newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Krása v průběhu času. Účesy včera a dnes

 
Krása v průběhu času. Účesy včera a dnes

V minulém článku na téma krásy v průběhu času jsme se věnovaly nejdůležitější součásti líčení – rtěnce. Tou můžete vylepšit opravdu hodně, ale nejvíce se ženy netrápí svými rty, ale svými vlasy. Vlasty vždy stály a stojí v popředí zájmu. Některé účesy definitivně patří minulosti, jiné však obstály i během staletí.

 

Účes korunuje hlavu a tvář zdobí pěkným rámem, ale ve skutečnosti toho účes dokáže ještě mnohem víc. Krásné a dobře upravené vlasy jsou znakem vitality a síly a hrají velkou roli v přitažlivosti ženy.  Střih, účes, ale také absence vlasů podtrhují osobnost a mohou vyjadřovat příslušnost k určité kultuře či skupině. Jednotlivé účesy i jejich symbolika se v průběhu historie neustále proměňovaly a vyprávějí zajímavý příběh.

 

                                                                

Nejstarší účesy na světě

Nálezy na pohřebištích z období starověkého Egypta a sumerských civilizací naznačují, že již ve 4. a 5. tisíciletí př. n. l. používali lidé vlásenky, hřebeny, sponky, a dokonce i zastřihovače. Ve 3. tisíciletí před Kristem se přidaly také paruky nahrazující skutečné vlasy. Lidé se vlastních vlasů zbavovali, aby se ochránili před škůdci.

Ve starověkém Řecku a Římě hrály prim vlny. K jejich vytvoření se používala jakási bronzová trubka ohřívaná popelem nebo vyplněná rozžhavenou tyčinkou. Kolem roku 500 př. n. l. se začaly v těchto zemích prosazovat i krátké účesy.

Germáni ovšem nedali dopustit na dlouhé vlasy, které vyjadřovali jejich moc a sílu, a vězňům se jako ponížení hlavy holily. Blonďaté kadeře germánských otrokyň vzbudily v Římě tak velký ohlas, že se ženy Říma začaly zdobit světlými parukami a příčesky. V této době došlo také na první odbarvování vlasů speciálním mýdlem z kozího tuku a březového popela nebo se vlasy pokrývaly zlatým prachem.

Středověké výtržnosti

V křesťanském středověku převládaly účesy poměrně jednoduché až do doby, než renesance opět přinesla poněkud extravagantnější styl. V Itálii 15. a 16. století nosily ženy vlasy vyčesané do vysokých věží a další novinky doplnila v 17. až 18. století francouzská móda, která byla ještě propracovanější a účesy přetvářela na umělecká díla.

 

                                                                

 

Od roku 1680 se ve Francii začala objevovat takzvaná fontanage, kdy bizarní účesy drželo drátěné pletivo a dotvářely je mašle, perly či krajka. Ještě o 100 let později proslula Marie Antonietta svou výstředně zdobenou, téměř půl metru vysokou věží z vlasů. Jak určitě znáte z dobových knih, filmů a pohádek, paruky v té době byly standardem i pro mužské hodnostáře. Všechnu tuto nadměrnou umělost ukončila až francouzská revoluce.

Empírový styl, který zavládl kolem roku 1800, vnesl zpět do módy vlnité účesy inspirované starým Řeckem a Římem, a tyto účesy začaly dominovat i na rakouských územích v období takzvaného biedermeieru. O něco později se ikonou v oblasti účesů stala císařovna Sisi, jejíž hříva sahala až po kotníky a panovnice péčí o vlasy trávila dlouhé hodiny denně.

Krátké, slušivé a praktické

S příchodem filmového průmyslu a s počátkem 20. století se dostaly do popředí krátké dámské sestřihy a takzvaný bob, tedy vlasy zvednuté přes zadní část hlavy a postupně sestřižený přes týlovou část hlavy, byl kultovní záležitostí. Později se krátké účesy změnily v malé vlnky vytočené směrem ven a doplněné malými lokýnkami v oblasti týlu. Své nezpochybnitelné místo v oblasti účesů a jejich tvarování si vydobyly kulmy, horká trvalá a studená vlna.

 

                                                                

 

Období kolem 2. světové války však potřebovalo krátké střihy a položené účesy, přes které se při práci snadno dala nasadit ochranná síťka. Mezi muži dominovaly účesy vojenského typu.

Technologie a inovace

Kromě již zmíněné trvalé, která ovládala značnou část 20. století, začaly v 80. letech ženy pro vytvoření divokých vln používat také měkké natáčky a papiloty, v 90. letech se přidaly i natáčky elektrické. V té době už bylo použití elektrických pomůcek pro úpravu vlasů zcela bezpečné.

                                                                

 

K výrobě dnešních kulem, žehliček či přístrojů pro zkrepatění vlasů se používají povrchové slitiny, které rovnoměrně šíří teplo a zabraňují poškození nebo přehřátí vlasů. Iontové technologie a infračervené teplo zase pomáhají předejít vysoušení a účinkům statické elektřiny.

Dnes už nejde definovat žádný převládající styl. Inspirujeme se jak v minulosti, tak také novými odvážnými účesy dnešních stylistů. A nesmíme zapomínat ani na příznivce hippie stylu či punku, kteří si jdou svou vlastní cestou.

 

                                                                

                                                                

 

Výběr nezná hranic, z vlasů jde vykouzlit opravdu všechno. Jaký účes se nejvíc líbí právě vám?

 

 

2021.05.02 | Jana Brandtlová | přečteno: 2232x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: krása vlasy účesy natáčky vlnité vlasy péče o vlasy inspirace

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Vyhrajte poukaz na nákup originálních dřevěných dárků a mechových obrazů

Soutěž byla ukončena. Gratulujeme výhercům Marii D., Josefovi O. a Lence H.! Ostatním děkujeme za účast a bude...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2022.05.11 | přečteno: 2082x

Jak si vybrat to nejlepší povlečení?

Na podzim a v zimě se mnoho lidí těší do postele více než jindy. Vždyť tmavé a chladné večery přímo svádí k tomu zach...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2014.11.17 | přečteno: 17157x

Milujete stylové doplňky? Apple Watch řemínky jsou dostupné v mnoha různých designech

V dnešní době je na vzhled kladen velký důraz. Koneckonců právě první dojem je velice důležitý při navazování osobních i...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.06.05 | přečteno: 2464x

Sochař Jan Dostál: Žiju si svůj sen

Mladý sochař Jan Dostál není žádným nováčkem na české umělecké scéně. Má za sebou účast na řadě významných sochařských v...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.09.08 | přečteno: 2737x
 

Portál pro ženy