Nepřehlédněte
Jak ochránit své boty před nepřízní sychravého počasí?
Zdánlivě bezvýznamné zlozvyky. Pozor na ně, škodí vám
Pořizujete si novou pračku? Poradíme vám, kterou vybrat
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Vaporizace – využijte účinky bylinek na maximum
Bylinky jsou skvělým lékem na mnohé neduhy a inhalace je jedním z nejlepších způsobů, jak jejich léčivých látek využít. Klasickou představou domácí inhalace je hrnec s bylinným odvarem a ručník přehozený přes hlavu skloněnou nad ním, avšak existuje daleko účinnější metoda. Je jí vaporizace, inhalování bylinek pomocí speciálního přístroje.
Vaporizace není kouření
Moderní přístroj zvaný vaporizér (latinsky vapor = pára) umožňuje inhalaci léčivých látek z bylin různých druhů, aniž by tyto byliny byly spalovány. Nejde tak o kouření, při kterém vznikají škodlivé zplodiny a cenné látky se stejně ve velké míře hořením zničí. Vaporizér je parní přístroj, který pomocí pozvolného zahřátí mění pevné nebo tekuté skupenství látek na plynné. K tomu se využívají teploty v rozmezí zhruba 80 – 220 °C podle konkrétního druhu rostliny. Vzniklá pára neobsahuje žádné škodlivé vedlejší produkty spalování a příjemně voní bylinami, neobtěžujete tak okolí nepříjemným zápachem jako při kouření.
Maximum účinných látek
Obsah účinných látek v páře vzniklé ve vaporizéru je až 95 %. Vzhledem k vyšším teplotám, které některé bylinky k uvolnění svých prospěšných složek potřebují, je tato metoda lepší než louhování bylin v horké vodě. Využít můžete vaporizaci bylin například při léčbě nachlazení a dalších respirační potíží, při problémech s trávící soustavou, u různých zánětů, ale také například pro zmírnění stresu. Inhalovat se dají nejen bylinky, ale také tabák, takže je vaporizér i výborným pomocníkem pro kuřáky. Takto mohou získávat nikotin bez toho, aniž by dále vdechovali jedovaté zplodiny z klasických cigaret.
Bylinky všeho druhu
Je mnoho bylin, které se dají takto využít, záleží na vašich konkrétních zdravotních potížích. Inhalovat můžete například heřmánek, levanduli, bazalku, aloe veru, anýz, rozmarýn, tymián, mučenku, lékařské konopí, eucalyptus, meduňku, mátu a další léčivé rostliny. Dále pak zmiňovaný tabák, ale také třeba zelený čaj. Rostlinu je nutné před použitím nakrájet na co nejmenší části, aby přes ni dobře procházela pára. Pak už stačí jen vložit do vaporizéru a nechat zahřívat.
Kvalitní přístroj je základ
Rozhodli jste se pro nákup vaporizéru? Dejte si záležet při jeho výběru a v první řadě se zajímejte o jeho kvalitu. Na trhu jsou k dostání levné čínské výrobky, které ovšem mohou uvolňovat škodlivé látky z nekvalitních materiálů. Raději si připlaťte, jde o vaše zdraví. Kvalitní vaporizéry koupíte například v e-shopu kvalitnivaporizer.cz. A najdete tu i spoustu rad a tipů, jak vybrat ten pravý přístroj a jak jej používat.
Image courtesy of franky242 at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: vaporizace inhalace bylinky zdraví