reklama 1 v magazínu pro ženy

newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

10 podivných fobií

 
10 podivných fobií

Existuje strach, který je nám prospěšný a pomáhá nám. A potom existuje také strach, který nám život komplikuje, protože se zvrhl do obrovských a absurdních rozměrů. Takovému strachu říkáme fobie.

 

Fobie není legrace, to sama dobře znám. Od malička se bojím tmy natolik, že se mi jen při představě úplné tmy dělá psychicky i fyzicky zle. Stav úzkosti, bušení srdce, sevřené hrdlo a nutkání na zvracení se zaručeně dostaví v momentě, kdy se nechtěně ocitnu na tmavém místě. A nemusí jít ani o cizí prostředí, stejné je to třeba i u mě doma. S mou fobií se dá ale docela dobře žít. Doma jsem se ji naučila trochu krotit a venku se za každou cenu vyhýbám prostředí, kde by mi něco takového hrozilo. Ale přesto, že vím, jaké to je mít z něčeho panický strach, a je mi líto lidí takto trpících, existují fobie, které mě svou absurdností dokáží pobavit nebo vyvolat údiv. Pojďme si teď představit deset z nich:

Napadlo vás udělat si zase jednou pořádnou snídani – míchaná vajíčka se slaninou? Na to mohou zapomenout lidí trpící ALEKTOFOBIÍ. Právě slepičí vejce v nich vyvolávají panickou hrůzu, stejně jako samotná slepice, ať už živá nebo mrtvá. Určitě je tedy nepohostíte ani třeba pečeným kuřetem.

Těžko říct, jak se teď v parném létě myjí ti, které sužuje ABLUTOFOBIE, což je chorobný strach z namočení a vztahuje se i k osobní hygieně. Ještě horší to zřejmě mají HYDROFOBICI. Také mají strach z vody, ale někteří v takové formě, že mají dokonce odpor polknout byť jen hlt. Jenže bez vody se přece žít nedá.

Každý den musí se svou fobií bojovat ABLUFOBICI, protože by se jinak nehnuli z místa. Samotná chůze je totiž důvodem jejich snad až hysterických stavů.

Stojíte ráno u skříně a přemýšlíte, co si vzít na sebe. Nakonec to vyhraje sukně a k ní pěkná halenka s řadou barevných knoflíků. Něco takového byste jistě nenašli ve skříni člověka, který trpí KOUMPUNOFOBIÍ. Knoflík, ať už na jeho nebo cizím oblečení, je jeho noční můrou. Ještěže byl vynalezen suchý zip.

Zvláštní život v bezčasí zřejmě prožívají CHRONOMETROFOBICI, mající strach z hodin a vůbec měření času. V dnešní době, kdy je každá minuta drahá, to musí mít těžké.

Každý rád slyší dobré zprávy. Až na lidi, které trápí EUFOBIE. Tyto osoby totiž děsí právě dobré zprávy a úspěchy. Samotné prožívání radosti je zase noční můrou pro HEDONOFOBIKY.

Koncert Filharmonického orchestru musí být děsivou představou pro AULOFOBIKA, protože nepříjemný stav v něm dokáže vyvolat pohled už na jednu jedinou flétnu nebo jiný dechový nástroj.

Až vám vaše dítě bude tvrdit, že do školy nemůže, protože z ní má panickou hrůzu, možná nelže. Může trpět DIDASKALEINOFOBIÍ. Myslím, že prvního září se počet lidí trpících strachem ze školní docházky zase o malinko zvýší.

Bát se dá téměř všeho a většina těchto chorobných strachů už byla diagnostikována a pojmenována. Některé jsou časté jako třeba strach z malých prostor, výšek, myší nebo pavouků. Některé zase tak ojedinělé, že jsme o nich nikdy neslyšeli. Jedno mají ale společné, pro osoby jimi trpící znamenají omezení a problémy v obyčejném životě. Nezbývá jim než bojovat s vlastní psychikou a snažit se vyhrát.

 

Foto: http://www.freedigitalphotos.net/

2013.07.10 | Martina Limbergová | přečteno: 11541x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: psychika; strach; nemoci

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Online kurz: Naučte se rozumět složení kosmetiky

Chcete se konečně naučit, jak poznat kvalitní kosmetiku, ještě před tím, než za ni zaplatíte? Naučte se rozumět kosme...
 
celý článek | Jana Burešová | 2017.05.16 | přečteno: 11954x

Pravčická brána – symbol Českého Švýcarska

Léto přímo vybízí k výletům do přírody, a pokud se zrovna nechystáte k moři, můžete si tak dopřát svěžího vzdu...
 
celý článek | Adela Rychtáriková | 2015.08.09 | přečteno: 10902x

Blesková soutěž o 5 vstupů na večerní běžecký závod NIGHT RUN 16.5. v Brně

Soutěž již byla ukončena. Děkujeme za účast a gratulujeme všem výhercům! ...
 
celý článek | Admin | 2015.05.13 | přečteno: 10658x

Jako houby po dešti

Ano, rostou nám přímo raketovou rychlostí a my přece vůůůbec nestárnem… Kuk na mamku! Zdárně zvládnuté šes...
 
celý článek | Kateřina Pořízová | 2015.09.02 | přečteno: 11222x
 

Portál pro ženy