Posilněte si imunitu, během chladnějších dnů ji budete potřebovat
Jakmile se začnou dny zkracovat a teploty postupně klesají stále níž a níž, začne své nedočkavé růžky vystrkovat nachlazení a další respirační onemocnění. Riziko, že ulehneme nemocní do postele, ale můžeme snížit prostřednictvím několika jednoduchých preventivních opatření, které posílí náš imunitní systém.
Základem je zdravý a vyvážený jídelníček
Zdravá strava je nezbytná pro správné fungování imunitního systému. Je proto důležité, abychom tělu dopřáli vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů. V jídelníčku by neměly chybět ani potraviny s vysokým obsahem vlákniny, vitaminů a minerálních látek. Pravidelně bychom si proto měli dopřát ovoce, zeleninu, ořechy a semínka. Pro organismus jsou naopak zatěžující smažená a průmyslově zpracovaná jídla, stejně jako potraviny s přemírou jednoduchých cukrů (např. cukroviny, slazené nápoje). Ty bychom se měli pokusit v jídelníčku co nejvíce omezit.
Pitný režim je důležitý i v zimě
Chladné počasí obvykle snižuje pocit žízně. Ale také v průběhu podzimu a zimy je třeba dbát na dostatečný příjem tekutin, především čisté pitné vody. Ta je pro lidské zdraví nezbytná a kromě mnoha tělesných funkcí ovlivňuje rovněž imunitní systém člověka. Pokud někomu činí potíže dodržovat pitný režim, může vsadit i na potraviny s vysokým obsahem vody, které svým složením přispívají k vnitřní hydrataci. Patří k nim například okurka, ledový salát, řapíkatý celer, špenát, rajčata a vodní meloun.
Fyzická aktivita imunitu posílí
Zatímco v nejteplejších měsících nás počasí láká k procházkám, výpravám k vodě či výšlapům do přírody, jakmile se ochladí, mnoho z nás fyzickou aktivitu omezí a tráví více času doma. Přitom právě pravidelný pohyb představuje jeden ze stěžejních pilířů zdravého životního stylu. Sport a cvičení mají pozitivní vliv na kardiovaskulární systém, krevní tlak, tělesnou hmotnost a v neposlední řadě podporují přirozenou obranyschopnost organismu.
Pozor na nedostatek spánku
Význam spánku se stále hodně podceňuje, zvláště v současné poněkud hektické době. Výjimkou tak nejsou lidé pracující dlouho do noci, stejně jako jedinci trpící chronickou nespavostí. Přitom právě vydatný a kvalitní spánek je nezbytný pro odpočinek a celkovou regeneraci organismu. Jeho dlouhodobý nedostatek vede mimo jiné ke snížení imunity. Každou noc bychom si proto měli dopřát alespoň 7 hodin nerušeného spánku. Jeho kvalitu může podpořit dodržování pravidel spánkové hygieny, uklidňující bylinky a vyhýbají se modrému světlu ve večerních hodinách.
Být stále ve stresu se nevyplatí
Pokusit se o udržení nízké hladiny stresu je rozhodně velice obtížným úkolem, přesto se ale vynaložené úsilí vyplatí. Zatímco krátkodobý stres může být prospěšný a zvyšuje naši výkonnost, v případě dlouhodobého stresu to rozhodně neplatí. Chronický stres člověka celkově oslabuje a negativně ovlivňuje rovněž imunitní systém, který je poté mnohem náchylnější k infekcím a jiným onemocněním.
Poslat článek
Tisk
Štítky: zima imunita nachlazení viróza prevence prevence chřipky prevence nachlazení posílení imunity imunitní systém respirační onemocnění