Nepřehlédněte
Končíte studium na vysoké škole? Ať už píšete bakalářku nebo diplomku, usnadněte si to!
Voňavé tvoření pro potěchu oka i pro zdraví
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Cizrna - proč jíst luštěniny?
Máme tady podzim a s přicházejícím chladem budeme víc pečovat o svojí vnitřní pohodu těla. Budeme potřebovat víc organismus zahřívat. Luštěniny jsou zdrojem rostlinných bílkovin, to znamená, že díky luštěninám můžete omezit konzumaci živočišných bílkovin, které v přehnaném množství škodí zdraví. Svým složením luštěniny čistí a tím i chrání naše cévy a srdce, mohou pomoci se snižováním cholesterolu, krevní ho tlaku, hladiny cukru v krvi a posilují funkci střev. Patří mezi „superpotraviny“, které pomáhají v prevenci zhoubných nádorů.
Obsahují mnoho minerálních látek např. draslík, hořčík, zinek, železo, vápník i měď. Z vitamínů zejména skupiny B – je důležitý thiamin B1, riboflavin B2 dále niacin a vitamín E. Mají vysoký obsah zdravých tuků a vlákniny.
Dnes si napíšeme o cizrně beranní, která je skvělou potravinou. Jiným označením se jí říká římský hrách nebo garbanzo. Pochází z oblasti Středního východu Sýrie nebo jihovýchodního Turecka, kde byla vyšlechtěna před 7 000 lety.
Pohledem čínské dietetiky
Konzumace luštěnin obecně posiluje ledviny a podporuje i oblast slinivky a sleziny. Cizrna je navíc využívána pro posílení žaludku a srdce, což je hlavně okruh sleziny a patří k prvku zemi. Na růžici je to střed. Člověk se zdravým středem stojí oběma nohama na zemi a soustředěně vykonává své úkoly. Jestliže se ze svého středu vychýlí, jeho myšlenky budou bez přestání kroužit okolo určitých problémů, aniž by dospěl k nějakému výsledku.
Pro vegetariány je významnou složkou jejich stravy. Je jednou z nejlépe stravitelných luštěnin se doporučuje dětem i těhotným ženám. Pro svůj obsah železa je vhodná pro ženy během menstruace. Díky svému nízkému glykemickému indexu je vhodná pro diabetiky. Cizrna udržuje jemnou a pevnou pokožku.
Cizrna se také pražila a přidávala do kávy a to nejen ve Francii. I na Balkáně bylo téměř tradicí, že do pravé zrnkové kávy přidávali malé množství pražené a umleté cizrny- prý pro lepší pěnu.
Použití v kuchyni
Cizrnu namočte na cca 10-15 hodin a pak vařte 45-50 minut v papiňáku nebo 2-3 hodiny v obyčejném hrnci.
Je výborná v salátech, rozmixovaná do krémových omáček, polévek či pomazánek.
Recept na pomazánku
Na základní hummus budete potřebovat:
- 200 g cizrny
- 1 lžíce pasty tahini – zdravé pasty ze sezamových semínek
- šťávu z jednoho citronu, olivový olej, petrželku, sůl
- můžete použít i česnek
Postup
- cizrnu přes noc namočte
- vodu slijte a uvařte v nové vodě do měkka v obyčejném hrnci hodinu a půl až dvě, v papiňáku 45- 50minut. V polovině varu
přidejte sůl.
- získaný vývar slijte do hrnku
- uvařenou a vychladlou cizrnou rozmixujte do hladka
- v průběhu mixování přilijte vývar. Dle originální arabské receptury se však má přilévat ledová voda, aby hummus zůstal krémový a
zároveň tuhý.
- přidejte 1 lžíci sezamové pasty a šťávu z citronu.
Znovu chvíli mixujte a dochuťte.
Za redakci přejeme dobrou chuť!
Recept byl použit z:
www.varilamysicka.cz
Text je úryvkem z knihy:
Foto: Pixmac
Poslat článek
Tisk
Štítky: zdravízdravá stravaluštěniny