Nepřehlédněte

Proč jsem ráda ženou

 
celý článek | Beáta Matyášová | přečteno: 9663x 2013.03.15

Blízkost bez intimity

 
celý článek | Martina Limbergová | přečteno: 9959x 2013.08.05

Služby hodinového manžela jsou čím dál oblíbenější

 
celý článek | Admin | přečteno: 10040x 2015.07.21

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Jak zklidnit mysl

 
Jak zklidnit mysl

Společným jmenovatelem téměř všech trápení je v dnešní době uspěchanost. Ráno vstaneme z postele a už uvažujeme, co všechno musíme během dne zvládnout vyřídit. Zatímco se věnujeme jedné věci, myslíme na dalších deset povinností. Večer se ukládáme ke spánku, ale kýžený odpočinek nepřichází, protože celý den zpětně rekapitulujeme, vyčítáme si, co jsme všechno nestihli a co nás tedy kromě dalších záležitostí čeká po probuzení. Naše mysl je neustále ve střehu, zahlcena nepřeberným množstvím myšlenek. Proto se cítíme vyčerpaní a naříkáme, že už máme opravdu všeho po krk a nevíme, jak z toho ven. Pomoc nabízí kouzelné slůvko: meditace.

 

V touze najít lék na psychickou vyčerpanost jsem zabrousila na stránky Zuzzi Husarové a rozhodla se absolvovat jeden z jejích seminářů o meditaci. V příjemném prostředí brněnské čajovny čekala v podvečer na naši poměrně početnou skupinu zájemců o nalezení vnitřního klidu usměvavá a energická slečna, v České republice dosud jediná certifikovaná koučka a absolventka programu Peace revolution. 

Na začátku celého semináře jsme dostali možnost (ale nikoliv povinnost, což pro méně otrlé z nás byla příjemná skutečnost) říct o sobě ostatním pár slov. Bylo velmi zajímavé a inspirující vyslechnout si životní příběhy druhých, zvláště pak těch, kteří se již meditaci nějakou dobu věnují. Na pestrosti přidával i fakt, že kroužek, v kterém jsme seděli, byl tvořen lidmi různého věku a rozličných povolání. I přesto nás však spojoval jeden společný cíl.

Pak už jsme se pohodlně usadili, každý tak, aby mu to bylo příjemné, někteří na polštářku na zemi, jiní na vyvýšených sedacích boxech, někteří ve vzpřímené poloze v prostoru, jiní se zády opřenými o zeď, pomalu zavřeli oči a nechali se Zuzziným příjemným hlasem unášet do míst uvnitř naší mysli, kde není nutné nikam spěchat, ani se čímkoliv trápit. Byla jsem trochu skeptická ohledně své schopnosti uvolnit se mezi tak velkou skupinou lidí, ale během chvilky jsem jejich přítomnost přestala úplně vnímat, což mě příjemně překvapilo. Zuzzi nás nabádala k dostatečné hydrataci před samotnou meditací i po ní, abychom zabránili tendenci k usínání. My začátečníci jsme si však přesto občas poklimbali.

Po skončení meditace a pomalém návratu zpět do reality jsem se kolem sebe rozhlédla a zjistila, že se všichni usmíváme a působíme velice klidně a uvolněně, tedy přesně tak, jak jsme se i cítili, a to i přesto, že většina z nás měla z pro nás nezvyklé pozice těla rozbolavěná záda a rozmasírovávala si ztuhlé končetiny.

Seminář utekl jako voda a po prostoru, který byl po meditaci věnován sdílení dojmů a pocitů, jsme se pomalu rozešli do svých domovů. Každý jinam, každý za jinými povinnostmi, ale všichni s vnitřním klidem.

Po nějaké době jsem se rozhodla využít i nabídky individuální hodiny meditace. Každý tento prožitek samozřejmě vnímá jinak, ale pro mě osobně byl celý průběh daleko intezivnější a cítila jsem se po něm jako znovuzrozená, což byl skutečně veliký úspěch, vzhledem k tomu, že jsem měla za sebou tzv. den blbec, kdy se mi smůla lepila neustále na paty (respektive se z nich nikdy neodlepila) a na hodinu jsem přicházela s neskutečně mizernou náladou. Zuzzi se navíc neomezuje na pouhé vedení meditace, ale upřímně se o člověka zajímá, o jeho sny a přání, a snaží se hledat všechny dostupné prostředky k tomu, aby mohla podat pomocnou ruku.

Zajímavé také je, že po uvolnění mysli náhle vidíme naprosto jasné řešení problémů, kterými jsme se dlouhou dobu trápili. Zdá se pak až s podivem, jak je možné, že jsme tak jasnou věc nepoznali už dříve. Nepoznali. Nemohli jsme. Naše mysl k tomu neměla prostor. Bylo třeba ji nejprve zklidnit.

Zuzzi Husarová i nyní pořádá množství zajímavých akcí, jejichž přehled můžete najít na stránkách http://www.medituji.cz/. I já už se těším, až na některou z nich opět zavítám.

2014.07.18 | Mgr. Daniela Krejčí | přečteno: 9776x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: meditace; uvolnění; seminář

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jaký materiál šatní skříně nezklame?

Vybrat vhodnou šatní skříň, která pojme všechno potřebné oblečení, je nutností. Kromě její velikosti je ale samozřejmě p...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2017.11.16 | přečteno: 2189x

Vneste do svého sexuálního života nový vítr – vyzkoušejte anální sex!

Většina partnerů se po nějakém čase dostane do fáze, kdy se jejich sexuální život stane tak trochu rutinou. Máte také už...
 
celý článek | Lea Kubová | 2019.03.14 | přečteno: 324x

Ajurvédská káva aneb starobylý lék na neduhy moderní doby

Ajurvédská káva nebo též ajurvédské kafe patří k tradičním nápojům prastarého indického lékařství a nese jeho př...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.02.03 | přečteno: 10988x

Představujeme fajnové možnosti bydlení v Praze

Bydlení v hlavním městě má své nesporné výhody. V Praze je to všude kousek, je zde největší možnost kulturn...
 
celý článek | Admin | 2014.07.31 | přečteno: 10243x
 

Portál pro ženy