newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

7+3 tipy, jak zatočit s nespavostí

 
7+3 tipy, jak zatočit s nespavostí

Spánek se vám vyhýbá obloukem a ovlivňuje vás to jak v osobním, tak i pracovním životě? Potom máte nejspíš problém s nespavostí, která může zapříčit i vážné zdravotní potíže. Dělí se podle doby trvání a příčin. Jak proti ní bojovat?

 

Nespavost se dělí podle doby trvání a příčin, a to:

 • Krátkodobá, přechodná – trvá několik dní, maximálně týden a je spojena se stresovými situacemi, jako jsou důležité zkoušky, schůzka, pohovor, atd. Nespavost obvykle pomíjí po odstranění daného stresoru.
 • Dlouhodobá, akutní – objevuje se převážně s dlouhodobým stresem, za který mohou například rodinné problémy či velká pracovní zátěž. Doba trvání je běžně do jednoho měsíce a stav se doporučuje konzultovat s lékařem.
 • Chronická – u tohoto druhu nespavosti je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Může způsobovat velké zdravotní potíže, ať už jde o nespavost primární či sekundární. Primární zapříčiňuje nepravidelný režim, změna časového pásma, kofein, alkohol, užívání některých léku, špatné prostředí, nedostatek pohybu, přejídání, atd. Sekundární vzniká při vlivu jiné nemoci, ať už duševní – deprese, úzkost, psychóza či  fyzické – epilepsie, syndrom neklidných nohou, různé srdeční vady, apod.

Následky nespavosti

Poruchy spánku ve většině případů způsobují nejen to, že je člověk unavený a malátný, ale také to, že je podrážděný, má špatnou náladu a zhoršenou koncentraci, což vede k neúspěchům v pracovním i osobním životě.

Dlouhodobě pak nespavost může zapříčinit celou řadu závažných onemocnění srdce či mozku nebo dokonce i duševní poruchy, jako jsou úzkosti a deprese.  

Ať už nespavostí trpíme nebo jí chceme předcházet, měli bychom znát těchto 7+3 zaručených tipů k dosažení lepšího spánku.

Jak tedy dosáhnout kvalitního spánku?

 1. Dodržujte režim, váš organismus to ocení. Je sice fajn, dát si čas od času „oraz“, jít pozdě spát a následně si přispat, ale denně to dělat nelze. Nastavte si denní režim, choďte spát a vstávejte každý den v přibližně stejnou dobu. Připravíte tím vaše tělo ke kvalitnějšímu spánku.
 2. Odpusťte si několik hodin před spaním těžká jídla, kávu a energetické nápoje. Místo nich si dejte raději čaj z meduňky či kozlíku, který váš organismus zklidní.
 3. Přizpůsobte prostředí, ve kterém spíte tak, abyste pocítili úlevu už při samotném vstupu do místnosti. Mělo by to být místo, určené pouze ke spánku s ohledem na doporučenou pokojovou teplotu, která se uvádí v rozmezí od 17-21 °C.
 4. Omezujte délku spaní přes den. „Šlofík“ po obědě je jedna z oblíbených věcí u většiny lidí, ale pro tělo je zdravý pouze v omezeném množství. Odpolední siestu si proto dopřejte v maximální délce 45 minut. Ne však po třetí hodině odpolední, to už by mohlo zapříčit problém s usínáním večer.
 5. Nelámejte to přes koleno. Pokud nemůžete usnout do 30 minut po ulehnutí, netřeba se tím trápit a způsobovat si vnitřní stresy tím, že zase nemůžete spát. Jednoduše vstaňte a věnujte se činnosti, která vás dokáže značně zklidnit. Tím je například již zmíněné pití bylinného čaje, čtení, poslouchání relaxační hudby nebo si dejte třeba horkou koupel.
 6. Důležitý je také pravidelný pohyb. Dopřejte si přes den krátkou procházku nebo si lehce protáhněte tělo a zacvičte si. Fyzická aktivita přispívá k únavě a bude se vám snadněji usínat. Nehledě na to, že s pravidelným cvičením přichází i vnitřní spokojenost a lepší kondice.
 7. Postel je určená pouze ke spaní. Tím není myšleno, že máte zapomenout na svého partnera. Ve své posteli byste neměli řešit pracovní záležitosti, učit se nebo se v ní dívat na televizi. Váš mozek tyto návyky přijímá za své a bývají velmi rušivým elementem zdravého spánku.

A jaké jsou tři slíbené tipy navíc?

 1. Nekuřte. Nikotin působí na náš organismus povzbudivě, a proto není příliš vhodné kouřit před spaním.
 2. Nepijte. Nadměrné množství alkoholu sice usnadňuje usínání, ale zároveň způsobují velice nekvalitní spánek. Po probuzení cítíme velkou únavu, ospalost a nesoustředěnost.
 3. Snažte se být v klidu. Během dne nás potká někdy až velké množství nepříjemností, situací k řešení či celá řada konfliktů. Tohle vše nechte před dveřmi ložnice. Do postele se snažte ulehnout v klidu a zkuste přemýšlet nad něčím pozitivním.

S nespavostí nám mohou pomoci i různé preparáty, například přírodní přípravek Dreamly, který je volně prodejný. A protože tipů není nikdy dost, přečtěte si také o léčbě nespavosti a o tom, jak dosáhnout ještě lepšího spánku.

 

2018.11.27 | Hana Grmelová | přečteno: 2656x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: nespavost klidný spánek tipy rady

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Jaký vybrat nábytek do malé předsíně, aby byla praktická a útulná?

Při zařizování domácnosti předsíň přijde často na řadu až jako poslední a nevěnuje se jí tolik pozornosti. To je ale ...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.08.24 | přečteno: 13791x

Rána jsou studená. Nezapomeňte se obléci

I když odpolední teploty některé dny poměrně zajímavě stoupají, rozhodně nezapomínejte na to, že rána jsou stále ješt...
 
celý článek | Admin | 2016.05.18 | přečteno: 11522x

Jak vybrat ty správné snubní prstýnky

Datum svatby už máte v kalendáři vyznačený, teď vás čeká ještě několik důležitých úkolů. Je třeba přijít na to, jak vybr...
 
celý článek | Admin | 2019.02.23 | přečteno: 2182x

Zkraťte si čekání na dovolenou

Letní dovolená je sice ještě v nedohlednu, ale vy už netrpělivě stříháte metr a nemůžete se dočkat? Zkraťte si č...
 
celý článek | Nikol Mohoritová | 2015.04.07 | přečteno: 11933x
 

Portál pro ženy