reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Další miminko je na cestě aneb Jak na něj připravit budoucího staršího sourozence

 
Další miminko je na cestě aneb Jak na něj připravit budoucího staršího sourozence

Příchod dítěte do rodiny provází ve většině případů všeobecné nadšení. Rodiče a příbuzní se těší na přírůstek, ale v návalu euforie si nevšimnou, že starší sourozenec jejich nadšení nesdílí. Dětská psychika je křehká, a ještě spoustu věcí neumí zpracovat. Proto nepodceňujte přípravu starších sourozenců.

 

Vžijte se do dítěte

Představte si, že váš partner jednoho dne přijde domů z práce a oznámí vám, že si našel další partnerku a budete tu všichni společně bydlet. Vy se s ní musíte kamarádit a půjčovat veškeré své osobní věci. Nelíbí se vám to? Partner nejspíš nechápe, proč se zlobíte a jste naštvaná. Snaží se vás přesvědčovat o to více a ve finále jste ta špatná vy.                                                                

Připomíná vám něco tato situace? Stačí si za novou partnerku dosadit mladšího sourozence. Spousta dětí se na sourozence těší, ale velmi často děti vnímají přírůstek do rodiny jako vetřelce. Vžijte se do jejich kůže a vysvětlete jim, že sourozence je nijak nenahradí a pořád je budete mít rádi.

                                                                

Vysvětlujte a zase vysvětlujte

Děti jsou velmi vnímavé a pochopí spoustu věcí, když vysvětlení uzpůsobíte jejich věku. Pokud budou děti relativně brzy po sobě a staršímu sourozenci je v době těhotenství kolem jednoho roku, tak to bude o něco složitější. Ale můžete se dívat do obrázkových knížek a mazlit se společně s bříškem.

Batolata a předškoláci pochopí už mnoho informací. Opět si vezměte knížku na názornou ukázku a společně si ukazujte obrázky. Nebojte se informovat, co se bude dít během porodu a připravit jej na novou roli. Nechte sourozence vybrat například usínáčka nebo nějaký kus oblečení. Zapojte ho do přípravy, aby se necítil odstrčený.

                                                                

Starší děti už mají alespoň nějaké povědomí o těhotenství a porodu. Přesto přípravu nepodceňte. Slibte jim, že sourozenec jim rozhodně nepřinese nové povinnosti. Potomek je čistě vaše starost a je jen na nich, zda se rozhodnou pomoci.

Neslibujte to, co nemůžete splnit

Mnoho rodičů se snaží děti uklidnit tím, že jim naslibuje nereálné věci. Miminko si s ním bude hrát, budou kamarádi a užijí si spoustu legrace. Ve finále se setkají s novorozencem, který většinu dne spí, kojí se a může i často plakat. Není proto divu, že je starší sourozenec zaskočen nastalou situací.

                                                                

Nestavte vzdušné zámky a raději jděte s pravdou ven. Ukažte staré fotky a podívejte se společně, jak se miminka chovají a jak vypadá péče o ně. Čím lépe dítě připravíte na příchod sourozence, tím méně negativních situací zažijete. Stejně však počítejte se vztekem a odmítavou reakcí, která je však naprosto běžná.

2024.01.27 | Jana Brandtlová | přečteno: 301x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: miminko sourozenec sourozenci vztahy rodina dítě psychika dítěte pochopení

 
archiv

Nejzajímavější články

 

JAK VŮNĚ ŘÍDÍ NAŠE CHOVÁNÍ

Přestože lidský čich není tak dobře vyvinutý jako například u jiných živočichů, hraje v našem životě důležitou roli. Je ...
 
celý článek | Tereza Nechvílová | 2020.02.09 | přečteno: 30024x

Tanec na tyči - to je Pole Dance

Tanec s tyčí už dávno není spojen pouze s nočními kluby a striptýzem. Seznamte se s Pole Dance – moderní formou...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.04.13 | přečteno: 30154x

Paralelní vztahy

Jeden člověk a dva milostné vztahy. Jak dlouho jde žít v klamu? Jak dlouho je možné unést svou vinu? A můžeme touto z...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.04.06 | přečteno: 30111x

Jak na nošení dětí – nejdůležitější zásady pro zdravý vývoj miminka

Vybírat výbavu pro miminko je radostí, ale také zodpovědným úkolem. Vše musí být nejen hezké a funkční, ale především zd...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.06.07 | přečteno: 30113x
 

Portál pro ženy