Nepřehlédněte
Znáte pojem preeklampsie? Jaké jsou příznaky a léčba?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Rozchod zvládnutý na jedničku
Během života projde většina z nás více partnerskými vztahy. Období zamilovanosti, kratší či delší vztah trvající někdy i mnoho let, a pak rozchod… Jak to udělat, abychom nekončily s pošramoceným sebevědomím a komplikacemi v dalších vztazích?
Nezvládnutý rozchod může skutečně komplikovat život. Často po něm zůstane hluboká rána na duši, která může působit bolest někdy až do konce života. Není divu, pokud je rozchod „divoký“, zahrnuje množství negativních emocí, nenávist, pocity zrady, ponížení, pocit marnosti, bolesti, deprese či životní prázdnoty.
A vůbec nejde o to, zda se vy rozcházíte s někým nebo jste ta, kterou partner opouští!
Rozchod jako definitivní řešení
Přemýšlení a rozhodování se pro rozchod bývá často dlouhý proces, ve kterém hraje roli strach z toho, že druhému ublížíte, ale i vlastní nejistota ohledně „definitivního“ řešení a změny.
Ukončit vztah, který již nedává smysl, bývá komplikovanější pro nás, ženy. Častěji než muži se obáváme osamělosti a častěji se u nás dostává do konfliktu rozum a cit, respektive neschopnost se citově odpoutat, ačkoli rozum nám poskytuje jasné argumenty, proč jít.
Jednostranně vyhlášené rozchody
Jednostranné rozchody, jak asi tušíte, bývají na konci vztahu mnohem častější. Většinou bývají opravdu bolestné, ale není to jen proto, že jeden z partnerů zůstává tím opuštěným. Mnohdy partneři nejsou schopni rozchod dotáhnout do konce, a tak se oba zmítají v téměř nekončícím období nových začátků, nadějí, ale také dalších a dalších zklamání, lítosti, vzdoru i nenávisti.
K „dobrému“ ukončení vztahu je potřeba nejen vzájemná citlivost, důstojnost a civilizovanost, ale především jasné definování důvodů rozchodu a jeho rychlost.
Ukončit vztah rychle je umění a vyžaduje vnitřní disciplínu a zodpovědnost vůči tomu, kdo je opouštěn, ale i zodpovědnost vůči sobě sama. Pokud se vše podaří, rozchod po určité době přebolí a oba partneři mohou tuto kapitolu svého života uzavřít a vzpomínat na hodnotné stránky bývalého partnerství.
Velké „proč?“
Jak už jsem zmínila, samotnému rozchodu předchází složité a psychicky náročné období, kdy se shromažďují argumenty „proč ano“ a vyhodnocují se možné reakce opuštěného partnera na zprávu o rozchodu. Právě ze strachu z této reakce bývá rozchod často veden formou útoku na druhého, kdy ho smete vlna oprávněné i bezdůvodné kritiky a dominuje obhajoba vlastní osoby a rozhodnutí.
Takový způsob rozchodu ovšem nadělá nejvíce škod. Pocity zoufalství, nespravedlnosti a obhajování se na obou stranách se cyklí a prohlubují už tak tíživou situaci. Ačkoli se to může zdát v danou chvíli těžké, k vysvětlení důvodů rozchodu by mělo patřit i pozitivní bilancování společně prožitých chvil a připomenutí všeho hezkého, co vztah přinesl.
Jak tedy úspěšně zvládnout rozchod?
Odborníci na vztahy mají jasno. I pro rozchody existují pravidla chování, která, pokud se vám je tedy podaří dodržet, ochrání co možná nejvíce psychiku opouštějícího i opouštěného partnera. Jaká jsou jejich doporučení?
- ukončete vztah, po důkladném zvážení a definitivně, nežonglujte se svými rozhodnutími a neprotahujte to, co se má stát
- vše oznamte tak, aby to vyznělo jasně, citlivě a nedevalvovalo celý vztah, který jste s partnerem prožily
- vždy mějte na paměti, že vina nikdy není pouze na jedné straně, takže nevytahujte na druhého kritiku a nepoukazujte na jeho slabé stránky ani na to, co kdy během společného života udělal špatně
- dohodněte se v klidu na dalším postupu a pravidlech, například co, kdy, jak, kdo a komu o vašem rozchodu oznámí, jak se zachováte vůči společným přátelům apod.
- odstěhujte se tak rychle, jak jen je to možné, a rozdělte si společné věci
Na co dát pozor a co nedělat
Pokud víte, že opuštěného partnera rozchod bolí, nekontaktujte ho, nechejte mu čas, ať vše může zpracovat. Pokud vás stále miluje, nikdy nenabízejte přátelství. Přátelé z vás mohou být až tehdy, kdy jste na to oba připraveni.
A ať už jste na kterékoli straně, nikdy nekompenzujte svůj pocit viny či pocit ublíženosti kritikou druhého. Společní přátelé vás mají rádi oba a ani vám samotné se uvnitř neuleví, když budete neustále svého bývalého pomlouvat. Dosáhnete tím jedině toho, že na něj budete stále myslet a vnitřně se víc a víc užírat!
Hlavu vzhůru, pořádný nádech a… Nebojte se, zvládnete to na jedničku!
Poslat článek
Tisk
Štítky: rozchod vztah psychika