí přeměňují cukry na oxid uhličitý. A ten je tím, co dělá těsto i následné pečivo krásně nadýchané. Existuje samozřejmě i mnoho receptů na domácí pečivo bez droždí, případně s použitím kypřícího prášku nebo jedlé sody. Pokud se ale nechcete vzdát svých oblíbených a léty odzkoušených receptů, můžete si droždí vyrobit doma.
Recepty na domácí droždí
Droždí z jablka a rozinek
1 jablko (můžete jej nahradit i hruškou)
1 hrst rozinek (musí být nesířené, nejlépe BIO)
1 hrnek hladké mouky
1 hrnek vody
1 lžička cukru
Nejrychlejší způsob, jak si připravit domácí kvasnice. Nakrájejte omyté neoloupané jablko na měsíčky a ty vložte do uzavíratelné sklenice. Přidejte rozinky (ideální poměr je 100 g jablka na 100 g rozinek), lžičku cukru a zalijte vodou. Nechte uzavřené stát v teple do druhého dne. Poté vyjměte jablka a rozinky a naopak vsypte mouku. Směs promíchejte a nechte asi 20 minut odpočívat. Poté se už můžete pustit do výroby těsta. Tohoto domácího droždí budete potřebovat zhruba dva až třikrát víc než kupovaného. Chce to zkoušet a vychytat správný poměr.
Droždí z jablka
1 jablko (můžete jej nahradit i hruškou)
1 hrnek hladké mouky
1 hrnek vody
Jednodušší verze předchozího postupu, ale s delší přípravou. Nakrájené jablko opět dejte do sklenice a zalijte vodou, tentokrát ale nechte sklenici v teple dva dny. Poté přimíchejte mouku a po 20 minutách jsou domácí kvasnice připraveny. I tady budete potřebovat zhruba dva až třikrát tolik kvasnic, než používáte běžně.
Droždí z piva a brambor
500 g brambor
60 g cukru
2 lžíce piva (ideálně nefiltrovaného)
voda
Nejdříve musíte uvařit, oloupat a rozšťouchat brambory. Potom k nim přilijte tolik vody, aby vznikla hustá kaše. Cukr rozpusťte v malém množství vody (jen tak, aby měl zhruba konzistenci sirupu) a zamíchejte ho do brambor. Přikryjte nádobu se směsí a nechte ji stát jeden den na teplém místě. Poté přilijte pivo a opět nechte další den směs odpočívat. Po dvou dnech máte hotové kvasnice. Před použitím můžete směs naředit trochou vody, bude se vám lépe zpracovávat. Na kilo mouky budete potřebovat o dost víc kvasnic z brambor a piva než těch kupovaných, možná až v poměru jedna ku jedné.
Rozmnožení kvasnic
500 g brambor
60 g hladké mouky
60 g cukru
zbytek kvasnic
Máte doma poslední zbytek kvasnic? Pak si je můžete namnožit do zásoby. Budete potřebovat uvařené a rozšťouchané brambory, do kterých přimícháte cukr, mouku a kvasnice. Uložte nádobu se směsí na 2 hodiny do tepla, například pod peřiny nebo do lehce ovlažené trouby. Poté nádobu přemístěte do chladu a temna, ideálně do sklepa, spíže nebo komory. Za tři až čtyři dny budou kvasnice připravené k použití. Na kilo mouky by jich měla stačit zhruba polévková lžíce. A můžete je takto množit a uchovávat i dále.
Poslat článek
Tisk
Štítky: recepty, kvasnice, droždí, domácí, jak vyrobit