newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Vracíte nalezené?

 
Vracíte nalezené?

Včera se na facebooku objevila zoufalá prosba rodičů malé Nikolky, která při procházce ztratila svůj řečový procesor ke kochleárnímu implantátu. Rodiče prosili případného nálezce, aby procesor vrátil. Už jsem dokonce několikrát zaregistrovala, že se nálezce telefonu, kamery či fotoaparátu snaží vrátit původnímu majiteli a vynaloží kvůli tomu nemalé úsilí. 

 

Kdysi jsme s mým tehdy ještě přítelem ( dnes manželem ) šli na procházku a našli peněženku. Poměrně kvalitní kousek, ale už bohužel bez peněz, nicméně doklady v ní byly, tak jsme za pomoci sousedů a telefonního seznamu peněženku vrátili majiteli. Měl strašnou radost a hrozně moc mi děkoval.

Kamarádka takhle našla uprostřed náměstí peněženku také bez peněz, ale s doklady. Odnesla ji majitelce a vysloužila si její vzteklý jekot, že jí okradla, protože v ní prý byl celý důchod.  Kamarádka dodnes lituje, že ji neodnesla rovnou na policii, protože paní byla vážně moc nepříjemná.

Dva různé případy a dva různé vzorce chování lidí. Otázkou je, co je vlastně správný postup při nalezení věcí. Ve městech existují tzv. Schránky důvěry, kam lze nalezené doklady či dokumenty vhodit a policie se postará o jejich vrácení majiteli, pokud je lze identifikovat.  V některých městech stále ještě fungují ztráty a nálezy, bohužel o nich málokdo ví a tak ho ani nenapadne, že by ztracená věc mohla být tam. A tak lidé volí jiné způsoby, jak danou věc hledat či oznámit, že ji nalezli. Místní noviny, webové stránky, sociální sítě a v závažných případech prosí o pomoc i televizi.

Lidé jsou vůči sobě v posledních letech dosti nevšímaví až bezohlední a tak je o to víc překvapí, že si někdo dá tu práci a snaží se naleznout majitele věci. V dnešní uspěchané době je bohužel dost obvyklé, že ve spěchu  něco zapomenete, ztratíte nebo  vám prostě vypadne  z kapsy.  Když už se to stane, tak můžete jen doufat, že případný nálezce se pokusí vám věc vrátit a udělá pro to maximum. :)

A jak jste na tom vy? Co všechno jste ochotni udělat, když naleznete něčí věc?

 

http://www.freedigitalphotos.net/

2014.05.12 | Meridene | přečteno: 31748x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: ztráty a nálezy

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Anti-aging v průběhu věků

Před tisíciletími své touze po mladistvém a atraktivním vzhledu bez vrásek lidé jistě neříkali anti-aging, ale to neznam...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.12.09 | přečteno: 31620x

Recenze knihy Smrtelný hřích: Násilí na dětech je nejhorším zločinem

Markéta Harasimová vydala letos na jaře další novinku s názvem Smrtelný hřích. Tentokrát jde o psychologický román, kter...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.07.22 | přečteno: 31798x

Jak prorazit ve světě fotomodelingu? Důležité je někde začít

Koketujete s modelingem, ale nevíte, kde a jak najít fotografy pro vytvoření svého portfolia? Nebo naopak rády fotíte...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.07.26 | přečteno: 31660x

Moje večerní chvilky

Večer bývá jedním z mála chvil, kdy si můžeme sednout, věnovat se odpočinku, hodnotit uplynulý den a plánovat ten nás...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.03.31 | přečteno: 31686x
 

Portál pro ženy