newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Recenze knihy Smrtelný hřích: Násilí na dětech je nejhorším zločinem

 
Recenze knihy Smrtelný hřích: Násilí na dětech je nejhorším zločinem

Markéta Harasimová vydala letos na jaře další novinku s názvem Smrtelný hřích. Tentokrát jde o psychologický román, který se věnuje tématu incestu. Jak se hlavní hrdinka popere se svým osudem, jež ji vrhnul napospas pedofilnímu otci?

 

Když dětské sny zpřetrhá netvor

Erice je jedenáct let a naplno si užívá všech dětských radostí života. Škola, kamarádky, rodinná pohoda, prostě tak, jak to má v normálním dětství být. To ale netuší, že se její život brzy obrátí vzhůru nohama, a to vinou jejího vlastního otce, kterého miluje a důvěřuje mu. Matka musí na čas odjet pečovat o nemocnou babičku a Erika proto zůstává sama s otcem. V něm tato příležitost probudí jeho pedofilní úchylku a začne dceru sexuálně zneužívat. Přestože je Erika ještě velmi mladá, brzy pochopí, že toto jednání není v pořádku. Otec si však vynucuje poslušnost rodičovskou autoritou, které je těžké se vzepřít. A když se o to Erika v zoufalství přece jen pokusí a vykřičí jejich tajemství před matkou, místo zastání se dočká opovržení a nedůvěry. Matka se jednoznačně postaví na stranu otce, kterému bezmezně věří. Erice tak nezbývá než se se svým osudem smířit.

I po letech od hrozných zážitků Eriku trápí deprese a sebevražedné myšlenky. Není schopná komukoliv se svěřit, natož navázat partnerský vztah. Ve chvíli, kdy se konečně může postavit na vlastní nohy a odstěhovat se z domu plného hrůzných vzpomínek, přijde neplánovaně na svět její sestra. Pro Eriku to znamená návrat těch nejděsivějších nočních můr a bolestivých vzpomínek, zároveň ale také odhodlání udělat vše pro to, aby sestřičku ochránila od stejného osudu. To ještě ani náhodou netuší, že to jednou opravdu bude muset vzít do svých rukou a poté se poprat s následky svých činů.

Incest je téma, o kterém by se mělo mluvit

Řekla bych, že kniha Smrtelný hřích určitě není oddychovka, u které člověk vypne a jen se odreaguje. Otevírá silné téma, o kterém budete ještě nějakou dobu přemýšlet. Ale to je dobře. Možná právě tato kniha pomůže otevřít debatu a prolomit alespoň trochu tabu, které se k incestu váže. Násilí páchané na dosud bezstarostných a bezbranných dětech, obzvlášť jejich nejbližšími, kteří by je měli za každou cenu chránit, je prostě ohavné. Bohužel se to skutečně děje a rozhodně bychom před tímto tématem neměli zavírat oči jen proto, že se nám nelíbí. Čím více se o tom bude mluvit a psát, tím méně se snad budou oběti zneužívání bát vyhledat pomoc.

Ale zpět ke knize. Musím přiznat, že její začátek se mi nečetl úplně lehce. Jistě to nebylo tím, že by byla špatně napsaná. Právě naopak. Markéta umí děj popsat tak, že se do něj čtenář dokonale vžije. A scény, kdy otec zneužívá svou dceru a ubližuje jí, mě obzvlášť jako matku dítěte v podobném věku (a to mám syna) velmi zasáhly. Mám ráda detektivky i krimithrillery, nevadí mi číst krvavé scény a probírat se zvrácenou myslí pachatele, ale toto je něco jiného. Jakmile jsem se ale přenesla přes tyto pro mě těžší počáteční kapitoly, děj odsýpal svižně tak, jak jsem u Markétiných knih zvyklá. Napjatě jsem sledovala další Eričin osud, její snahu vypořádat se s minulostí a zabránit dalším zvěrstvům v budoucnu. Postavy jsou jako vždy perfektně popsané a čtenář si je díky tomu může snadno oblíbit, nebo je naopak nesnášet se vším opovržením. Knihu Smrtelný hřích určitě doporučuji k přečtení a také k zamyšlení.

 

2021.07.22 | Martina Limbergová | přečteno: 3064x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: recenze Smrtelný hřích Markéta Harasimová psychologický román kniha

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Po stopách Václava IV

V minulém článku jsem doporučila vybrat si nějaký krosový závod v místě, kde to dobře znáte, aby vám odpadl...
 
celý článek | Eliška Anna Kubičková | 2014.10.09 | přečteno: 15455x

SOUTĚŽ o poukaz na proceduru v salonu estetické péče

Soutěž byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme všem výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2014.12.05 | přečteno: 15334x

Jak vybrat zimní bundu a na co si dát pozor?

Pokud se v zimě chystáte sportovat, bez kvalitní zimní bundy se prostě neobejdete. Zimní bunda se vám bude hodit i k běž...
 
celý článek | Admin | 2018.10.24 | přečteno: 6309x

Soutěž o pobyt v jedinečném smarthotelu Nezvalova archa v Olomouci

Soutěž byla ukončena. Gratulujeme výherci Petrovi P.! Ostatním děkujeme za účast a budeme držet pěsti v dalších sou...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.01.22 | přečteno: 4069x
 

Portál pro ženy