Nepřehlédněte
4 důvody, proč vyrazit na dovolenou v obytném voze
Ozdobte své ruce kouzelnými letními barvami
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
JAK POZNAT, ŽE JE VÁŠ PARTNER ZÁVISLÝ NA MOBILU
Dle psychologů je závislost na telefonu stejně škodlivá jako kouření či alkoholismus. Narušuje mezilidské vazby a způsobuje změny v mozku. Z neurofyziologického hlediska můžeme říct, že používáním mobilu si jedinec stimuluje centra slasti v mozku tím, jak se zvyšuje hladina dopaminu. Člověk má radost, že je s ostatními v kontaktu, že mu někdo napíše nebo něco okomentuje, baví ho hry, aplikace a postupně si vypěstuje nutkání na telefon sahat bezdůvodně.
Dnešní smartphony s sebou však nesou další rizika, jako je například chorobné nakupování, sázení a další lehkomyslné utrácení peněz, protože díky technologiím máme okamžitý přístup k účtu, nemusíme nikam chodit, z peněz se stávají pouze čísla apod. Zkrátka s pokrokem přichází i nové nástrahy, kterým musí člověk čelit.
Většina lidí si nadužíváním čehokoliv něco kompenzuje, snaží se zmírnit úzkost, osamělost, nudu, smutek atd. Vazba na telefon přináší uspokojení a navození pocitu pohody.
Signály ukazující závislost člověka na mobilním telefonu:
- na telefonu tráví veškerý volný čas, doba strávená na mobilu se neustále zvyšuje
- zanedbává své povinnosti
- je nervózní, úzkostný, podrážděný, pokud nemá telefon po ruce, ztratí signál nebo připojení k internetu
- usíná s telefonem, dává si ho pod polštář nebo k posteli
- sahá po zařízení uprostřed noci nebo okamžitě po probuzení
- neodkládá telefon ani při jídle
- panikaří při zapomenutí nabíječky na telefon
- touží neustále po nejnovějším modelu a nových aplikacích
- při rozhovoru s vámi telefon neodkládá, nevěnuje vám pozornost, okolí si stěžuje
- špatně se soustředí, zapomíná informace
Studie prokázaly negativní dopad mobilních telefonů na psychické i fyzické zdraví. Po tělesné stránce nadužívání mobilního telefonu způsobuje bolesti očí, hlavy, krční páteře, avšak mnohem závažnější a hůře léčitelné jsou problémy psychické. Mezi ty patří nejčastěji poruchy spánku, úzkost, deprese, obsedantně-kompulzivní porucha. Dále je tu i narušení mezilidských vztahů, s rodinou, partnerem, přáteli, v neposlední řadě též riziko dopravní nehody v případě, že váš partner řídí často automobil.
Jak pomoci?
Důležité je začít o problému mluvit, je to však těžké, protože závislí lidé si těžko přiznávají problém. Váš partner patrně okamžitě přejde do obrany a hrozí, že se pohádáte. Zásadním krokem je přimět ho si připustit, že má problém a měl by ho řešit. Pak by se měl obrátit na odborníka, psychologa nebo psychiatra, na internetu se dají zjistit centra pomoci v boji se závislostmi v nejbližším okolí.
Vy jako partner můžete pomoci nabízet jiné aktivity, které vašemu blízkému vynahradí čas na telefonu, ukázat mu efektivnější způsoby využití volného času.
Člověk, který je nespokojený, ve stresu, trápí se, je náchylnější ke vzniku závislosti. Na místě je změna životního stylu, aby byl člověk spokojený sám se sebou i svým životem.
Poslat článek
Tisk
Štítky: mobil, závislost, telefon, deprese