Halloween
Možná se právě zhluboka nadechujete a chystáte se říct: „A zase ten zpropadený Halloween. Další z amerických svátků, který válcuje naše Dušičky, plete hlavy našim dětem a zaplavuje naši krásnou zem všudypřítomnými kostlivci, netopýry, pavouky a hlavně dýněmi, je tu.“ Omyl. Tradice Halloweenu má totiž své kořeny v Evropě.
Kde se vzal, tu se vzal
Halloween, který připadá právě na 31. říjen, vznikl původně v Irsku. Spojením křesťanského a židovského zvyku tady vzešla tradice oslav svátku Všech svatých, tedy přesněji Předvečeru Všech svatých. Prostřednictvím přistěhovalců doputoval Halloween až do Ameriky, kde se z něj teprve stala ta pravá senzace. Odtamtud se postupně rozšířil do celého světa, tedy i k nám.
Užijte si Halloween po svém
Nejste-li fanoušky novodobých, potažmo amerických svátků, zkuste brát Halloween trošku sportovně. Vždyť to ještě neznamená, že před vašimi dveřmi musí hlídat velká černá kočka a nad nimi se musí houpat létající koště nebo zkrvavená lebka. Ani to, že se vaše děti musí převlékat za zombíky, brázdit noční ulice a po vzoru amerických tradic vytloukat u všech sousedů. To, že jim obětavé paní učitelky ve družině či školce uspořádají karneval, vyrobí si dýňového strašidláka nebo vlastní lampion na průvod městem, není přece žádná katastrofa. Ostatně i sama tradice svítících luceren pochází z Evropy. Žádné dýně, ale krmná řepa nebo tuříny plné žhavých uhlíků svítily u každého vesnického obydlí jako symbol duší zemřelých příbuzných a ochránce pozůstalých. Vezměte si z Halloweenu zkrátka jen to, co se vám líbí. Všechny svátky jsou tu přece hlavně od toho, abychom si je užili. A děti, které mívají každoročně touto dobou školní prázdniny, obzvlášť! Nic se přece nemění na tom, že začátkem listopadu v dobrém zavzpomínáme na naše blízké, kteří už tu s námi nemohou být, uctíme jejich památku a zapálime jim na hrobě svíčku. Naše Dušičky pro nás přece beztak zůstanou krásnou samozřejmostí.
Najděte si tedy na Halloweenu něco pozitivního. Třeba jeho hlavní symbol - dýni. Jednu dýni dětem na lucernu, druhou na výrobu vynikající zavařeniny. Dýně je totiž plná vlákniny a je tedy balzámem pro naše trávení.
Dýňový džem
Potřebujeme
2kg dýně, 500g kyselejších jablek, 500g cukru, kůru z jednoho pomeranče
Jak na to?
Oloupanou dýni nakrájíme na kostičky, zalijeme asi půllitrem vody a pozvolna rozvaříme. Ve vedlejším hrnci si zvlášť rozvaříme kyselejší jablka, která poté přidáme k dýni. Do této směsi přisypeme cukr a nastrouhanou kůru z jednoho dobře omytého pomeranče. Za občasného promíchání vaříme, dokud džem nezhoustne. Poté naplníme do skleniček a pro delší trvanlivost sterilizujeme po dobu 20 minut při teplotě cca 85 stupňů. Dýňový džem skvěle chutná na bílém i celozrnném pečivu a fantastický je v kombinaci s vlašskými ořechy.
Vyzkoušejte i další vynikající dobroty z dýně.
Dobrou chuť a příjemně strávené svátky!
Image courtesy of zirconicusso, Stoonn, hin255, Apolonia, artur84 at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: Haloween Dušičky dýně recept na dýňový džem