Nepřehlédněte
Sex na jednu noc? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla!
Potrava pro duši: Excelentní kniha terapie lidské duše
newsletter
Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek
Snídaně je základ dne. Nebo to jde i bez ní?
Pravděpodobně nám všem už od dětství bylo s dobrým úmyslem vtloukáno do hlavy, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne, které nastartuje organismus a bez níž nemůžeme normálně fungovat. Je snídaně opravdu tak důležitá a je nutné přizpůsobit tomu čas vstávání?
Pravda je taková, že pokud už se rozhodneme ráno nasnídat, mělo by to být v klidu a pohodě, což vyžaduje určitý čas navíc. Naházet do sebe ve spěchu, co nám přijde první pod ruku, a navíc ve vertikální poloze u ledničky nebo cestou na autobus samozřejmě není dobré pro nikoho, a to v žádnou denní dobu. Zatímco tohle nejspíš nikoho nepřekvapí, možná někoho nadchnou výsledky nejnovějších studií, zejména tedy zaryté odpůrce snídaní.
Nemusíme jíst během celého dne
Někteří odborníci z řad lékařů a výživových poradců totiž připouští možnost, že vynechání snídaně může znamenat některé nezanedbatelné zdravotní benefity. Podle nich není vždy úplně žádoucí jíst v průběhu celého dne - dobu, kdy potravu nepřijímáme, můžeme klidně o několik hodin prodloužit. K tomuto účelu může dobře posloužit právě vynechání snídaně.
Mnozí z nás bezprostředně po probuzení nemají chuť k jídlu a tato doba může u někoho trvat klidně i několik hodin. Není od věci poslouchat svoje tělo, které si samo řekne, kdy potřebuje jíst a kdy ne. I odborné studie potvrzují, že podobný „půst“ může tělu prospět. Doba, kdy se jí pětkrát i vícekrát denně, je v podstatě odrazem toho, že žijeme v relativní hojnosti a netrpíme nedostatkem jídla. V dřívějších dobách se však jedlo třeba jen dvakrát denně - a i tento přístup má něco do sebe.
Absence snídaně může být zdraví prospěšná
Přeplněné regály v supermarketech a lednice v našich kuchyních skýtají i určitá rizika, zejména neustálý příjem potravin, často v podobě různých sladkostí a nezdravých polotovarů s cílem nezažít pocit hladu. Ten však nemusí být úplně špatným znamením, pokud není doveden do extrémů. Vynechání, případně jen posunutí snídaně na pozdější dobu, může prokazatelně snižovat počet kalorií, spalovat tuky, urychlit metabolismus a s ním spojené ubývání na váze.
U některých lidí, kteří nesnídají, bylo také zaznamenáno snížené riziko srdečních onemocnění a cukrovky 2. typu. Pokud se rozhodneme nesnídat, je ovšem nutné pravidelně doplňovat tekutiny, mezi něž ovšem nemůžeme počítat slazené nápoje. Ideální volbou pro pitný režim v průběhu rána je voda, neslazené čaje nebo čerstvě vymačkaný ovocný džus.
Stravovací změny konzultujte s lékařem
Tento druh půstu ale nemůže být doporučován pro všechny, například těhotným a kojícím ženám může vynechání snídaně způsobit kromě nevolností také další zdravotní problémy. U seniorů záleží na dalších faktorech, jako je celková fyzická kondice nebo zdravotní stav. Stejně tak se vynechání snídaně nedoporučuje lidem trpícím poruchou příjmu potravy, podvýživou a dlouhodobě nemocným, kteří by jakoukoliv změnu ve stravování měli konzultovat s lékařem. Ani u dětí není nutné zbytečně prodlužovat dobu mezi jídly, avšak pokud vaši školáci ráno tvrdí, že ještě nemají hlad, dejte jim větší svačinu a pošlete je s klidným svědomím do školy nenasnídané.
Není tedy důležité řešit, zda se nasnídáte hned po probuzení, v deset hodin v práci místo svačiny nebo snídani úplně vynecháte a den začnete obědem. Mnohem důležitější je kvalita potravin a množství jídla, které v jedné porci přijímáte. O nutnosti menších porcí jistě nemusíme nikoho přesvědčovat. Nasnídejte se, až budete mít hlad a chuť jíst, abyste předešli následnému možnému přejídání se. Oba přístupy můžou být zdraví prospěšné, stačí poslouchat své tělo.
Poslat článek
Tisk
Štítky: snídaně zdraví strava zdravá strava půst vynechání snídaně