newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Obtíže při menstruaci? Pryč s nimi.

 
Obtíže při menstruaci? Pryč s nimi.

Nafouknuté bříško, že nemůžete dopnout kalhoty, natož sedět u stolu a pracovat? Návaly horka? Křeče, že si připadáte jako ve středověké mučírně? Bývávalo. Po ročním testování přírodních látek jsem konečně našla způsob, jak se jich zbavit.

 

Bolestivou menstruaci jsem začala mít zhruba po dvou letech od jejího začátku. Nejdříve přišly bolesti zad - doteď si pamatuji, jak jsem se na gymplu kroutila na těch úžasně pohodlných dřevěných židličkách. Později se přidaly křeče a krvácení tak silné, že jsem pravidelně první den zůstávala doma. Jedenáct let jsem to řešila antikoncepcí a léky proti bolesti, jenže díky mému věku a stále se prohlubujícímu negativním uvztahemu k tzv. „špatným éčkům“ a chemikáliím, se mi v tom nechtělo pokračovat. Moje anabáze začala.

 

Apana - ajurvédský čaj

Prvním pokusem byl ajurvédský čaj Apana. Chuťově mě tedy moc neohromil, ale vypít se dá. Skládá se ze zázvorovníku lékařského a tinospory srdčité. Pokud jsem tento čaj nasadila hned při počátku menstruace, byla jsem bez obtíží. Nicméně díky jeho nevalné chuti jsem jeho přípravu pořád odkládala. Alespoň jsem měla šanci zjistit, že tato směs zabere, i když už máte bolesti rozjeté. Trvá to sice tak o dvě hodiny déle než u prášků, ale vystačíte si jen se dvěma dávkami denně a necpete do sebe chemii. Navíc po roce pořád ještě spotřebovávám první balení.

 

Maliník

Apana mi sice zabrala proti bolesti, ale s nafouknutým bříškem a intenzitou krvácení nic nesvedla. V tu dobu jsem zrovna byla u babičky na venkově a snažila se najít něco přírodního na zastavení lehkých střevních potíží. Maliník má nejen výbornou chuť, ale tlumí i menstruační křeče. Připravit si můžete nálev (listy zaleji vroucí vodou a nechám deset minut louhovat v uzavřené nádobě) nebo odvar (listy krátce povaříte). Maliník mi zabírá úpně stejně jako Apana.

 

Kopřiva

Nálev z kopřivy jsem začala pít kvůli jejímu obsahu železa, které se díky vysokému obsahu vitamínu C dobře v těle vstřebává. Kopřiva také čistí krev, zlepšuje trávení a posiluje organizmus. Mimo jiné také mírní nadměrné menstruační krvácení a upravuje nepravidelnou menstruaci. Při pravidelném užívání nálevu z kopřivy se mi krvácení zmírnilo a menstruace se zkrátila o jeden den. 

 

Mandarinka – éterický olej

Posledním krokem je éterický olej z mandarinky, který dávám do aromalampičky nebo nakapu do koupele (4 kapky). Tento olej působí proti depresím a úzkosti a jelikož je většina zdravotních potíží způsobena stresem, i mandarinka je mým důležitým spojencem.

 

A jak to vše zkombinovat?

Den 1: piji alespoň jeden nálev z kopřivy (0.25l) a večer si dopřeji koupel v mandarince (pokud přidáte slunečnicový olej, budete mí krásně hebkou pokožku)

Den 2: přidávám maliník (0.5l) a vnímám signály z podbřišku

Den 3 neboli den bývalých bolestí: při sebemenším náznaku bolesti nasazuji Apanu (0.25l)

Den 4 –7: bolest se nedostavila a já očekávám konec menstruace

 

Výsledky mám naprosto úžasné. Menstruace je pravidelná, bříško bez nafouknutí, bolesti minimální a také spotřeba tamponů je menší. Nicméně pokud nevěříte v bylinky, nemá cenu to zkoušet. V tomto ohledu je psychika velkým pomocníkem. Další byliny, které vám mohou pomoci, jsou: kontryhel (reguluje menstruaci), řebříček (tlumí krvácení a boleti), andělika (tlumí bolesti) a šalvěj (pomáhá při slabé a nepravidelné menstruaci). Vždy se informujte o dávkování a nikdy jej nepřekračujte. 

 

Foto: http://www.freedigitalphotos.net/

2014.04.06 | Mgr. Petra Králová | přečteno: 11136x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: menstruace; bolest; byliny

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Namazaná...

  S novým rokem přichází na řadu i mnohá předsevzetí. Já si opět jako už několikrát slibuji, že se začnu lép...
 
celý článek | Lea Kubová | 2015.01.02 | přečteno: 9290x

Zimní energie

S přicházející zimou a vidinou Vánoc a vánočního cukroví, smažených řízků, chlebíčků a dalších lákadel, se spous...
 
celý článek | Jana Kodlová | 2013.01.03 | přečteno: 9405x

Slevové kódy šetří váš čas i peníze

Nakupování přes internet dnes už většina z nás bere jako naprostou samozřejmost a mnozí si bez něj neumí život a...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2017.04.25 | přečteno: 9547x

Kniha plná erotiky aneb i četba může být vzrušující

Už jste četli erotický bestseller? Někomu přijde nudný, bez dostačujících sexuálních dialogů. Někdo v knize našel váš...
 
celý článek | Petra Hegedüšová | 2012.12.10 | přečteno: 9390x
 

Portál pro ženy