Nepřehlédněte
Využijte svůj šicí stroj naplno a ušijte si originální bytové doplňky
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Začíná i vám „běžecké“ jaro?
Aby vznikla tzv. zdravá závislost a z běhání se pro vás stal příjemný návyk, včleňujte běh do svého života pomalu a postupně. Pojďme si říct, jak s běháním začít tak, aby vás bavilo a už nikdy neomrzelo.
Začínáme… a co ještě?
Pokud jste v běhu úplným nováčkem, začněte více pohybu začleňovat i do vašeho běžného života – místo výtahu použijte schody, z tramvaje vystupte o dvě zastávky dříve nebo ještě lépe dejte si cestu do práce pěšky. Ale pozor – nasaďte trošku tempo, nejde nám o to producírovat se před obchodními výlohami, ale rozproudit krev a připravit se na pozdější výkon :-)
Ještě před startem
- Psali jste si někdy deník? Teď je ta správná doba s tím začít. Rozhodněte se, co je vaším cílem – Chcete zhubnout? Posílit svaly? Nebo jen začít se zdravým životním stylem? Kromě naběhaných kilometrů si do deníčku můžete zapisovat také, co a v jakém množství jste snědli. Možná budete překvapeni…
- Myslete i na ostatní součásti zdravého životního stylu. To, že jste začali sportovat, znamená, že můžete mírně zvýšit příjem energie, ale ne se můžete s klidem čímkoliv nacpat :-)
- Před startem zvažte své síly. Velká část běžců vzdá běhání po několika týdnech, protože se příliš vyčerpají – jejich laťka je nastavená prostě moc vysoko.
- Než se rozběhnete… Nikdy, ale opravdu nikdy nezapomínejte na drobné zahřátí a jemné protažení. Máte chuť „ošidit“ počáteční zahřátí a protažení? Nedělejte to! Nemusí se stát nic, ale zvyšujete riziko namožení nebo poranění svalu.
Běžecké boty a ponožky jsou základ
Běhání je prakticky zadarmo, ale jednu investici byste opravdu neměli opominout – tou jsou běžecké boty a ponožky. Obuv volte především podle terénu, ve kterém budete převážně běhat. Nezapomeňte ani na funkční ponožky s obsahem elastanu, který zajistí jejich dobrou přilnavost. S výběrem vám jistě rádi poradí v každém specializovaném obchodě.
Tempo je takové, jaké je
Nenuťte své tělo do závratného tempa – to je ostatně jednou z největších začátečnických chyb. Ideální je pomalý přechod z chůze do běhu a na konec zase zpátky. Na své trase se neostýchejte zpomalit na chůzi a až se vám srovná dech, zase se vrátit do běžeckého tempa.
Máte nadváhu? Nikam nespěchejte
Běhu se rozhodně nevzdávejte, ale začínejte s chůzí, následně pomalu přidávejte lehký běh, ale při stejném tempu. Pokud byste se pustili do vysoké rychlosti, nejspíš dlouho nevydržíte a běhání vás brzy přestane bavit. Postupujte krok po kroku - až po několika týdnech začněte přidávat na tempu a na vzdálenosti. Ideálně zařazujte tzv. indiánský běh, kdy střídáte běh a chůzi podle potřeby.
Jak se vyhnout bolesti z přetížení?
Pokud jste si naložili příliš, nejspíš se ozvou vaše svaly a klouby, aby vám to dodatečně a dostatečně připomněly. Své nezastupitelné místo zde má masáž namožených míst. Při větší bolesti zařaďte jemnou masáž i několikrát denně. Jemná masáž prokrví namožené svalstvo, zrychlí látkovou výměnu, a tím podpoří vyplavení odpadních látek nahromaděných po námaze.
Pokud už tušíte, že jste to s aktivitou přehnali, zklidněte a zchlaďte vaše svaly ihned po námaze. K jemné masáži můžete použít chladivou emulzi ALPA s mentolem a bylinnými extrakty, pro osvěžení poslouží také francovka ALPA.
Chybí vám občas motivace pro vyběhnutí?
- Co si občas pořídit nějaké stylové tričko nebo legíny? Budete se těšit, že můžete vyběhnout ve vašem oblíbeném outfitu.
- Potají přemýšlíte o nějakém závodě? Přihlaste se hned! Blížící se termín závodu pro vás bude tou správnou motivací.
Poslat článek
Tisk
Štítky: sport, běh, rady a tipy