newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Obtíže při menstruaci? Pryč s nimi.

 
Obtíže při menstruaci? Pryč s nimi.

Nafouknuté bříško, že nemůžete dopnout kalhoty, natož sedět u stolu a pracovat? Návaly horka? Křeče, že si připadáte jako ve středověké mučírně? Bývávalo. Po ročním testování přírodních látek jsem konečně našla způsob, jak se jich zbavit.

 

Bolestivou menstruaci jsem začala mít zhruba po dvou letech od jejího začátku. Nejdříve přišly bolesti zad - doteď si pamatuji, jak jsem se na gymplu kroutila na těch úžasně pohodlných dřevěných židličkách. Později se přidaly křeče a krvácení tak silné, že jsem pravidelně první den zůstávala doma. Jedenáct let jsem to řešila antikoncepcí a léky proti bolesti, jenže díky mému věku a stále se prohlubujícímu negativním uvztahemu k tzv. „špatným éčkům“ a chemikáliím, se mi v tom nechtělo pokračovat. Moje anabáze začala.

 

Apana - ajurvédský čaj

Prvním pokusem byl ajurvédský čaj Apana. Chuťově mě tedy moc neohromil, ale vypít se dá. Skládá se ze zázvorovníku lékařského a tinospory srdčité. Pokud jsem tento čaj nasadila hned při počátku menstruace, byla jsem bez obtíží. Nicméně díky jeho nevalné chuti jsem jeho přípravu pořád odkládala. Alespoň jsem měla šanci zjistit, že tato směs zabere, i když už máte bolesti rozjeté. Trvá to sice tak o dvě hodiny déle než u prášků, ale vystačíte si jen se dvěma dávkami denně a necpete do sebe chemii. Navíc po roce pořád ještě spotřebovávám první balení.

 

Maliník

Apana mi sice zabrala proti bolesti, ale s nafouknutým bříškem a intenzitou krvácení nic nesvedla. V tu dobu jsem zrovna byla u babičky na venkově a snažila se najít něco přírodního na zastavení lehkých střevních potíží. Maliník má nejen výbornou chuť, ale tlumí i menstruační křeče. Připravit si můžete nálev (listy zaleji vroucí vodou a nechám deset minut louhovat v uzavřené nádobě) nebo odvar (listy krátce povaříte). Maliník mi zabírá úpně stejně jako Apana.

 

Kopřiva

Nálev z kopřivy jsem začala pít kvůli jejímu obsahu železa, které se díky vysokému obsahu vitamínu C dobře v těle vstřebává. Kopřiva také čistí krev, zlepšuje trávení a posiluje organizmus. Mimo jiné také mírní nadměrné menstruační krvácení a upravuje nepravidelnou menstruaci. Při pravidelném užívání nálevu z kopřivy se mi krvácení zmírnilo a menstruace se zkrátila o jeden den. 

 

Mandarinka – éterický olej

Posledním krokem je éterický olej z mandarinky, který dávám do aromalampičky nebo nakapu do koupele (4 kapky). Tento olej působí proti depresím a úzkosti a jelikož je většina zdravotních potíží způsobena stresem, i mandarinka je mým důležitým spojencem.

 

A jak to vše zkombinovat?

Den 1: piji alespoň jeden nálev z kopřivy (0.25l) a večer si dopřeji koupel v mandarince (pokud přidáte slunečnicový olej, budete mí krásně hebkou pokožku)

Den 2: přidávám maliník (0.5l) a vnímám signály z podbřišku

Den 3 neboli den bývalých bolestí: při sebemenším náznaku bolesti nasazuji Apanu (0.25l)

Den 4 –7: bolest se nedostavila a já očekávám konec menstruace

 

Výsledky mám naprosto úžasné. Menstruace je pravidelná, bříško bez nafouknutí, bolesti minimální a také spotřeba tamponů je menší. Nicméně pokud nevěříte v bylinky, nemá cenu to zkoušet. V tomto ohledu je psychika velkým pomocníkem. Další byliny, které vám mohou pomoci, jsou: kontryhel (reguluje menstruaci), řebříček (tlumí krvácení a boleti), andělika (tlumí bolesti) a šalvěj (pomáhá při slabé a nepravidelné menstruaci). Vždy se informujte o dávkování a nikdy jej nepřekračujte. 

 

Foto: http://www.freedigitalphotos.net/

2014.04.06 | Mgr. Petra Králová | přečteno: 18881x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: menstruace; bolest; byliny

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Milujete stylové doplňky? Apple Watch řemínky jsou dostupné v mnoha různých designech

V dnešní době je na vzhled kladen velký důraz. Koneckonců právě první dojem je velice důležitý při navazování osobních i...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.06.05 | přečteno: 2714x

Zimní radovánky a svátky jara v Alpách

Mnohé rodiny jarní prázdniny teprve čekají a někteří dospělí možná ještě přemýšlejí, kde je strávit, aby si to děti c...
 
celý článek | Admin | 2015.02.21 | přečteno: 14547x

Naše auto

Čistá a uklizená domácnost je prý vizitkou ženy a čisté a uklizené auto je prý vizitkou muže.  Na obě fakta už b...
 
celý článek | Meridene | 2015.07.27 | přečteno: 17454x

Kolik stojí bio oproti běžným potravinám?

Kupujete bio produkty? Nebo vás od nich odrazuje jejich vysoká cena? Jistě není třeba diskutovat o tom, že jsou zdrav...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.05.13 | přečteno: 17168x
 

Portál pro ženy