Nepřehlédněte
3 nejhorší škodlivé vlivy pro náš zrak
Jak v zimě vyčistit kalnou vodu v zahradním jezírku
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Vasektomie - antikoncepce bez hormonů
Antikoncepční pilulka udělala sice ve 20. století díru do světa, ale vzhledem k negativním výsledkům nejrůznějších vědeckých studií se nyní snad každá žena snaží užívání hormonů na kilometry vyhnout. Pokud žijete ve spokojeném partnerském vztahu a váš společný sen o počtu vašich potomků je naplněn, existuje efektivní a v moderním světě velmi běžné a zároveň populární řešení.
Vasektomie – proč to nenechat na mužích?
Vasektomie neboli přerušení chámovodů je velmi jednoduchým operačním zákrokem, který ve Spojených státech, Kanadě a Skandinávii každoročně podstoupí až půl milionu mužů. S vědomím, že tím chrání svou ženu, na sebe muži v těchto zemích naprosto běžně přebírají odpovědnost v ochraně před početím. Snad nedostatečná osvěta, malá informovanost nebo nezájem dozvědět se o všech možnostech antikoncepce vyvolává v našich poměrech chybné názory, že tuto roli má mít na bedrech žena. U českých mužů obecně převládá neochota k tomuto kroku, která je často vyvolána jakýmisi předsudky a nepravdami, ať už je to obava ze ztráty mužnosti a atraktivity, snížení sexuální výkonnosti nebo strach ze samotného zákroku, zejména z bolesti. Tyto obavy jsou však pouhými mýty.
Každý zákrok je třeba promyslet
Vasektomie je považována za nejúčinnější a nejbezpečnější metodu mužské antikoncepce. Je založená na principu přerušení chámovodů a podvázání jejich obou konců v šourku z malého kožního řezu. Provádí se na operačním sále nejčastěji v rámci jednodenní chirurgie, a to v místním znecitlivění. Kompletní výkon trvá zhruba hodinu - zahrnuje urologické vyšetření a přípravu před operací, vlastní operační zákrok a kontrolu rány cca 30 minut po něm. Alternativním řešením anestézie může být i celková narkóza.
Muž má po operaci zcela normální sexuální aktivitu a orgasmus jako dříve, jeho ejakulát má však asi o 40 % menší objem a neobsahuje spermie, což je ověřeno kontrolním spermiogramem 3 měsíce po zákroku. Protože vasektomie je definitivním (avšak nikoliv naprosto nevratným) řešením, existuje možnost odebrání a kryokonzervace spermatu v tkáňové bance a jeho dlouhodobé skladování pro případné budoucího použití metodou IVF. Spermie se nadále ve varlatech tvoří a je možné je v budoucnu získat také operativně. Posledním řešením je mikroskopická operace vedoucí k opětovnému spojení přerušených částí chámovodů. Je samozřejmě nejlepší, když se muž k tomuto zákroku rozhodne po zralé úvaze, aby procento mužů žádajících obnovení stavu plodnosti bylo co nejnižší. Ze zákona se proto vasektomie může uskutečnit nejdříve 7-14 dní potom, co o ni muž zažádá.
Hradí vasektomii zdravotní pojišťovna?
Pokud se jedná o operaci ze zdravotních důvodů, hradí ji zdravotní pojišťovna. Zákrok se provádí ve zdravotnickém zařízení, které má s pojišťovnou smlouvu. Zákon rozumí zdravotními důvody takové nemoci nebo vady, u nichž existuje vysoká míra rizik zdraví a života v případě těhotenství nebo porodu, a to jak pro ženu, tak dítě. Stejné podmínky platí, pokud má žena kontraindikovanou jakoukoliv antikoncepci a nemůže se podrobit sterilizaci. Jestliže máte zájem o zákrok z jiných než již zmíněných zdravotních důvodů, tedy na vlastní žádost, zaplatíte za něj od 10 do 20 tisíc korun. V České republice provádí vasektomii celá řada klinik i soukromých pracovišť.
Image courtesy of Ambro at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: vasektomie mužská sterilizace mužská antikoncepce antikoncepce