newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Pár slov na téma dovolená

 
Pár slov na téma dovolená

Dovolenou máme nejčastěji spojenou s létem - pro hraje teplé počasí a školní prázdniny. Nezřídka ale vyrážíme na dovolenou na podzim – zde lákají nižší posezónní ceny a méně lidí v oblíbených destinacích. Ať tak nebo tak, vždy je dovolená milníkem v roce, na který se těší celá rodina.

 

Zkuste si slovo „dovolená“ říct pěkně nahlas. Slyšíte to? Něco si dovolíte. Dovolená je dovolit si odpočívat, dělat něco jiného než běžně děláme. Pro ty z vás, co si rádi hrají s jazykem, snad jen doplníme, že základem slova je sloveso dovolit, jehož původní význam ze staré češtiny je nechat jít, dopřát něco někomu.

V jednom rozhovoru, který jsme náhodou zaslechli, se ptal jeden muž středních let druhého, když mu popisoval, jak jede na víkend do Alp: „Co tam budeš dělat, když nelyžuješ?“ A druhý muž velmi pohotově odpověděl: „Nic. Nebudu dělat nic.“ To se prvnímu muži moc nezdálo. „To se budeš jen válet?“ „Jo, budu, mám přece dovolenou“. No a proč ne?

Já chci k moři a on na ryby

Každoročně je to stejné. Ne vždy se naprosto ve svých představách shodneme s našimi protějšky, o dětech ani nemluvě. Kompromisy jsou někdy velmi těžké. Je potřeba si sednout, dát hlavy dohromady a naplánovat si vše tak, aby byli spokojeni všichni účastníci. Takovým obecným přehledem toho, co od dovolené očekáváme, může být: odpočinek, změna, čas trávený spolu, poznávání a zážitky.

http://www.esennce.cz/_data_app_catalogue/470_Aquapark-deti2.jpg

Odpočívat můžete i doma na gauči, je to příjemné, ale dost možná za chvíli vstanete, protože musíte ještě dodělat to nebo ono, zamést nebo vás z gauče prostě zvednou děti. Odpočinek souvisí se změnou – změna místa, ať v rámci naší země nebo dál za hranice. I změna gauče se počítá. Být spolu – ve dvou se to nejen lépe táhne, ale také lépe odpočívá. A poznávání? Nemusíte obrazit všechny pamětihodnosti v okolí, poznávat můžete místní přírodu, lidské zvyky nebo gastronomii. A zážitky tak nějak vyplynou sami. A pár těch netradičních si můžete dopřát navrch, pomůže vám s tím agentura na zážitky.

Pokud máte letos již po dovolené, naplánujte si jednu menší i na podzim. Nemusíte utrácet desetitisíce ani objevovat nové světadíly. Stačí dva dny, oblíbené jsou netradiční víkendové pobyty v Čechách. A pokud se teprve chystáte na vaši hlavní dovolenou, přejeme, ať se vám vydaří podle vašich představ.

 

2015.08.26 | Nikol Mohoritová | přečteno: 9660x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: dovolená zážitky rodina volno odpočinek

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Neřeš a nepřepínej!

Tuhle větu si i s vykřičníkem nechám vytetovat na čelo, abych si při každém pohledu do zrcadla připomněla, jak to na ...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2014.02.13 | přečteno: 10056x

Rozšířené mýty v péči o pleť

Nejen o vlasech, ale také o naší pleti a péči o ni koluje spousta mýtů a polopravd. Někdy kvůli nim používáme kosmeti...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2013.07.14 | přečteno: 10308x

Dejte si originální novoroční předsevzetí - naučte se tancovat!

Chtěla byste v novém roce vyzkoušet něco nového, jiného, něco, co jste ještě nikdy nedělala? Tak začněte tancovat! Je...
 
celý článek | Radka Lišková | 2012.12.29 | přečteno: 11356x

Koriandr a chilli papričky - součást asijské kuchyně

Je několik potravin bez kterých se asijská kuchyň neobejde. Protože máme začátek května, tak si představíme koriandr,...
 
celý článek | Vendula Králová | přečteno: 9675x
 

Portál pro ženy