Nepřehlédněte
JAK POZNAT, ŽE JE VÁŠ PARTNER ZÁVISLÝ NA MOBILU
Bulharsko láká na lyžování pro Čechy bez negativního PCR testu
Depilace cukrovou pastou – sladká depilace
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Padá na vás v zimě únava? Jak se jí vyhnout?
Nedostatek energie se netýká jen jarního období. Už v zimě se vás může zmocnit únava. Poděkujte za ni nedostatku přirozeného světla a vitamínů. Ale především hektickému životnímu stylu, který vás i v náročném zimním období nutí fungovat na sto procent.
Řešení? Obyčejný spánek
Spousta lidí řeší únavu povzbuzujícími potravinami nebo doplňky stravy. Taková řešení ovšem přinášejí pouze dočasnou úlevu. Únava je zoufalým voláním těla, které si žádá odpočinek. Když ho nabudíte, únavu pouze odsouváte na později, kdy zaútočí s mnohem větší intenzitou. Neřešený problém může časem vyústit i v závažné zdravotní potíže.
K čemu je dobrý spánek?
Mohlo by se zdát, že spánek je pouhým pasivním procesem. To je ale velký omyl. V průběhu spánku vaše tělo a mozek procházejí intenzivní regenerační a revitalizační kúrou. Myslete proto na správnou spánkovou hygienu a únavě předcházejte právě dostatečným a kvalitním spánkem.
Nevíte, jak usnout?
1. Dbejte na pravidelný spánkový režim
Choďte spát přibližně ve stejnou dobu. Budík potom natáhněte také na stejnou ranní hodinu.
2. Používejte postel jen ke spánku
Když budete svou postel využívat třeba k práci, studiu nebo ke sledování zábavných videí, naladit se na spánek a rychle usnout pro vás nejspíš bude obtížnější.
3. Před usnutím vyvětrejte a v ložnici udržujte nižší teplotu
Ideálně by se teplota místnosti, ve které spíte, měla pohybovat v rozmezí 17–20 °C.
4. Relaxujte
Před spaním se vyvarujte náročných činností. Pokud fandíte meditaci, před usnutím je na ni vhodný čas.
TIP: Rozhodně se v době před usnutím vyhněte modrému světlu. Produkují ho obrazovky (televize, tablet, telefon), ale i obyčejné zářivky.
Pozor na spánkovou prokrastinaci
Spánková prokrastinace je fenoménem moderní doby. Jedná se o stav odkládání spánku jako něčeho nedůležitého, co lze jednoduše odsunout na později. A v tom je ta potíž. Nemůžete nespat nebo spát málo, a potom spánek dohánět.
Průměrně byste si měli dopřát minimálně 7,5 hodiny kvalitního spánku každou noc. Spousta lidí ale spánek odsouvá a místo něj se v nočních hodinách raději věnuje pracovním restům, sledování televize nebo internetu. Je to lákavé. Ukrojit ze dne ještě kousíček a pár hodin noci věnovat svým koníčkům. Jenže je to také velmi nebezpečné. Spolu se spánkem se totiž doslova okrádáte o regeneraci těla i mysli. Raději se naučte, jak efektivněji nakládat s volným časem. Potom si dopřejte dostatek spánku a zimní únava si na vás už nepřijde.
Poslat článek
Tisk
Štítky: domov zdraví spánek nedostatek energie únava doplňky stravy