reklama 3 v magazínu pro ženy
reklama 4 v magazínu pro ženy
reklama 1 v magazínu pro ženy

Nepřehlédněte

Mladí se nemění, mění se náš pohled na ně

 
celý článek | Martina Limbergová | přečteno: 10880x 2013.06.27

Halloween

 
celý článek | Kateřina Pořízová | přečteno: 10703x 2015.10.30

Tip pro pohodlnější nakupování

 
celý článek | Admin | přečteno: 11032x 2015.03.22

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Papání a sportování

 
Papání a sportování

Jak často sportujete? Pokud víc jak třikrát týdně, už se vymykáte škatulce běžné populace a stávají se z vás, dle názorů ostatních, sportovní maniaci. A ti by měli náležitě papat, aby měli sílu vše zvládnout. Článek je však určitě zdrojem zajímavých informací i pro zmiňovanou běžnou populaci.

 

Ačkoliv se momentálně čím dál častěji vede křížová výprava proti sacharidům, pokud intenzivněji sportujete, neobejdete se bez nich. Jistě víte, že byste se neměli před cvičením nacpat k prasnutí, pokud nechcete všem v tělocvičně názorně předvést, co jste posvačili. Zhruba tři hodiny před cvičením byste si však určitě měli dát jídlo, které obsahuje větší množství (opět ale všeho s mírou) polysacharidů neboli pomalých cukrů, které nám dodávají energii do těla postupně a díky kterým bychom měli celý trénink bez větších potíží zvládnout.

Po cvičení do sebe neváhejte vpravit monosacharidy neboli rychlé cukry. Zabráníte tím katabolismu. Co že se pod tímto tajuplným názvem skrývá? Doslova rozklad bílkovin v těle. A to my nechceme. Chceme, aby nám bílkoviny pěkně udržovaly svalovou hmotu a my tak měli krásnou a pevnou postavu (kulturisti se z nás nestanou, nebojte se). Údajně není na škodu ani trocha cukru, ale tady bych byla opatrná a sáhla raději třeba po banánu. Opravdu si dejte rychlé cukry krátce po cvičení, nečekejte, až vám začne kručet v břiše, to už je špatně. Zhruba do půl hodiny dodejte tělu trochu bílkovin. Nemusíte si dát zrovna steak, stačí obyčejný kefír. Zakysané mléčné výrobky jsou obecně velmi prospěšné, narozdíl od mléčných výrobků neobsahují tolik laktózy, na kterou stále více lidí vykazuje intoleranci.

Velkým otazníkem je v poslední době problematika živočišných bílkovin. Jíst či nejíst? Etická stránka je jasně proti. Co však ta výživová? Ta ukazuje, že i bez masa lze sportovat, i na veganské stravě lze dosahovat vrcholových výsledků, ale JE TŘEBA SI POŘÁDNĚ PROPOČÍTAT VÝŽIVOVOU HODNOTU, ABY TĚLU NIC NECHYBĚLO. Navíc se ukazuije, že i když je mnoho úspěšných sportovců-veganů, většina z nich v dětství či rané dospělosti živočišné produkty jedla a udělala si tak vhodný základ pro své tělo, které pak přechod na veganskou stravu bez větších potíží zvládlo a oproti všem předpokladům dokonce zaznamenalo větší příliv energie. To by ovšem vydalo na další článek, takže o tom zase někdy příště. Zpět ke stravě. Pokud si nejste storpocentně jisti a chcete být za každou cenu sportujícími vegany, obraťte se zpočátku určitě na výživového poradce. V opačném případě si dejte alespoň jednou týdně nějaké maso. Slyšela jsem o lidech, co intenzivně sportovali, ošetřené to v této oblasti neměli a skončili v nemocnici na "kapačkách". Tak opatrně a s rozumem.

Výborným zdrojem bílkovin je kromě již zmiňovaných kysaných mléčných výrobků také syrovátka, přičemž ji můžete v lékárnách pořídit i s různými příchutěmi. Mňam. Trocha chemie se zde asi najde, ale v malém množství neuškodí. V našem těle se již vytvořily enzymy, které s chemickými přísadami umí pracovat. Nesmíte jich do sebe ale samozřejmě naládovat kilo denně. 

Věděli jste, že i z vody se můžete otrávit? Je to tak. Pokud vás čeká dlouhodobý sportovní zápřah, prokládejte pití této blahodárné tekutiny iontovými nápoji, ředěnými džusy nebo třeba Magnéskou. Je důležité doplňovat tělu to, co potřebuje. Setkala jsem se dokonce s názorem, že vůbec není na škodu dát si po tréninku ředěnou colu. Ano, přesně tu colu, která má v sobě hromadu cukru (mimo jiné) a používá se i jako čistící prostředek v domácnosti. Samozřejmě i zde platí rčení "všeho s mírou".

Je třeba si uvědomit, že veškerá odvětví se vyvíjejí, a to i ta zabývající se zdravou výživou. Právě proto jsme často nespokojeni s tvrzením, které vzápětí někdo popře. A právě proto bychom měli i nadále sledovat nejnovější trendy nejen v módě a cvičení, ale i ve stravování. Základní pravidlo je však neměnné-  nedržte žádné diety, papejte, ať máte dostatek síly a energie nejen na cvičení, ale pro celý život :)

 

 

Image courtesy of Apolonia at FreeDigitalPhotos.net

2015.07.01 | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 10937x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: strava sport energie výživa

 
archiv

Nejzajímavější články

 

JAK NÁS OVLIVŇUJE ÚPLNĚK?

Máte někdy pocit, že vaše nálady kolísají, jste podráždění nebo úzkostní a přitom k tomu nemáte žádný důvod? Nebo nemůže...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2018.11.21 | přečteno: 2499x

Miniprasátka

Chcete domácího mazlíčka, ale bohužel jste Vy, nebo Vaše děti alergičtí na zvířecí srst, ale nelíbí se Vám takzvaní &...
 
celý článek | Kamila Kovářová | 2013.03.11 | přečteno: 11912x

Pořiďte svému muži kvalitní, hravé a stylové spodní prádlo

Nám ženám hodně záleží na tom, jaké spodní prádlo na sobě máme. A nic na tom nemění fakt, že jej prakticky nikdo nevi...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.05.04 | přečteno: 11684x

Jednáme tak, jak nejlépe dovedeme

  Se synem si často čteme Pohádky o dopravních značkách. Každá má ve svém světě nějaký význam, ať je to jedn...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.04.27 | přečteno: 11072x
 

Portál pro ženy