Nepřehlédněte
Kokosový olej - univerzální exotický pomocník
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Bydlení podle Feng - shui
Jak díky pár změnám docílit harmonie, to vědí v Číně již tisíce let. Jednoduché prvky tohoto prastarého učení o „větru a vodě“ lze velmi snadno aplikovat i ve vašem bytě, a docílit tak vyšší harmonie a lepšího pocitu z prostoru, ve kterém se dennodenně pohybujete. A třeba si tak budete umět konečně i odpočinout po celodenním shonu.
Feng-shui, to je staré čínské umění života v rovnováze. Jde o vztah člověka k jeho životnímu prostoru. Zabývá se toky pozitivní a negativní energie, změnami jejich intenzity a směru. Jde o nastolení harmonie v prostoru, spojené s tokem pozitivní energie čchi.
Takovým prostorem může být pokoj, dům, zahrada, ale i celé město. Pokud báchorkám o tocích energií nevěříte, můžete toto umění brát i jako funkční způsob zařízení prostoru, protože feng-shui interiéry mají určitě něco do sebe!
A co se týče zahrad, každý jistě někdy byl v nějaké čínské zahradě, ve které vládly klid a hamonie. A to právě díky filosofii feng-shui. Tak si ji zkuste přizvat i k sobě domů či do kanceláře, jistě zjistíte, že najednou je vám příjemněji a ani nevíte proč.
Není nutné kupovat drahé dekorace a asijské rekvizity, aby váš byt vypadal jako čínské bistro. Vše je o vašem příjemném pocitu. Nejde o dogmatické poučky, ale spíše o způsob pojetí a nahlížení na prostor. Někdy stačí jen přesunout nábytek. Anebo zjistíte, že odstraněním nějakého předmětu z místnosti zmizel tísnivý pocit, který jste dávali za vinu pracovnímu vytížení.
Feng-shui je také o pořádku, chaos a nepořádek narušují tok pozitivní energie a jsou zdroji šárové, neboli negativní energie. Přeplněný prostor, který někomu může připadat útulný, je pro feng-shui nepřípustný. Stejně tak jako přeplněné skříně a jiné poličky. Člověk musí mít prostor na nové věci, ukazuje tak, že je připraven na budoucnost a s příjemným očekáváním přijímá nové věci.
Pokud se rozhodnete pustit do bydlení podle feng-shui, prvním krokem je zjištění toků energie, každá škola má svůj zaručený způsob. Pro běžné potřeby si nebudeme zvát mistra feng-shui, ale spokojíme se s jednoduchým postupem.
1. Zhotovte si plánek vámi vybraného prostoru (pokoj, byt, dům). Změřte a zakreslete veškeré detaily od výklenků, radiátorů, oken a to, na jakou stranu se otvírají dveře.
2. Dále do plánku zakreslete i stávající rozmístění zařízení (gauč, postel, skříně, psací stoly, ale i vanu a toaletu).
3. U bytu i jednotlivých místností nalezněte jejich geometrický střed – zde se koncentruje pozitivní energie.
4. S pomocí kompasu najděte sever, ten si vyznačte na plánek bytu a spojte jej se středem bytu (postupně můžete i jednotlivých místností).
První krok máte tedy za sebou. Gratuluji! Další řešení jednotlivých prostor se budeme podrobně věnovat v dalších článcích. Mezi tím máte dostatek času na vyklizení přeplněných skříní, abyste udělali prostor novým věcem. Kdo by se netěšil třeba na nové přírůstky do šatníku?
Feng-shui je o hraní si s tvary a materiály, světlem i barvami. Nejdůležitějším faktorem je váš dobrý pocit!
Foto: Image courtesy of phaendin at FreeDigitalPhotos.net
Poslat článek
Tisk
Štítky: bydlení feng-shui jing jang