Nepřehlédněte
NĚKDY JE TICHO PŘESNĚ TO, CO PRÁVĚ POTŘEBUJETE
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Kratom a jeho právní status: Současná situace a budoucnost kratomu ve světě
Jak konopí a další přírodní psychedelika pronikají do legality, jsou sledovány i další rostliny pro jejich léčivé účinky. Vezměme si například kratom, malý stálezelený keř, který si v poslední době získal velkou pozornost. Jak je to tedy s kratomem, je to legální?
Co je kratom?
Pochází z jihovýchodní Asie, kratom - Mitragyna speciosa, je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Kratom pochází z Thajska, Papuy-Nové Guineje, Malajsie, Myanmaru a Indonésie a je součástí tradice přírodní medicíny po stovky nebo dokonce tisíce let, i když se do západní medicíny dostal až v 19. století, kdy holandský botanik Pieter Willem Korthals ji původně klasifikoval jako Stephegyne speciosa.
Kratom mimo jiné obsahuje epikatechin,což je protizánětlivá látka, která také pomáhá bojovat proti poškození způsobenému volnými radikály. Jedná se o flavonoid, který lze nalézt v třešních, hroznech, čajových lístcích, kakau, jablkách, ostružinách a bobu. Ačkoli se moderní vládní kampaně zdají být odhodlány propagovat určitou formu závislosti na rostlině, výzkum na rostlině naznačuje, že zatímco rostlina může způsobit určitou úroveň závislosti, závislost nevede ke špatnému zdraví jako tvrdé drogy a opiáty. V České republice jej lze pořídit pouze jako sběratelský předmět, zakoupíte jej například na https://www.kratomuj.cz.
Legálnost kratomu v Evropě
Zajímá vás, kde je prodej kratomu ve světě povolen? Připravili jsme pro vás stručný přehled. Uvnitř Evropy jsou země primárně vázány omezeními stanovenými v rámci Evropské unie. Volný obchod lidí a zboží je však na jednotlivých zemích. Z toho vyplývá, že příslušné evropské země si mohou užívat svobody při zákazu nebo legalizaci nové látky. Pokud jde o Kratom, ale většina evropských zemí tuto látku zakázala.
Povolen je v těchto zemích:
-
Rakousko
-
Německo
-
Albánie
-
Andora
-
Belgie a Nizozemsko
-
Bosna
-
Řecko
-
Maďarsko
-
Malta
-
Makedonie
-
Španělsko
V některých zemích jako je Dánsko či Island jej pořídíte pouze na lékařský předpis.
Kratom v Kanadě
V Kanadě je Kratom považován za nebezpečný pro lidskou spotřebu. Kromě toho je prodej a obchodování s tímto bylinným doplňkem nezákonné a může vést k tvrdým trestům nebo dokonce vězení. Kratom však není uveden jako zakázaná látka, ale pro člověka je prostě nebezpečný. Toto drobné označení je malou mezerou, která v budoucnu otevírá dveře k legalizaci v Kanadě.
Kratom v Mexiku
Kratom v Mexiku pomalu narůstá na popularitě a zanechává otázky týkající se zákonnosti této byliny. V současné době Mexiko neuvádí Kratom ani žádnou z jeho účinných látek jako kontrolované látky. Protože látka není kontrolována, je legální Kratom používat a nosit sebou. Legálně lze legálně zakoupit v celém Mexiku, i když může být obtížné jej najít. Vzhledem k tomu, že popularita Kratomu roste, mnoho produktů na prodej může být nesprávně označeno.
Spojené státy a kratom
V současné době se zákonnost Kratomu ve Spojených státech liší podle státu. Neexistují žádné předpisy na federální úrovni týkající se Kratomu. Některé státy prohlásí Kratom za nebezpečný pro lidskou spotřebu, a tedy ilegální, jiné nikoli. Argentina je jedinou zemí v Latinské Americe, která jej konkrétně zmiňuje. Tato bylina obsahuje mitragynin, který je dle vyhlášky 69/2017 považován za nelegální látku.
Poslat článek
Tisk
Štítky: zdraví drogy léčivé rostliny kratom