newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Jak na správnou údržbu hliníkových oken?

 
Jak na správnou údržbu hliníkových oken?

Hliníková okna vynikají svojí elegancí a minimalistickým vzhledem. Materiál odolá nepřízni počasí, tudíž mají dlouhou životnost. Zároveň je péče o tyto okna méně náročná než u jiných. Přečtěte si, jak se o hliníková okna starat.

 

Jak správně umývat hliníková okna?

Okna čistěte jedině měkkou utěrkou a nebojte se ji průběžně namáčet. Klidně hadr neždímejte a umývejte okna větším množstvím vody. Rozhodně je nedrhněte na sucho nebo pomocí drsných kartáčů a drátěnek, mohli byste je poškrábat.

Měl by vám stačit klasický saponátový roztok. Používejte čisticí prostředky s neutrálním pH, které neobsahují žádná rozpouštědla, abrazivní přísady, ředidla, louhy nebo kyseliny. Všechny tyto agresivní prostředky mohou poškodit hliníkové rámy oken a snížit tak jejich schopnost odolávat vlivům počasí.

Pokud se chcete zbavit šmouh na oknech, které vám stále nejdou dolů, zkuste klasický lihobenzín z lékárny anebo prostředky od Fenosolu – například Fenosol AL emulse, která je určená přímo na hliník. S nimi svým oknům neublížíte.

Pokud máte doma akumulátorový parní čistič na okna, můžete využít i ten. Jen pozor, teplota vypouštěné páry by neměla být vyšší jak 60 °C, abyste nepoškodili kování oken nebo rámů.

Chraňte okna během stavby a malování

Hliníková okna nesmí přijít do kontaktu s vápnem, nevratně byste si je poškodili. Malířskou barvu zase nemusíte dostat dolů. Během stavebních úprav okna chraňte foliemi a krycími páskami, které jsou UV stabilní, neobsahují žádná rozpouštědla, halogenové sloučeniny ani sloučeniny těžkých kovů. Nezapomeňte je do měsíce od nalepení sundat. Nepoužívejte pásky s vysokou lepivostí, např. malířské. Lepidlo při kontaktu s vodou degraduje a těžko se z oken dostává – násilným odstraňováním můžete rámy poškrábat.

Nezapomínejte na péči o kování a těsnění

Každé dva roky zkontrolujte u oken kování a těsnící gumy. Aby kování zůstalo v perfektní kondici, použijte čisticí prostředky k tomu určené, vyzkoušejte třeba značku Internorm. Poté jej promažte mazacím tukem. Pokud máte potíže se zavíráním oken, obraťte se na servisní středisko. Ověřte také pružnost a přilnavost těsnění, jestli je příliš opotřebované a už dobře netěsní, vyměňte jej za nové.

 

2022.05.19 | Nina Albertová | přečteno: 1852x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: okna hliníková okna úklid domácnost čistota

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Co signalizuje divný tlak a bolení v podbřišku?

Bolení v podbřišku může mít mnoho různých příčin. Někdy to může být příčina banální, jindy signál, že se jedná o záva...
 
celý článek | Admin | 2014.08.25 | přečteno: 38249x

Nevěřte mýtům o vejcích. Jsou nejen chutná, ale hlavně zdravá

Není to tak dávno, kdy se vejce ocitla na „černé listině“ nezdravých potravin kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Dnes u...
 
celý článek | Jana Brandtlová | 2021.09.15 | přečteno: 1873x

Jak zařídit ložnici, abyste měli kvalitní spánek?

Každý potřebuje místnost určenou k odpočinku a obnově a dobře navržená ložnice vám takový prostor poskytne. Ložnice je n...
 
celý článek | Nina Albertová | 2021.11.08 | přečteno: 1944x

Malování podle čísel – staňte se malířem jednoduše a zábavně

Láká vás malování obrazů, ale myslíte si, že na to nemáte talent? S malováním podle čísel talent ani nepotřebujete. Může...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.12.03 | přečteno: 2537x
 

Portál pro ženy