Nepřehlédněte
Nízkokalorické svačiny: jaké sušené ovoce a ořechy?
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Kustovnice čínská jako pochoutka i lék
Alternativní způsoby léčení a nejrůznější odnože tradiční medicíny dnes zažívají jakousi renesanci. Také je jako doplněk klasického lékařství uznáváte? Jejich kolébkou bývá z velké části Asie, odkud pochází i plody velmi populární kustovnice čínské známé nejčastěji pod názvem goji. K čemu všemu jsou tyto červené bobulky dobré?
Goji - tak trochu jiná rozinka
Kustovnice čínská je kvetoucí trvalka, která vytváří velmi dekorativní keříky nebo malé stromečky. I když její původ nesahá do Evropy, lze ji u nás velmi úspěšně pěstovat. Od června do října kvete drobnými fialkovými kvítky, z kterých posléze vznikají plody nesoucí zázračnou sílu. A jsou to právě ony červené „rozinky“, které dnes již běžně zakoupíte v prodejnách zdravé výživy nebo supermarketech pod názvem GOJI (cena 100 g balení se pohybuje kolem 40 Kč – pozn. redakce). Chuť těchto sušených plodů se vám může zdát specifická, trochu nahořklá, ale mnohým opravdu připomíná rozinky nebo brusinky. Můžete je uzobávat jen tak, přidávat si je všude tam, kde vám chutnají rozinky - do jogurtu, různých kaší, müsli, smoothie koktejlů, pečiva, nebo si z nich třeba připravit chutný a zdravý čaj.
Proč zobat goji?
Bobulky goji mají na lidský organismus celou řadu blahodárných účinků, které ostatně znali už naši předci. Kustovnice je odpradávna považována za nositelku dlouhověkosti a životní energie, je tedy bezvadným antioxidantem. Dále je významným zdrojem železa, vápníku, vitamínu C, B, E a pro naše tělo tolik potřebných esenciálních mastných kyselin. Látky obsažené v plodech kustovnice chrání náš kardiovaskulární systém, snižují hladinu cholesterolu, zabraňují šíření zánětlivých i rakovinotvorných buněk, chrání proti stresu, zlepšují paměť a pomáhají při nespavosti. Goji rovněž působí jako přírodní afrodiziakum a pozitivně ovlivňuje sexuální funkce, ať už se jedná o potenci a plodnost, samotnou chuť na sex nebo například hladký průběh ženské menopauzy. V neposlední řadě je také skvělým pomocníkem při hubnutí a očistě těla zevnitř, proto je velmi často používán jako doplněk nejrůznějších detoxikačních kúr nebo přírodních prostředků proti zácpě. Hledáte-li tedy opravdový všelék, sáhněte po goji.
Všeho s mírou
Plody kustovnice čínské nejsou pro náš organismus toxické, i tak bychom se při jejich konzumaci měli řídit zdravým rozumem. Obsah jednotlivých látek a kvalita goji na trhu se sice může lišit, přesto by denní dávka pro malé děti neměla překročit jednu hrst, tedy cca 10 – 15 sušených bobulek. Dospělí mohou bezstarostně sníst dvojitou dávku, což odpovídá asi 30 plodům denně. Pakliže se neudržíte a zlikvidujete na posezení celé balení, vzhledem k vysokému obsahu vitamínu C vás zřejmě potkají zažívací nepříjemnosti, které ale brzy odezní. Větší množství goji bobulek se kvůli jejich vysoké výživové hodnotě také nedoporučuje jíst před spaním, mohou totiž vyvolat problémy s usínáním podobně jako silná káva. Budete-li však goji jíst v přiměřeném množství, z prvních výsledků se můžete těšit už po pár týdnech užívání. Zobejte goji a budete zdravější!
V příštím dílu se můžete těšit na chutné a osvědčené recepty s goji. Vyzkoušejte je také!
Znáte goji plody a už jste je ochutnali?
Image courtesy of Praisaeng at FreeDigitalPhotos.Net
Poslat článek
Tisk
Štítky: kustovnice čínská goji účinky hubnutí antioxidant