newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

Abeceda bylinkového zdraví na „U“

 
 

Ucho Jidášovo

Je asi tou rostlinkou, která nás na „u“ napadne nejčastěji a jako první. Ačkoli jde o houbu, řadíme ji mezi bylinky, protože je rostlinného původu a má příznivé účinky na náš organismus, které možná ohromí. Ucho Jidášovo se používá ke snazšímu vykašlávání, ke zmírnění obtíží s hemoroidy, pomáhá při průjmech i zácpách, křečích, mírní otoky a dokáže snižovat vysoký krevní tlak. Dokonce se prokázalo, že zabraňuje kornatění cév a je prevencí proti infarktu.

Udatná udatna lesní

Po udatné udatně sáhněte vždy, když vás trápí horečky, bolestivé otoky nohou či neustávající koliky. Bylinku najdete v lesních porostech ve vyšších polohách, kde její vysoký dřevnatý stvol s maličkými bílými kvítky pořádně vyčnívá, takže ji určitě neminete. Někteří zahrádkáři ji pěstují jako okrasnou květinu na skalkách. Pro léčbu využijte kořen rostliny.

                                                                     

Úročník bolhoj

Zajímavě znějící název bylinky, která se podobá jeteli, ovšem dorůstá asi 40 cm výšky a roste na sušších loukách. Bolhoj čistí krev, posiluje organismus, dokáže hojit rány i vředy. V léčitelství se nejčastěji používá ke zlepšení látkové výměny a pro celkovou detoxifikaci organismu.

Užanka lékařská

Už od nepaměti se ví, jak moc tato rostlinka pomáhá při revmatických bolestech. Setkáte se také s názvem „myšinec“, protože odporně zapáchá po myšině. Zápach ovšem nijak nesnižuje její léčivé schopnosti. Používá se zejména nať, která se sbírá v létě spolu s modrými květy bylinky.

Bylina se dříve používala jako narkotikum při průjmech a plicních onemocněních, ale dnes už se používá pouze zevně, a to ve formě obkladů na bolavá kolena nebo revmatickou bolest kloubů na rukou.

Utrikularia

Abeceda bylinkového zdraví zahrnuje také rostlinku se zajímavým názvem, která není mezi lidmi příliš známá. U nás se vyskytuje pouze jako vodní rostlina, a tak se často pěstuje ve vodních nádržích. Coby masožravka utrikularia plave po vodní hladině a její nezelené části slouží jako lapací měchýřky, které pronikají do bahnitého substrátu. Bylinka se odedávna používá jako vynikající pomocnice při hojení ran a zmírňování otoků.

Ulva lactuca

Dalším zajímavým zástupcem „U“ bylinek je žlutozelená mořská řasa, kterou najdeme snad ve všech mořích. Vídáme ji zachycenou na kůlech, molech i kamenech a možná ji znáte pod označením „mořský salát“. Název je to oprávněný, protože řasa se přidává do salátů jako delikatesa.

                                                                     

Má v sobě neuvěřitelně 10x více vitaminu C než například pomeranč a 2x více vitaminu A než zelí. Zdánlivě obyčejná řasa obsahuje také veliké množství bílkovin, cukrů a tuků a její asi nejvýznamnější další přínos je vysoký obsah jodu, který se používá zejména při problémech se štítnou žlázou.

Užovník

Na rozdíl od užovek užovník preferuje vlhké louky a roste téměř po celé Evropě. Ve středověku jej lidé používali jako pomoc při léčbě moru, ale také na ošetření právě hadích uštknutí. Dnes užovník využíváme především jako prostředek proti průjmům, zánětům, a také na zastavení krvácení, například při velmi silné menstruaci či při hemoroidech.

Urginea přímořská

Jde o vytrvalou bylinku z rodu hyacintů. Jak název napovídá, nejčastěji ji najdete na pobřeží, a to hlavně podél Středozemního moře. Rostlina má velký kořen, který vypadá jako cibule. Zajímavé určitě je, že kořen může vážit až 2 kilogramy! Účinnou látkou bylinky je hořký glukosid scilitoxin (silně toxický) nebo scillain, který se nachází právě i v cibuli.

V léčitelství se bylinka musí používat velmi opatrně. Dáte-li pozor, její léčivá síla je k nezaplacení. Urginea dokáže tlumit kašel, posiluje srdeční činnost, působí jako diuretikum a odstraňuje chronickou bolest svalů. U žen a dívek dokonce zvládne regulovat menstruační cyklus.

„U“ bylinek prospěšných našemu zdraví je mnoho, a tak na ně nezapomínejte!

 

| přečteno: 30687x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: bylinky, zdraví, zdravé byliny, léčivé byliny

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Hledáte levné a přitom stylové ubytování při cestách do Prahy?

Jezdíte pravidelně do Prahy na více dní a stále nemůžete najít vhodné místo na přespání? Nabídka hotelů, motelů, ubyt...
 
celý článek | Admin | 2015.08.04 | přečteno: 30568x

Pes - pro někoho domácí mazlíček, zvíře nebo i dítě

Udělá loužičku na nový koberec? Rozkouše Vám oblíbené boty nebo spodní prádlo? Vytahá celý odpadkový koš po bytě? Zlo...
 
celý článek | Zuzana Ditzelová | 2014.04.16 | přečteno: 30463x

Jak na interiérové stínění

Interiérové stínění je velice rozšířené a každou chvílí se inovuje. S tímto rozvojem se čím dál víc klade důraz na de...
 
celý článek | Admin | 2017.01.16 | přečteno: 30508x

Ráda šijete nebo plánujete začít?

Byť je nabídka obchůdků i řetězců široká, a navíc nám své služby nabízejí nejrůznější řemeslníci, stále větší počet z ná...
 
celý článek | Admin | 2019.05.28 | přečteno: 30658x
 

Portál pro ženy