Nepřehlédněte
Zbavte se problémů pomocí hypnózy. Vyhrajte hypnoterapii zdarma!
Pošírovaný losos jako zdravé zpestření vánočního jídelníčku
Polštář má zásadní vliv na důkladný odpočinek, vybírejte jej pečlivě
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Znáte pojem preeklampsie? Jaké jsou příznaky a léčba?
V těhotenství přibývá mnoho starostí a obav. Jednou z nich je preeklampsie. A tato obava je velmi oprávněná. Z celosvětových odhadů vzešlo, že až 42% úmrtí těhotných žen může být způsobené preeklampsií. Jak tento problém rozpoznat už v zárodku, jak mu předcházet a jak ho řešit?
Co je preeklampsie?
Preeklampsie je onemocnění děložních cév těhotných žen. Ohrozit může jak matku, tak dítě. Nejčastěji se objevuje ve třetím trimestru, ne dříve než ve 20. týdnu. V běžném bezproblémovém průběhu těhotenství se vyvíjí placenta a navazuje propojení s cévami dělohy, kterými proudí mateřská krev.
Při preeklampsii ovšem tento proces neprobíhá zcela správně. Cévy matky nejsou úplně otevřené, čímž je omezen přísun krve, tím i kyslíku a živin, k plodu. Ale miminko začne o svůj život bojovat a začne produkovat látky, které způsobí zvýšení krevního tlaku u matky, díky kterému by placentou mělo protékat dostatek potřebné krve.
Kromě toho, že jsou důvodem vysokého krevního tlaku, až hypertenze, tyto látky napadají stěny cév budoucí rodičky a tak ohrožují některé orgány (např. ledviny, játra nebo mozek).
Co je to eklampsie?
Přetrvávající preeklampsie může přejít do závažnějšího onemocnění, kterému se říká eklampsie. To je záchvat, tonicko-klonických křečí u těhotné ženy. Tento problém může provázet celá řada příznaků, ale není výjimkou, že se objeví i zcela bez varování. Nejčastěji se tento záchvat dostaví na konci těhotencí, při porodu a výjimečně v šestinedělí.
Jaké má preeklampsie příčiny?
Ani v dnešní moderní době nejsou příčiny preeklampsie stále známé. Probíhají neustálé dohady a spory. Na vině může být vysoká zátěž ženského těla v těhotenství, porucha placenty, genetika, rodová predispozice, málo bílkovin, vápníku, vitaminu, thiaminu, železa nebo porucha imunity.
Nejvíce jsou v ohrožení ženy trpící vysokým tlakem, Asiatky, Afričanky, mladé prvorodičky nebo ženy s vícečetným těhotenstvím.
Co má vliv na vznik preeklampsie?
Při včasné diagnostice lze riziko preeklampsie značně snížit. Rizikovými faktory tedy je:
-
Věk - vyšší riziko při věku pod 20 let a naopak přes 40 let
-
Vícečetné těhotenství
-
Oplodnění s asistovanou reprodukcí
-
Brzký či pozdější nástup menstruace - méně než 11 let a více než 15 let
-
Používání bariérových metod antikoncepce
-
Obezita - hodnoty BMI nad 29
-
Vysoký krevní tlak
-
Onemocnění před těhotenství - cukrovka
-
Kouření
-
Dědičnost
-
Prvorodička
Tip: Nadměrné pití kávy, kouření či stresu v těhotenství může způsobit silné bušení srdce, tzv. extrasystoly.
Jaké jsou příznaky preeklampsie?
Příznaky preeklampsie v těhotenství se často těžko rozeznávají od hypertenze. Preeklampsie je pravděpodobná, pokud se sejde více příznaků najednou. Může se tedy projevit:
-
pravidelně vysokým krevním tlakem,
-
silná nevolnost a závratě v těhotenství,
-
bolest hlavy,
-
otoky končetin,
-
přílišné přibírání na váze,
-
zvýšená bílkovina v moči a krvi.
Jak preeklampsii diagnostikovat?
Bohužel stále neexistují žádné univerzální metody diagnostiky. Každá žena a každé tělo je jiné a žádá si jiný přístup. Stěžejní je pravidelné měření krevního tlaku a vyšetření bílkoviny v moči. V případě, že se vyšší tlak v těhotenství objeví, měl by ho lékař začít okamžitě řešit.
Když se současně objeví vyšší krevní tlak a bílkovina v moči, je nutné otestovat i kyselinu močovou, sledovat hemoglobin a hematokrit. Preeklampsii mohou odhalit i abnormální hodnoty jaterních testů, špatná srážlivost krve, atypické hodnoty fibrinogenu a protrombinového času.
Jestliže se prokáže několik varovných signálů najednou bývá na místě hospitalizace. Při velmi vážném průběhu - nástup poruchy zraku, dýchání apod. - je třeba uvažovat o ukončení těhotenství.
Jaké jsou možné komplikace?
O tom, že je preeklampsie nebezpečná, už jsme se několikrát zmínili. Preeklampsie se může zkomplikovat až do:
-
špatného zásobení placenty - nedostatečná přísun živin a kyslíku zpomaluje růst plodu, snižuje porodní váhu a zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu či úmrtí plodu ještě v děloze.
-
HELLP syndromu - souviset může i hemolytická anémie, což je nízký počet krevních destiček
-
předčasného odloučení placenty - spolu s tvorbou tromb vedou k celkové otravě.
-
eklampsie.
Jak probíhá léčba preeklampsie?
Přístup k léčbě preeklampsie je velmi individuální, dle stavu konkrétní rodičky. S hypertenzí pomohou léky ke snížení krevního tlaku. I na křeče je možné užívat léky, avšak je dobré nejdříve zkusit zvýšit přísun hořčíku.
Dále se mohou podávat např. kortikoidy, krevní plazma, glukóza, diuretika, vápník a jiné. Základem je ovšem klid na lůžku. Běžné jsou častější gynekologické kontroly a testy. Často léčba probíhá i nějakou dobu po porodu. V případě těžkého průběhu a hrozby eklampsie je nutné těhotenství ukončit nebo provést předčasný porod.
Tip: Snížit krevní tlak může i dovolená u moře. Ovšem jen se souhlasem ošetřujícího lékaře.
Jaká je prevence?
Proti vzniku preeklampsie můžete bojovat snad jen 2 způsoby:
-
zdravým životním stylem
-
pravidelnými návštěvami těhotenských poraden.
Preeklampsie po porodu
Většina problémů po porodu odeznívá. Může ovšem přijít vzácný stav poporodní preeklampsie. Ta se nejčastěji objevuje u pacientek, které paradoxně během těhotenství žádné problémy neměly. Zpravidla k rozvoji dochází do 48 po porodu.
Nízký tlak v těhotenství
I když vysoký tlak v těhotenství nevěstí nic dobrého, upoutat pozornost by měl i naopak příliš nízký tlak během těhotenství. Tento fakt může být příznakem syndromu dolní duté žíly, která je utlačována zvětšující se dělohou. Kvůli tomu dochází ke snížení návratu krve do srdce a tím i ke snížení krevního tlaku. Většinou tento stav přichází až na konci těhotenství, kdy matky leží převážně na zádech.
Příznakem nízkého tlaku v těhotenství jsou:
-
bolest hlavy,
-
točení hlavy,
-
zvýšená únava,
-
slabost,
-
závratě,
-
mdloby.
Co dělat s nízkým tlakem v těhotenství?
-
Úprava stravy
-
Ležení na levém boku
-
Bandáž nohou
-
Pomalé vstávání
Další doporučení určí lékař. Většinou se k léčbě léky nepřistupuje.
Na závěr nutno podotknout, že v těhotenství existuje spousta věcí, které by si budoucí maminka pro zdraví své i dítěte měla odpustit. Zejména se jedná o pití kávy v těhotenství nebo nadměrnému stresu.
Kohoutová Klára
Poslat článek
Tisk
Štítky: zdraví nemoci těhotenství preeklampsie riziko