Nepřehlédněte
Jak začít sportovat a přitom se nezničit V – čas nebo vzdálenost?
Vyhrajte dárek pro své čtyřnohé miláčky - dentální pamlsky pro psy Whimzees
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Píchnout nebo nastřelit dětské náušnice?
Tradice propichování oušek čerstvě narozených holčiček sice pomalu opadá, ale rozhodně nikam nemizí. Maminka a ještě více babičky, stále chtějí, aby jejich holčičky měly propíchnutá ouška s drobnými náušnicemi. Co je pro miminko lepší? Propíchnout nebo nastřelit?
Propíchnutí ouška jehlou
Propíchnutí ucha jehlou je tradiční způsob. Je ověřený léty praxe a zkušeností a jedná se o jeden z nejpoužívanějších způsobů současné doby. O píchnutí ucha jehlou můžete požádat pediatra, chirurga nebo lékaře na oddělení ORL.
Zákrok nevyžaduje žádné speciální přípravy, jen je důležité mít s sebou dětské náušnice, které se 24 hodin před nasazením vydezinfikovaly, a to namočením do lihu.
Samotný zákrok není nic dlouhého ani složitého. Ouško se vydezinfikuje a propíchne jehlou. Nejčastěji se využívá jehla klasická nebo dutá. U duté jehly je výhodou, že se do ní může vložit konec náušnice a při vytahování jehly už zůstává dětská náušnice v uchu. Nemusí se tak ručně nasazovat a celý zákrok se urychlí.
Po zákroku se vše zkontroluje, ouška se překryjí gázou a schovají do čepičky. Doma je pak potřeba 3krát denně dírky otírat lihem, a to zepředu i zezadu. Zapomínat se nesmí ani na samotnou náušnici.
Někdy se předepisuje hojivá mast, například Framykoin. Tou se potírá místo vpichu a hojení je rychlejší. Důležité je, aby se ouška nedostala do styku s vodou a v žádném případě se náušničky nevyndávaly.
Nastřelení náušnice
Nastřelování náušnice je spíše záležitostí kosmetických salonů. Ty jsou vybavené speciální pistolí, která rovnou nasadí náušnici a zavře ji. Velkou výhodou nastřelení je, že náušnice vůbec nepřijdou do styku s rukou toho, kdo ji nastřeluje.
Nastřelení je rychlé a téměř bezbolestné. Proto je pro malá miminka a malé děti ideálním způsobem. Další plus nastřelení je také přesnější umístění vpichu. Dírky po nastřelení nekrvácejí a málokdy hnisají.
Jedinou nevýhodou nastřelení je to, že se použije sterilní nastřelovací náušnice, která se po zahojení oušek musí vyměnit za vybrané náušnice pro miminka. Tzv. hojící náušnice je vyrobená z chirurgické oceli nebo je pozlacená. Novinkou jsou náušnice z bioplastu. Takové náušnice rozhodně nemohou vyvolat alergickou reakci, které se maminky často bojí.
Výměna náušnice se doporučuje 5 týdnů po dokonalém zahojení. Díky tomu, že je ouško zahojené, je výměna méně bolestivá a bez krve. Ovšem i po nastřelení je potřeba se o nové dírky starat, čistit je a zabránit tak hnisání.
Jaký vybrat materiál?
Oproti minulosti je na výběr celá řada materiálů, ze kterých mohou být vyrobené dětské náušnice. Bílé zlato, žluté zlato nebo stříbro patří mezi klasické materiály, které jsou osvědčené, ovšem čas od času se na ně objeví alergická reakce.
Méně často způsobují alergické reakce dětské náušničky z chirurgické oceli a ještě méně z bioplastu. Náušnice z bioplastu nezpůsobují žádné negativní reakce imunitního systému. Vyrábějí se z přírodních materiálů rostlinného původu jako je kukuřičný nebo bramborový škrob. Jedná se o odolný materiál.
Poslat článek
Tisk
Štítky: děti dětské náušnice holčička miminko