newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Další miminko je na cestě aneb Jak na něj připravit budoucího staršího sourozence

 
Další miminko je na cestě aneb Jak na něj připravit budoucího staršího sourozence

Příchod dítěte do rodiny provází ve většině případů všeobecné nadšení. Rodiče a příbuzní se těší na přírůstek, ale v návalu euforie si nevšimnou, že starší sourozenec jejich nadšení nesdílí. Dětská psychika je křehká, a ještě spoustu věcí neumí zpracovat. Proto nepodceňujte přípravu starších sourozenců.

 

Vžijte se do dítěte

Představte si, že váš partner jednoho dne přijde domů z práce a oznámí vám, že si našel další partnerku a budete tu všichni společně bydlet. Vy se s ní musíte kamarádit a půjčovat veškeré své osobní věci. Nelíbí se vám to? Partner nejspíš nechápe, proč se zlobíte a jste naštvaná. Snaží se vás přesvědčovat o to více a ve finále jste ta špatná vy.                                                                

Připomíná vám něco tato situace? Stačí si za novou partnerku dosadit mladšího sourozence. Spousta dětí se na sourozence těší, ale velmi často děti vnímají přírůstek do rodiny jako vetřelce. Vžijte se do jejich kůže a vysvětlete jim, že sourozence je nijak nenahradí a pořád je budete mít rádi.

                                                                

Vysvětlujte a zase vysvětlujte

Děti jsou velmi vnímavé a pochopí spoustu věcí, když vysvětlení uzpůsobíte jejich věku. Pokud budou děti relativně brzy po sobě a staršímu sourozenci je v době těhotenství kolem jednoho roku, tak to bude o něco složitější. Ale můžete se dívat do obrázkových knížek a mazlit se společně s bříškem.

Batolata a předškoláci pochopí už mnoho informací. Opět si vezměte knížku na názornou ukázku a společně si ukazujte obrázky. Nebojte se informovat, co se bude dít během porodu a připravit jej na novou roli. Nechte sourozence vybrat například usínáčka nebo nějaký kus oblečení. Zapojte ho do přípravy, aby se necítil odstrčený.

                                                                

Starší děti už mají alespoň nějaké povědomí o těhotenství a porodu. Přesto přípravu nepodceňte. Slibte jim, že sourozenec jim rozhodně nepřinese nové povinnosti. Potomek je čistě vaše starost a je jen na nich, zda se rozhodnou pomoci.

Neslibujte to, co nemůžete splnit

Mnoho rodičů se snaží děti uklidnit tím, že jim naslibuje nereálné věci. Miminko si s ním bude hrát, budou kamarádi a užijí si spoustu legrace. Ve finále se setkají s novorozencem, který většinu dne spí, kojí se a může i často plakat. Není proto divu, že je starší sourozenec zaskočen nastalou situací.

                                                                

Nestavte vzdušné zámky a raději jděte s pravdou ven. Ukažte staré fotky a podívejte se společně, jak se miminka chovají a jak vypadá péče o ně. Čím lépe dítě připravíte na příchod sourozence, tím méně negativních situací zažijete. Stejně však počítejte se vztekem a odmítavou reakcí, která je však naprosto běžná.

2024.01.27 | Jana Brandtlová | přečteno: 573x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: miminko sourozenec sourozenci vztahy rodina dítě psychika dítěte pochopení

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Malinový dezert třikrát jinak

Maliny jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, které používáme pro sladká potěšení. Důkazem toho jsou i četné recept...
 
celý článek | Lea Kubová | 2020.04.22 | přečteno: 30822x

Třetí kolo soutěže o ubytování ve smarthotelu Nezvalova archa

Soutěž byla ukončena. Gratulujeme výherkyni Tereze B.! Ostatním děkujeme za účast a budeme držet pěsti v dalších so...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.03.11 | přečteno: 30387x

Jak vybrat nejlepší kolo pro děti?

Jezdit na kole se učí děti už v útlém věku. Tento koníček přináší spoustu výhod – dětem se zlepšuje fyzička i motorika a...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.10.08 | přečteno: 30327x

výživa v těhotenství

Co jíst a nejíst během nejkrásnějšího období ženy - těhotenství ...
 
celý článek | Lenka Mašlaňová | 2013.03.16 | přečteno: 30186x
 

Portál pro ženy