newsletter

Chcete být informování o nových článcích? Přihlašte se k odběru novinek

reklama 6 v magazínu pro ženy

Pavla (35 let): Ve snu se stále topím. Co to znamená?

 
Pavla (35 let): Ve snu se stále topím. Co to znamená?

Několik posledních měsíců se mi vrací ten stejný sen, ve kterém se topím a nemůžu se dostat nad hladinu a nadechnout se. Vždycky se probudím celá zpocená a opravdu lapu po dechu, jako by to byla skutečnost. Někdy mám třeba týden klid, z toho se mi ale tato noční můra vrací i každý den. Co to může znamenat? A jak se mám toho snu zbavit?

 

 

Milá Pavlo,

jednoduchý výklad snu najdete pouze ve snáři, i když já sama netuším, co se tam o „topení se“ píše. Psychologie vždy pracuje se sny v kontextu životní situace a toho, co se v životě člověka právě děje. Každý sen, který se opakuje, nám naléhavě chce něco sdělit, nebo tělo a mozek naopak potřebuje vyventilovat nějakou emoci. Když si vezmete například slovní obrat, že se někdo „topí v dluzích“, objasňuje to poměrně jasně, čím tento člověk v životě prochází. A obdobné je to se sny.

Pokud je pro Vás „topení se“ opravdovou noční můrou, ze které se probouzíte vyděšená, je to velice nepříjemný stav, který může vyústit až do toho, že se budete bát vůbec usnout.

První důležitá věc, co se týče všech nočních můr a úzkostných snů, je medikace. Neberete náhodou nějaká antidepresiva, antiepileptika, léky na zmírnění úzkosti nebo silné léky na bolest? Ty samy o sobě mohou jako vedlejší účinek způsobovat noční můry, které jsou nepříjemné, ale v zásadě nic neznamenají.

Pokud léky neužíváte, je potřeba zamyslet se důkladně nad životními událostmi během těch posledních měsíců, kdy se sny objevují. Prošla jste nějakou velkou změnou před tím, než Vaše tělo začalo reagovat opakujícími se sny? Napadá mne například rozvod nebo finanční ztráta, něco, z čeho máte strach, jak to budete dál zvládat. Zkrátka situace, ve kterých se topíte a nevíte, jak je vyřešit, jak se „dostat nad hladinu“.

Připojuji odkaz na článek o snech, abyste si udělala představu, proč se nám sny zdají a jaké mohou mít významy Když duše uklízí - Magazín Portál ženy (portalzeny.cz). Jak píšu v tomto článku, stejně tak, jako radím Vám, podívejte se pozorně na to, co se ve Vašem životě děje a co by pro Vás mohlo představovat takovou zátěž, že ji ve snu zpracováváte formou tonutí.

Pokud si nebudete vědět rady, noční můry se budou zhoršovat nebo se připojí nějaké psychické potíže, určitě se obraťte na psychologa nebo psychoterapeuta, který Vám pomůže zpracovat jak sny, tak také Váš současný životní příběh.

Přeji klidné noci plné odpočinku.

JB

 

Máte nějaký dotaz nebo problém, se kterým si nevíte rady? Napište na e-mailovou adresu jana.b@portalprozeny.cz naší psycholožce Janě Brandtlové.

 

2021.05.05 | Jana Brandtlová | přečteno: 4937x
 

Poslat článek
Tisk

Štítky: sen sny noční můra význam snu emoce životní situace problém změna topit se

 
archiv

Nejzajímavější články

 

Proč darovat zážitky?

Vyhlídkové lety, masáže, romantické pobyty…zážitkové dárky jsou vždy elegantním řešením jakéhokoliv výročí. Ja...
 
celý článek | Nikol Mohoritová | 2015.05.20 | přečteno: 15588x

Život jako jízdní řád

"Počkej, kouknu do diáře." "Ne, už to mám plný." "Příští týden taky blbý." Znáte to? Ne...
 
celý článek | Beáta Matyášová | 2013.05.11 | přečteno: 19190x

Po stopách stoleté dámy aneb Naše země 1918 – 2018

Soutěž byla ukončena, děkujeme všem za účast. Výhercům Anetě M., Jaromírovi K. a Petrovi Ž. gratulujeme a přejeme příjem...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2018.04.03 | přečteno: 8887x

3 recepty na vydatné polévky pro zahřátí

V chladné podzimní a zimní dny přijde vhod talíř plný vonící polévky. Dochází vám inspirace a chcete vyzkoušet nějakou n...
 
celý článek | Martina Limbergová | 2019.10.15 | přečteno: 6561x
 

Portál pro ženy