newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Pomozte mozku a hrajte si

 
Pomozte mozku a hrajte si

Pomozte mozku, protože například s pamětí je to v současnosti horší a horší. A nejde jen o paměť, kolik problémů už za nás řeší moderní technologie? Uměly byste se například zorientovat v papírové mapě? Znáte číslo na mobil svých nejbližších? Nebo alespoň vlastní číslo bez toho, že se do mobilu podíváte?

 

Stává se nám to všem, máme myšlenku, ale než dojdeme z pokoje do kuchyně, vypaří se. Pokud se vrátíme do pokoje, ejhle, obvykle se myšlenka jako zázrakem opět vynoří.

Efekt takzvané metody místa znali už staří Římané. A spolu s dalšími patří do skupiny mnemotechnických pomůcek. Tyto paměťoví pomocníci mají formu slovních, vizuálních nebo grafických seskupení, která nám pomáhají zpracovat pomocí představ danou informaci. Určitě řadu mnemotechnických pomůcek pamatujete již ze školy, ale existuje jich nepřeberné množství.

Zkuste svou paměť probrat z letargie a vzpomeňte na staré tipy a triky z oblasti mnemotechnických pomůcek nebo se s námi naučte něco nového.

Vzpomínáte si?

Podivná věta, která asi utkvěla v paměti každé z nás, „BeFeLeMe Pes Se VeZe“ skrývá české obojetné souhlásky.

„Připomněl zapomnětlivému, aby si vzpomněl na domněnku o pomněnce.“ Slova, která vždy píšeme s MNĚ.

Dáte dohromady Ludolfovo číslo? „Lín a kapr u hráze prohlídli si rybáře, udici měl novou, jikrnáči neuplovou.“ Počet písmen každého slova tvoří číslo. Tedy: 3,141592653589.

ŠeTři SE Osle značí číslo 6.378, což je rovníkový poloměr zeměkoule v kilometrech.

A co čísla nouzového volání? 150 = hasiči (0 jako rybník s vodou), 155 = první pomoc (5 jako ambulantní vozíček) a 158 = policie (8 jako pouta).

Měsíc v první čtvrti připomíná písmeno „D“, tedy „Dorůstá“, zatímco po úplňku se jeho tvar mění na „C“, jakože „Couvá“.

Co jste možná nevěděly

Samozřejmě nechceme nikoho podceňovat, ale jsou tu i jiné zajímavosti, které vás možná překvapí. Věděly jste například, jak rozeznat slona afrického od slona indického? Je to neuvěřitelné, ale uši slona afrického mají tvar mapy Afriky, ale uši slona indického svým tvarem připomínají mapu Indie.

                                                                                           

 

Barvy duhy se neobjevují náhodně, ale mají své stálé pořadí. Věděly byste, jak jdou barvy za sebou? I tady funguje skvělá pomůcka. „Červená Opice Žrala Zelený Meloun Fakírovi.“ Tedy barvy jdou za sebou v následujícím pořadí: červená, oranžová, žlutá, zelená, modrá a fialová.

Stejnou službu vám ovšem poskytne i věta „Čermák Oznámil, Že Zítra Máme Fyziku.“ A hned jak vyjde duha, barvy si zkontrolujte!

Pak tu máme římské číslice, jejichž znalost se hodí i v současnosti. Jak si můžete zapamatovat, které písmeno znamená 10 nebo třeba 500? Opět tu máme na pomoc věty. „Ivan Vedl Xenii Lesní Cestou Do Města.“ „I“ se rovná číslu 1, „V“ znamená 5, „X“ číslo 10, „L“ je pro číslo 50, „C“ znamená 100, „D“ je rovno 500 a „M“ číslu 1.000.

Další větou, kterou lze v tomto případě použít, je „Ladislav Cimbura Daroval Milion“. Zde se ovšem předpokládá, že označení pro 1, 5 a 10 už znáte.

A jestliže si konečně chcete zapamatovat, které vitaminy jsou rozpustné v tucích, stačí si pamatovat „DEKA“, tedy vitaminy D, E, K a A.

Jak si zapamatovat PIN?

Nemusí jít přímo o PIN, pomocí metody příběhu si můžete zapamatovat až neuvěřitelné množství informací najednou. Pokud jde o čísla, vytvoříte si obrázky, které dané číslo reprezentují.

Takže třeba PIN 4918 si můžete zapamatovat pomocí příběhu, kdy „na stoličku (4) vylezl devítihlavý drak (9) a chtěl zaútočit na štíhlou dívku (1), ale naštěstí přijela policie a nasadila mu pouta (8)“.

Odborníci tvrdí, že čím bláznivější váš příběh bude, tím lépe.

Skvělé nápady, nemyslíte? Pohrajete si, potrénujete paměť, a ještě si napříště budete vědět rady, když si budete potřebovat zapamatovat něčí telefonní číslo.

 

 

2021.03.01 | Jana Brandtlová | přečteno: 3198x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: mozek paměť trénink slovní hříčky mnemotechnické pomůcky informace

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Popelka špalda vás sveze na biovlně

Bio vládne modernímu životnímu stylu. Nejen proto, že je to trendy, ale jednoduše protože si více pochutnáte, budete ...
 
celý článek | Admin | 2013.11.19 | přečteno: 14309x

Glykemický index známý i tajemný

Pokud pracujete na snížení hmotnosti, jste diabetici nebo se hlouběji zajímáte o zdravou stravu, problematice glykemi...
 
celý článek | Mgr. Daniela Krejčí | 2015.07.23 | přečteno: 17991x

Kupujete novou postel svému dítěti? Vybírejte podle jeho věku

Kvalitní spánek je základem zdraví a vitality po celý náš život, to všichni dobře víme. Tou nejdůležitější věcí, kter...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2016.06.12 | přečteno: 20969x

4 zábavné způsoby, jak dodržovat pitný režim

To, že pitný režim je důležitý, slyšel jistě už každý. Stejně tak jako poučku, že dospělý člověk by měl přijmout přibliž...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2021.09.17 | přečteno: 1463x
 

Portál pro ženy