Nepřehlédněte
4 top střihy plavek, které jsou nadčasové
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Co umí správná výživa pro krásné nehty? Zamezí lámání a podpoří růst!
Možná se budete divit, ale nehty a zdraví spolu velmi úzce souvisí. Z toho, jak vypadají, se dá odvodit, zda máte v těle dostatek vitamínů a minerálů. Případně i to, zda vás nesužuje nějaká nemoc. Některé se totiž mohou podepsat na jejich celkové kvalitě. (Kromě rozdílného zbarvení hodně prozradí horizontální, nebo vodorovné čáry.)
Příroda to navíc vymyslela tak, že nehty, kůže a vlasy jsou pro ni v podstatě marnivost. Kdykoliv máme nedostatek důležitých látek, tělo je raději využije pro zajišťování základních procesů, které jsou nezbytné pro naše přežití. Proto se jejich stav začne v takových chvílích viditelně zhoršovat. Možná se ale prostě jenom nezvládáte základy správné péče.
Ať je to jakkoliv, s naším návodem se vám podaří tento problém napravit.
Co ničí naše nehty?
Nehtům nedělá dobře působení chemie. Například v podobě domácích úklidových prostředků. Proto bychom měly mít při každé práci s nimi nasazené gumové rukavice, které je před jejich vlivem ochrání. Rukavice využijete i v zimě, kdy panují velmi nízké teploty. Během roku musíme dávat dobrý pozor i na vlhkost z bazénu, nebo koupele, nebo na tu, která je produktem pocení. Zvlášť na nohou. Pokud není noha dostatečně dobře větraná a čistá, na nehtech se může udělat plíseň.
Dále nehtům ani trochu neprospívá nošení umělých nehtů. A to jakéhokoliv typu. Myslete na to, že manikérky nemusí mít sterilní nástroje. Což může zvyšovat riziko infekce. Bez viny nejsou ani gely, lepidla a různé typy tvrzení. O nehet snadno přijdete i kvůli tomu, že se vám ten umělý ulomí spolu s vaším přírodním.
Jak mít zdravé a krásné nehty
Jelikož nehty rostou pomalu a kromě vnější péče závisí jejich kondice i na tom, jakou výživu jim dodáváme zevnitř, jde o proces, který zabere nějaký ten pátek. Poškozené nehty totiž musí nejprve odrůst. Aby vám to šlo trochu lépe, níže vám nabízíme několik osvědčených tipů, které vám pomohou tuto situaci trochu lépe zvládnout. Dopřejte svým nehtům kvalitní výživu na nehty.
Výživa na nehty
Aby byly vaše nehty v té nejlepší kondici, neobejde se to bez pravidelného přísunu mikro a makro živin, které si dáváme (nebo nedáváme) pravidelně na talíř.
Na růst a zdraví nehtů má pozitivní vliv:
- Vitamín B7 (biotin)
- Vitamín B9 (kyselina listová)
- Vitamín B12
- Železo
- Hořčík
- Protein
- Omega-3
- Vitamín C
- Zinek
Kromě citrusového ovoce si můžete dopřát tučné mořské ryby, ořechy a semínka, červené maso, nebo čočku. Případně zkuste dlouhodobé užívání doplňků stravy, které obsahují například i MSM, přesličku rolní, pivovarské kvasnice a další látky, jejichž pravidelné užívání pocítí i vaše pokožka a vlasy. Výživa nehtů s tím jde totiž ruku v ruce.
Péče o nehty
V jednom z výše uvedených odstavců jsme se zmínili o tom, že na zdraví nehtů má vliv kvalitní hygiena (hlavně nohou) a nošení rukavic. Jak během úklidu, nebo zahradničení, tak v zimních měsících. To ale není všechno, co pro sebe a své nehty můžete udělat.
V první řadě se pokuste své nehty pravidelně stříhat do kratší délky. Nebude se za nimi zachytávat špína, nebudou zarůstat a sníží se riziko jejich ulomení. Přípustné je stříhání do roviny, nebo do mírného oblouku. Také se snažte vyvarovat kousání nehtů, nebo odrbávání nehtových kůžiček a záděr. Tím vším si můžete způsobit nežádoucí infekci.
Pokud si lakujete nehty, při odstraňování barvy používejte odlakovač bez alkoholu. Sice budete lak sundávat trochu delší dobu, ale předejdete zbytečnému vysušování. Také mějte po ruce olejíček na nehtová lůžka s vitamínem E, posilující lak na nehty a kvalitní krém na ruce a nohy.
Zdroje informací:
https://tajemstvizdravi.cz/gelove-nehty/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nehet
Poslat článek
Tisk
Štítky: krása, péče, nehty, výživa, zdraví